Przejdź do treści

Egipt - wakacje w atrakcyjnej cenie

Udostępnij:

Egipt to doskonały kierunek podróży dla osób, którym zależy na egzotyce w przystępnej cenie. Dostęp do Morza Czerwonego i położenie w północno-wschodniej Afryce gwarantuje wyjątkowe krajobrazy i niesamowite atrakcje m.in. wycieczkę wielbłądami po pustyni czy nurkowanie na rafie koralowej. Kiedy warto się tam wybrać i na jakie wydatki musimy się przygotować, planując urlop w Egipcie?

Wakacje w Egipcie - kiedy się wybrać?

Pogoda w Egipcie przypadnie do gustu osobom spragnionym słońca. Najcieplej jest w okresie od czerwca do połowy października. Temperatura na południu sięga wówczas nawet 38-40 st. C. Na północy jest już nieco chłodniej, maksymalna temperatura wynosi tam ok. 28-30 st. C, przy czym temperatura wody w Morzu Śródziemnym to ok. 24 stopnie, zaś w Morzu Czerwonym nawet 26 st. C. Jest to najlepszy czas dla osób, którym zależy na nurkowaniu bądź surfowaniu. Zwiedzanie w takim upale niekoniecznie należy do przyjemnych. Pod tym względem znacznie lepiej wypadają miesiące zimowe. Na przełomie stycznia i lutego temperatura wynosi ok. 22 st. C. Ceny w tym okresie są niższe, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na ofertę last minute. 

Ceny w Egipcie

Egipt nie jest przesadnie drogi, dlatego też cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Koszt życia jest tam nawet o 30% niższy niż w naszym kraju, chociaż w ostatnim czasie zauważalny jest znaczny wzrost cen, spowodowany w głównej mierze inflacją. Panująca waluta w Egipcie to Funt Egipski (EGP) oraz Piastr (1 EGP to 100 Piastrów), przy czym 1 PLN = 4,93 EGP. 

Jak prezentują się ceny w Egipcie? Sprawdźmy to na przykładzie poszczególnych produktów i atrakcji. Ceny w restauracjach i lokalnych barach także są bardzo przystępne. Za obiad w średniej klasy lokalu, zapłacimy ok. 20 zł. Ceny w sklepach są niższe niż w Polsce. Butelka wody kosztuje ok. 1,1 zł, a kilogram arbuza 3,3 zł. Niedrogie są tu również pamiątki czy wycieczki fakultatywne. Dla przykładu za Jeep Safari zapłacimy ok. 80 złotych. Wejście do piramid w Gizie kosztuje za to 27 złotych.

Znacznie droższe są za to ceny biletów lotniczych z Polski do Egiptu. Polecieć możemy m.in. do Kairu, Hurghady czy Sharm El Sheikh. Za okazyjne uważa się ceny na poziomie 600-700 złotych za lot w obie strony, w sezonie koszt biletów może być jednak znacznie wyższy i sięgać nawet 1300 złotych. Z tego też względu największą popularnością cieszą się wyjazdy zorganizowane przez biuro podróży. Za tygodniowy pobyt w opcji all inclusive w Egipcie zapłacimy od 1600-1700 do nawet 4500 złotych. Musimy pamiętać, że w kulturze muzułmańskiej zakorzenione jest dawanie napiwków, dlatego nawet w hotelu warto zostawić symboliczną opłatę.

Zabytki Egiptu - nie tylko piramidy i Sfinks!

Dolina Królów - Egipt


Większość zabytków Egiptu przetrwała jeszcze z czasów starożytnych. Rozsławiona jest zwłaszcza Dolina Królów, która znajduje się nad zachodnim brzegiem Nilu. Tutaj są świątynie oraz groby władców Egiptu. Wykute grobowce fascynują bogactwem fresków oraz dekoracji, a podziemne krypty i sarkofagi wywierają niesamowite wrażenie. Główna atrakcja w Dolinie Królów to grób Nefertari, czyli żony Ramzesa II. Jej grobowiec uchodzi za najpiękniejszy w całym Egipcie. 

Świątynia Luksorska - Egipt

Podczas zwiedzania nie można pominąć Świątyni Luksorskiej, która bywa nazywana największym muzeum świata. W jej wnętrzu znajdziemy najważniejsze zabytki Egiptu, do których zalicza się m.in. dziedziniec Amenchotepa czy sanktuarium zadedykowane tzw. Triadzie Tebańskiej. Sam budynek ma aż 260 metrów długości, a wejście do niego prowadzi pomiędzy dwiema bramami. Przy wejściu ustawiony jest posąg Ramzesa oraz obelisk z granitu o wysokości 25 metrów. Równie imponująca budowla to Świątynia Amona Re w Karnaku. Składa się na nią zbiór budowli oraz obelisków, a całość zajmuje ponad 3 km2.  Natomiast mumie egipskich faraonów można oglądać w Muzeum Egipskim w Kairze.

Piramidy - Egipt

Nie sposób jednak nie wspomnieć o egipskich piramidach. Te, znajdujące się w Gizie, zaliczane są do siedmiu cudów świata. To jednocześnie najważniejszy zabytek i symbol Egiptu. Największa jest piramida Cheopsa, której wysokość sięga 137 metrów. Składa się ona z 2,3 miliona kamiennych bloków, a każdy z nich waży ok. 2,5 tony! Warto zobaczyć również najstarszą piramidę Egiptu, czyli piramidę schodkową Dżesera, która wybudowana została ok. 2650 r. p.n.e. Na uwagę zasługują także Kolosy Memnona, są to dwa posągi faraona Amenhotepa mierzące blisko 18 metrów.

Przydatne informacje: zwyczaje, język i godzina w Egipcie

Urzędowym językiem jest arabski, ale w większości miejsc bez problemu porozumiemy się w języku angielskim. W związku z tym, że przeważająca część turystów to Rosjanie, w wielu hotelach personel mówi po rosyjsku. Obowiązująca strefa czasowa w Egipcie to GMT +2. Do polskiego czasu należy dodać 1 h. Warto pamiętać, że jadąc do Egiptu trzeba mieć paszportu, który jest ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. Obywatele Polski będą musieli posiadać także wizę. Można ją otrzymać zaraz po przylocie na lotnisko, a jej koszt wynosi 18 dolarów. Z Egiptu nie możemy wywozić antyków, skór zwierząt oraz kawałków raf koralowych.

Przebywając w Egipcie należy pamiętać, że jest tam odmienna flora bakteryjna, która przyczynia się do choroby nazywanej potocznie Zemstą Faraona. Objawy to: ból brzucha, wymioty, a także podwyższona temperatura. Osoby, które mają wrażliwy żołądek, powinny przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem, żeby zalecił profilaktykę normalizującą florę bakteryjną.

Jakie inne ciekawostki o Egipcie warto znać? Panują tu określone zwyczaje, zwłaszcza związane z religią. Wynika z nich m.in. etykieta związana z ubiorem. Stroje kąpielowe dopuszczalne są jedynie na plaży, a wejście do miejsc świętych wiąże się z koniecznością zakrycia nóg, ramion i dekoltu. Ponadto, do meczetu nie można wchodzić w butach. Lokalni kupcy cenią sobie zwyczaj targowania się, dlatego podczas zakupu nie należy przystawać od razu na cenę początkową. 

Wczasy w Egipcie to możliwość spędzenia urlopu w egzotycznym miejscu w atrakcyjnej cenie. Wypoczynek dla dwóch osób to koszt ok. 4000 zł. Dzięki pożyczce ratalnej od Wonga każdego będzie stać na wakacyjny wyjazd. Pożyczkę w wysokości 4 tys. zł. możemy spłacić w 12 ratach w wysokości 137,38 zł. Po pomoc finansową możemy sięgnąć w każdej chwili, wystarczy jedynie dostęp do sieci. Za pomocą formularza online, składamy wniosek o pożyczkę, a czas oczekiwania na decyzję o jej przyznaniu wynosi zaledwie kilkanaście minut. Jeszcze w ten sam dzień pieniądze mogą pojawić się na naszym koncie.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.