Jak wybrać antenę telewizyjną do odbioru sygnału DVB-T?
Zasięg cyfrowej telewizji naziemnej już od 2013 roku ma cała Polska. Wiele osób decyduje się na założenie instalacji antenowej w domu. Czynnikiem, który przemawia za taką decyzją jest brak konieczności płacenia comiesięcznego abonamentu operatorowi sieci kablowej lub satelitarnej. Antena DVB-T to główny i najważniejszy element tego typu instalacji, bo to właśnie głównie od niej zależy, jakiej jakości sygnał będzie odbierać nasz telewizor lub dekoder.
Antena pokojowa czy zewnętrzna?
Warto wiedzieć, że pokojowa antena DVB-T sprawdzi się tylko w przypadku bardzo mocnego zasięgu. Nasze miejsce zamieszkania musi znajdować się w pobliżu nadajnika. Antena pokojowa DVB-T spotykana jest również w postaci panelowej. To niewielkich rozmiarów, często ładnie wyglądające urządzenie działające doskonale w dużym mieście. Specjaliści polecają jednak zakup anteny zewnętrznej, która odbiera sygnał nawet z kilkudziesięciu kilometrów.
Jaka antena zewnętrzna?
Antena kierunkowa charakteryzuje się sporym zasięgiem. W sprzedaży dostępnych jest dużo modeli. Podstawowe, kilkuelementowe mogą okazać się nieskuteczne w przypadku, gdy nasza instalacja będzie musiała pracować daleko od obiektu nadawczego, natomiast jeszcze mniejszą skuteczność mają anteny siatkowe, które chętnie wykorzystywane były przez użytkowników do odbioru sygnału analogowego. Najdroższe anteny telewizyjne mogą osiągać zasięg do 100 kilometrów. Jeśli głównym elementem naszej instalacji jest antena kierunkowa o dużym zasięgu, a mimo tego nasz sygnał jest słaby, to powinniśmy zastanowić się nad zakupem dedykowanego wzmacniacza. Może on polepszyć nasz odbiór nawet o 50%.
Antena do telewizji naziemnej – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybór anteny nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza w przypadku, kiedy się na tym nie znamy. Dobry odbiór sygnału zależy od:
-
Zysku energetycznego, czyli stosunku mocy promieniowanej przez antenę do gęstości mocy promieniowanej przez nadajnik. Przyjmuje się, że im większy zysk energetyczny, tym lepszy sygnał w naszym dekoderze. Jest on podawany w jednostkach dBi lub dBd (w zależności od odległości anteny od źródła, bez wzmocnienia, powinien wynosić do 13 dBi jeżeli odległość nie przekracza 50 km, natomiast powyżej 50 km powyżej 13 dB i z zasady im więcej tym lepiej).
-
Wzmacniacza antenowego, czyli elementu wykorzystywanego do wzmocnienia sygnału nadawanego przez naszą antenę w przypadku bardzo dużej odległości od nadajnika. Specjaliści twierdzą, że jego zakup powinniśmy traktować jako ostateczność, ponieważ nierzadko zakłóca on sygnał.
-
Zakresu częstotliwości pracy, czyli fal, w których nadaje sygnał nasza antena telewizyjna. Poleca się zakup anten szerokopasmowych, które działają w zakresie VHF (kanał od 5 do 12) oraz UHF.
-
Pozostałych elementów instalacji, takich jak przewód koncentryczny wysokiej jakości (najlepiej niełączony) oraz odpowiednie końcówki i dobrej jakości dekoder lub telewizor z wbudowanym MPEG-4 (jeśli szukasz nowego telewizora, to koniecznie przeczytaj bardzo przydatny poradnik: Czym się kierować przy wyborze telewizora?).
Antena do telewizji naziemnej – ceny
Podstawowe anteny pokojowe kosztują od kilku do kilkunastu złotych, jednak mogą okazać się nieskuteczne. Atena panelowa stosowana w dużych miastach to koszt rzędu 100 złotych. Od takiej kwoty znajdziemy również anteny siatkowe, które swoje zastosowanie mogą znaleźć również w dużej miejscowości, blisko nadajnika. Za średniej klasy antenę kierunkową zapłacimy od 150 do 250 złotych, a na lepszej jakości model będziemy musieli wydać nawet do 500 złotych. W wielu przypadkach wystarczy kupić antenę właśnie za 200 złotych. Te droższe zarezerwowane są dla ludzi mieszkających bardzo daleko do nadajnika, którzy chcą oglądać darmową telewizję naziemną.
Podsumowanie
Antena TV to nie jedyny ważny element naszej domowej instalacji, jednak na pewno najistotniejszy. Jej wybór może być bardzo trudny, dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie dane techniczne konkretnego modelu. Jeśli mieszkamy bardzo blisko nadajnika, to możemy pozwolić sobie na zakup anteny pokojowej lub panelowej. W przeciwnym razie poleca się inwestycję w antenę kierunkową, najlepiej szerokopasmową. Trzeba pamiętać, że nieprawidłowo zainstalowana antena do TV naziemnej nie będzie dobrze odbierać sygnału, zatem jeśli nie czujemy się na siłach, to powinniśmy zlecić jej montaż specjaliście. Fachowiec będzie zaopatrzony w profesjonalny miernik, dzięki któremu wszystko zostanie odpowiednio wykalibrowane – co do milimetra.