Przejdź do treści

Deskorolka elektryczna dla dzieci - czym kierować się podczas wyboru?

Udostępnij:

Deskorolka elektryczna (z ang. hoverboard) to niewielki pojazd o ciekawym designie i nowoczesnych funkcjach, który w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużą popularnością wśród najmłodszych. Nic dziwnego, dzieci kochają gadżety, poza tym to świetna alternatywa dla tradycyjnej deskorolki, dzięki której przemieszczanie się jest szybkie i wygodne. W tym poradniku przedstawiamy parametry, na które warto zwrócić uwagę decydując się na zakup elektrycznej deskorolki dla naszej pociechy.

Deskorolka elektryczna - jaki model wybrać?

Deskorolka2

Deskorolki elektryczne dla dzieci proponowane są w wielu odmianach. Różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i parametrami technicznymi. Są deskorolki terenowe, deskorolki z siedzeniem, deskorolki z rączką (segway) lub kierownicą. Ich zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto dokładnie przeanalizować poszczególne parametry, dzięki czemu deskorolkę dobierzemy do potrzeb naszego dziecka.

Deskorolki elektryczne dla dziecka - na co zwrócić uwagę?

Deskorolka3

Zasięg

Jest to najważniejszy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup deskorolki elektrycznej dla naszego dziecka. Dzięki niemu będziemy wiedzieli, jaki dystans można pokonać przy jednym ładowaniu. Zasięg zależy od pojemności akumulatora, obciążenia i prędkości jaką będzie osiągać deskorolka elektryczna. Najsłabsze modele pod tym względem przejeżdżają zaledwie kilka kilometrów, jednak na rynku znajdziemy modele również o zasięgu 20, 30, a nawet 60 kilometrów.

Rozmiar deski

Wbrew pozorom to nie długość deskorolki, a jej szerokość ma największe znaczenie. Dla dziecka sprawdzi się deska średniej szerokości. Przykładowo dla siedmiolatka o wzroście 113-135 cm będzie to długość ok. 78 cm.

Maksymalna prędkość 

Dla dzieci polecane są wolniejsze modele deskorolek, dzięki którym szybciej i prościej nauczą się balansować ciałem na urządzeniu. Maksymalna prędkość deskorolki elektrycznej dla dziecka nie powinna przekraczać 20 km/h. Deskorolki elektryczne dla dorosłych osiągają prędkość maksymalną do 27 km/h.

Rozmiar kół

Rozmiar kół  w deskorolce znacząco wpływa na komfort jazdy. Standardowe modele o niskich kołach przeznaczone są do jazdy po płaskiej, równej powierzchni. Jeśli planujemy zakup deskorolki elektrycznej terenowej dla nastolatka, zwróćmy uwagę na modele wyposażone w wysoko zawieszone koła oraz agresywny bieżnik.

Moc

Moc ma bezpośredni wpływ na maksymalną prędkość, a także na szybkość z jaką deskorolka się rozpędza. W sklepach znajdziemy modele, które pozwalają na osiągnięcie prędkości na poziomie nawet do 27 kilometrów na godzinę. Większy pobór energii prowadzi jednak do szybszego wyładowania się akumulatora.

Czas ładowania deskorolki elektrycznej 

Większość deskorolek elektrycznych pozwala na przejechanie ok. 10 kilometrów. Umożliwia to akumulator litowo-jonowy znajdujący się w tego typu modelach. Stosunkowy czas ładowania urządzenia to 3 godziny. Poziom naładowania baterii możemy bezpośrednio kontrolować na obudowie electroboardu naszej deskorolki.

Jakość wykonania obudowy

Elektryczna deskorolka dla dzieci powinna być solidna, wytrzymała, wykonana z materiałów wysokiej jakości. Szczególnie polecane są modele, których szkielet wykonany jest z duraluminium, a ich obudowa z tworzywa ABS odpornego na uderzenia. Modele deskorolek z niższej półki produkowane są przeważnie z bardzo cienkich tworzyw i gumy przez, co ich żywotność jest dość krótka. Dla dziecka polecane są szczególnie modele z antypoślizgowym wykończeniem platform, które zwiększą bezpieczeństwo poruszania się na drodze. 

Funkcje i wyposażenie dodatkowe

Nowoczesne modele deskorolek dla dzieci wyposażone są m.in. w wbudowane radio, głośnik, odtwarzacz muzyczny, asystent startu, czujnik samopoziomujący czy światła LED. Wyposażenie dodatkowe to często również moduł Bluetooth, który pozwala na łączność deskorolki z urządzeniami mobilnymi i obsługę specjalnych aplikacji. Dzięki nim będzie możliwy pomiar prędkości czy śledzenie pokonanej przez dziecko trasy. Co, więcej w droższych modelach znajdziemy również takie funkcje, jak czujniki oraz moduły przyspieszenia, które obliczają środek ciężkości dla osoby, która jeździ deskorolką. Dzięki tej funkcji jest ona bardziej zwrotna i natychmiast reaguje na zmiany w balansowaniu ciałem.

Marka

Decydując się na zakup deskorolki dla dziecka warto wybierać spośród sprzętów znanych i cenionych producentów, które na ogół charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Tanie modele są zazwyczaj głośne i szybko się psują.

Cena 

Ceny elektrycznych deskorolek są zależne od materiałów wykorzystanych do przygotowania obudowy i kół oraz najważniejszych parametrów - pojemności akumulatora oraz maksymalnej prędkości, jaką są w stanie rozwinąć. Cenę podbijają także funkcje dodatkowe. Najtańsze modele deskorolek elektrycznych znajdziemy w cenie 300-400 zł, z kolei te droższe kosztują nawet kilka tysięcy.

Deskorolka elektryczna a bezpieczeństwo

Wybór deskorolki elektrycznej dla dziecka nie jest prostym zadaniem. Jazda na niej nie jest trudniejsza od poruszania się na klasycznej deskorolce, jednak musimy towarzyszyć dziecku podczas jego pierwszych jazd na wypadek konieczności udzielenia pomocy. Początkowo elektryczna deska była traktowana jako droga zabawka i ciekawostka, od niedawna jednak jest to sprzęt cieszący się popularnością i często wybierany jest np. jako prezent komunijny. Wiele zależy także od samej deskorolki. Model dla dziecka powinien być wyposażony w antypoślizgowe wykładziny, które będą stabilizować dziecięce stopy, a także asystenta startu czy czujnik samopoziomujący. Dzięki nim dziecku będzie prościej wejść na pojazd i uczyć się jazdy od podstaw. Jazda na deskorolce elektrycznej, podobnie jak na tradycyjnej, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed urazami. Kask, ochraniacze na ręce i kolana to tylko dodatkowe akcesoria, dzięki którym nasz maluch będzie bezpieczny w trakcie przejażdżek. 

Jeśli planujesz jej zakup z okazji dnia dziecka, pierwszej komunii czy urodzin Twojej pociechy, możesz skorzystać z pożyczki od Wonga do 1500 zł nawet do 60 dni. Dzięki wnioskowi złożonemu przez Internet oraz formalnościom ograniczonym do minimum, pożyczkę możesz otrzymać nawet w kilkanaście minut.

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.