Przejdź do treści

Dekoracje spod znaku DIY – jak samodzielnie upiększyć dom i nadać mu charakteru?

Udostępnij:

Dekoracje do domu – zrób to sam – zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników. Po latach fascynacji masową produkcją wszelkich gadżetów, na świecie zapanowała moda na przedmioty niepowtarzalne, najlepiej wykonywane własnoręcznie. Dzięki temu można stworzyć wnętrza dopasowane do własnego gustu, które zadziwiają kreatywnością właścicieli.

DIY to akronim zaczerpnięty z angielskiego zwrotu „do it yourself”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza właśnie „zrób to sam”. Jeśli chcesz rozpocząć tę przygodę, szybko przekonasz się, jak bardzo cieszą dekoracje do domu DIY.

Sprawdź, jaką przyjemnością jest własnoręczne wykonanie ramki do zdjęcia, kolorowych wazonów, które ozdobią półki w twoim salonie, czy też dekoracji świątecznych.

Ramka do zdjęcia

Ramka do zdjęcia

Do wykonania takiej własnoręcznej dekoracji potrzebna będzie surowa ramka, farby akrylowe, bezbarwny lakier do drewna, gąbeczki, pistolet z klejem i w zależności od pomysłu: muszelki, brokat, drobne kamyczki lub inne elementy ozdobne, których chcemy użyć.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie elementów ozdobnych. Muszelki lub kamyczki należy starannie oczyścić i wysuszyć, a następnie pomalować lakierem bezbarwnym. Zanim lakier wyschnie, można przygotować ramkę, wyjmując z niej zarówno szkło, jak i tekturę.

Drewno malujemy farbami, używając gąbki, bo wówczas farba będzie rozprowadzona równomiernie. Całość posypujemy brokatem, a po wyschnięciu pokrywamy lakierem bezbarwnym. Za pomocą pistoletu z klejem na gorąco mocujemy muszelki lub kamyczki. Na koniec wkładamy ulubione zdjęcie i wieszamy na ścianie lub stawiamy na półce.

Niezwykły wazon

Wazony na kwiaty

Jakże często w domu brakuje wazonów na świeże kwiaty, a przecież można wykonać go własnoręcznie. Wystarczy znaleźć butelkę o ciekawym kształcie, zaopatrzyć się w białą farbę w aerozolu i brokat w ulubionym kolorze. Potrzebny też będzie dobry, rzemieślniczy klej, pędzel, gąbka i zwykła gazeta.

Wykonanie wazonu jest banalnie proste. Butelkę należy dokładnie umyć i jeśli są na niej jakieś etykiety, trzeba je dokładnie usunąć wraz z pozostałościami kleju. Po wysuszeniu spryskujemy całość farbą, a po wyschnięciu nakładamy drugą warstwę.

Następnie gazetą przykrywamy tę część butelki, która ma pozostać pokryta wyłącznie farbą. Resztę smarujemy klejem i obsypujemy brokatem lub innymi drobnymi ozdobami. Można tu wykorzystać cekiny, koraliki, a nawet guziki. Po wyschnięciu kleju wazon jest gotowy do użytku.

Bożonarodzeniowy wianek

Wianek na drzwi

Dekorowanie domu na święta Bożego Narodzenia to czynności chętnie wykonywane przez całą rodzinę. Udziela się świąteczny nastrój, który można jeszcze spotęgować, wykonując własnoręcznie ozdoby, na przykład świąteczny wianek. W tym celu potrzebny będzie styropianowy stelaż, szeroka wstążka w świątecznych kolorach, sztuczny kwiat gwiazdy betlejemskiej, kilka gałązek z szyszkami i koralikami oraz nożyczki, spinki takie, jak do upinania koka, oraz pistolet z klejem.

Pracę zaczynamy od owinięcia stelaża kolorową wstążką, którą mocujemy za pomocą kleju lub spinek. Następnie należy dodać ozdoby. Jednak zanim w ręce znajdą się spinki i klej, warto starannie zaplanować rozmieszczenie kwiatów i gałązek, tak aby nie trzeba potem dokonywać poprawek. Gotowy wianek można zawiesić na drzwiach lub po prostu położyć na stole.

Dekoracje DIY nie wymagają ponoszenia ogromnych kosztów. Do ich wykonania można użyć wielu drobiazgów, które i tak są w domu lub które możemy znaleźć na wakacjach czy tez podczas spaceru. Jeśli szukasz więcej informacji na temat dekoracji domu, przeczytaj ten poradnik.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.