Przejdź do treści

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Udostępnij:

Oczekiwanie na narodziny dziecka to niezwykły i ekscytujący czas dla jego rodziców. Ten szczególny etap warto wykorzystać m.in. na urządzenie jego pierwszego pokoju, który wymaga szczególnej dbałości o względy bezpieczeństwa i komfort malucha. Odpowiednio dopasowane meble, kolory i dodatki zapewnią nowonarodzonemu dziecku odpoczynek, możliwość koncentracji uwagi, ale i wspaniałej zabawy. W poniższym artykule podpowiadamy, jak funkcjonalnie urządzić pokój dla niemowlaka.

Kolory w pokoju niemowlęcym

Pokój_dla_niemowlaka2

Przed narodzinami dziecka zadbajmy o to, aby ściany w pokoju zostały odświeżone i pomalowane, a zapach farby zdążył wywietrzeć przed jego powrotem do domu. Wybierając kolor ścian do tego pomieszczenia, postawmy na jasne, czyste i przyjemne barwy. Nadmiar bodźców w postaci efektownych dekoracji nie będzie dobrym rozwiązaniem. Niemowlak w początkowym okresie swojego życia ma ograniczoną paletę barw i widzi tylko niewyraźne kształty. Idealnym rozwiązaniem są zatem jasne ściany i dodatki w postaci kontrastowych obrazków, naklejek w formie kropek czy kropelek. Dobrze sprawdzą się również dekoracje wykonane z tkanin lub ramki z dziecięcymi motywami.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym

W pokoju niemowlęcym powinno znaleźć się okno, dzięki któremu będzie możliwa wentylacja tego wnętrza oraz dostęp do naturalnego światła dziennego. Dobrym rozwiązaniem będzie przytłumione światło, którego kierunek rodzice będą mogli skierować w stronę łóżeczka, komody i fotela do karmienia. Przyda się również mała lampka, zwłaszcza w nocy, gdy dziecko zbudzi się na karmienie lub będzie wymagało przewinięcia. Przez pierwsze miesiące jego życia będzie ona stanowić główne oświetlenie, gdyż światło lampy sufitowej może być dla niemowlaka zbyt ostre.

Łóżeczko dziecięce

Łóżeczko_niemowlęce

Łóżeczko to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia pokoju dla nowonarodzonego dziecka. Dobrym wyborem będzie model drewniany o standardowych wymiarach 120 x 160 cm, na którym rodzice będą mogli dodatkowo ułożyć przewijak. Dobrze jeśli łóżeczko będzie posiadało szuflady, do wnętrza których będzie można włożyć dodatkowy komplet pościeli czy zapas pieluch. Zadbajmy o to, aby łóżeczko miało podnoszone i opuszczane dno, co pozwoli je mocować na trzech wysokościach. Dokonując tego zakupu zwróćmy uwagę również na rozstaw szczebelków - jeśli będą osadzone zbyt blisko siebie, może pomiędzy nimi utknąć nóżka lub rączka naszej pociechy.

Łóżeczko dla dziecka warto ustawić w taki sposób, aby mieć do niego łatwy dostęp, co najmniej z trzech stron. Mebel ten nie może znajdować się zbyt blisko grzejnika ani okna - temperatura w dziecięcym pokoju powinna mieć 23 stopni Celsjusza. Dobrze będzie jeśli łóżeczko stanie w jasnym miejscu, najlepiej naprzeciwko drzwi. Mebel możemy, co jakiś czas przestawiać, dzięki czemu dziecko będzie mogło obserwować swój pokój z różnych stron. Warto zawiesić nad łóżeczkiem pozytywkę lub mobil (karuzela do zawieszenia wyposażona w kolorowe elementy o różnych kształtach), które skupią uwagę dziecka. Dobrze dobrane łóżeczko posłuży dziecku, co najmniej na 3-4 lata.

Materac dla dziecka

Niezwykle ważną kwestią jest zakup materaca do łóżeczka naszej pociechy. Dziedziczenie tego elementu wyposażenia po starszym rodzeństwie nie jest dobrym pomysłem. Używany materac może być odkształcony, w dodatku na swojej powierzchni może gromadzić roztocze i bakterie. Warto postawić na materac wykonany z materiałów doskonale przepuszczających powietrze, o właściwościach antyalergicznych, posiadający atesty EKO-TEX i PZH oraz pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. Najlepszym wyborem będą materace średnio twarde H2 lub H3 z pianki termoplastycznej, lateksu lub wysokogatunkowej zimnej pianki.

Przewijak

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia pokoju naszej pociechy jest przewijak. Dobrze będzie jeśli znajdzie się w niedużej odległości od łóżeczka. Wysokość przewijaka powinna być dostosowana do wysokości rodzica, dzięki czemu korzystanie z niego będzie komfortowe. Dobrze, aby mebel ten wykonany był z materiału łatwego do umycia, a także posiadał szuflady i schowki, do których rodzice będą mogli schować kosmetyki oraz akcesoria dla dziecka.

Fotel i miejsce do karmienia 

Fotel_w_pokoju_dziecięcym

Urządzając pokój dziecięcy, zadbajmy o kącik do karmienia, w którym znajdzie się wygodny fotel z wysokim oparciem i podłokietnikami. Przydatny okazać się może również podnóżek, który posłuży do oparcia nóg karmiącej mamy. Przy fotelu do karmienia możemy postawić funkcjonalny stoliczek na potrzebne akcesoria np. poduszkę do karmienia czy elektroniczną nianię.

Przytulna podłoga w pokoju niemowlaka 

Kilkumiesięczne niemowlę większość swojego czasu będzie spędzać na podłodze, gdzie będzie się bawić i raczkować. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się panele z twardego, wytrzymałego drewna, (dąb, orzech, jesion, klon). Lepiej zrezygnować z dywanu lub wykładziny, gdyż są one zbiornikiem kurzu, który może działać alergizująco. Na podłodze warto natomiast położyć matę edukacyjną lub kocyk, na których maluszek będzie mógł zdobywać ważne umiejętności, np. pełzanie.

Bezpieczeństwo w pokoju niemowlęcym 

Elektroniczna niania

Pokój niemowlaka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Małe dzieci cechuje nieograniczona wyobraźnia, dlatego wszystko co znajduje się w ich otoczeniu może stać się potencjalnym niebezpieczeństwem. Odpowiedzialni rodzice powinni zatem na ostre rogi mebli założyć plastikowe zabezpieczenia, a na szuflady specjalne blokady, dzięki którym dziecko nie dostanie się do ich wnętrza. Bardzo ważne są również osłonki na gniazdka elektryczne, które uchronią dziecko przed porażeniem prądem.

Pokoik niemowlaka: niezbędne gadżety

  • nawilżacz i oczyszczacz powietrza
  • otulacz
  • gniazdko niemowlęce
  • organizer na akcesoria do przewijania
  • kosz na pieluchy
  • kosz na brudne ubranka
  • poduszka do karmienia
  • miś Szumiś
  • pojemnik na zabawki
  • elektroniczna niania.

Ile zapłacimy za aranżację pokoju dla niemowlaka?

Jak łatwo można się domyślić, urządzanie pokoju dziecięcego w dużym stopniu zależy od budżetu jakim dysponują jego rodzice. Podstawowa aranżacja takiego wnętrza nie musi być kosztowna, jednak na początek warto mieć ok. 3-4 tys. zł, które pozwolą pokryć koszty podstawowych mebli i wyposażenia.

Aranżacja dziecięcego pokoju powinna być przyjemnością, a nie ciągłym zamartwianiem się o finanse, dlatego jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na ten cel, skorzystaj z pożyczki ratalnej od Wonga. Pożyczkę w wysokości 3500 złotych możemy spłacić w dogodnych ratach. Dla przykładu: spłata rozłożona na 24 miesiące to zaledwie koszt 176,03 miesięcznie.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.