Przejdź do treści

Obowiązkowy przegląd samochodu - kiedy auto może „nie przejść” przeglądu?

Udostępnij:

Przegląd techniczny samochodu wykonywany jest po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Chociaż może się to wydawać dokuczliwym obowiązkiem, warto zbadać, czy auto jest sprawne i nie ma żadnej groźnej usterki. Dzięki przeglądowi właściciel pojazdu ma pewność, że jego samochód może poruszać się po drogach publicznych.

Kiedy wykonywać przegląd samochodu?

W przypadku kupna nowego samochodu od producenta lub dealera pierwszy przegląd można wykonać po upływie trzech lat od zarejestrowania pojazdu. Drugi przegląd samochodu będzie konieczny po dwóch latach, a kolejne muszą być wykonywane co rok.

O wymogach „w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia” traktuje rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 1 kwietnia 1999 roku.

Jakie czynności są wykonywane podczas przeglądu?

Przegląd techniczny auta


Przegląd techniczny samochodu trwa nie więcej niż 20-25 minut. Dla doświadczonego mechanika to wystarczająca ilość czasu na szczegółową diagnozę. Wprawne oko diagnosty potrafi wykryć każdą usterkę oraz ocenić inne elementy samochodu, które nawet jeśli obecnie nie wymagają wymiany, wkrótce będzie trzeba zastąpić nowymi.

Podczas przeglądu technicznego samochodu do zadań diagnosty należy między innymi sprawdzenie działania i prawidłowego ustawienia świateł. Muszą być one całkowicie sprawne. Kolejno następuje ocena stanu ogumienia – w przypadku występowania wskaźników zużycia lub głębokości bieżnika mniejszej niż 1,6 mm diagnostyk wskaże na konieczność wymiany opon.

Podczas przeglądu dokonywana jest również ocena karoserii, amortyzatorów oraz szyb. Zarówno przednie, boczne, jak i tylne szyby muszą zapewnić kierowcy pełną i wyraźną widoczność pozbawioną zniekształceń. Na stanowiskach rolkowych dokonuje się pomiaru siły hamowania oraz nacisku na pedał hamulca. Diagnosta ma również obowiązek sprawdzenia luzów w mechanizmie kierowniczym i zwrotniczym oraz układzie kierowniczym i zawieszeniu.

Nie można pominąć również badania silnika. Przegląd stanu jednostki napędowej jest niezwykle istotny oraz polega na pomiarze emisji spalin. Podczas pomiaru następuje analiza i kontrola wydzielania dwutlenku węgla czy różnych węglowodorów. Pozwala to na przewidzenie możliwości wycieku płynów eksploatacyjnych.

Przegląd techniczny samochodu – wynik negatywny

Jeżeli przegląd auta wykaże istnienie usterek, które mogą zagrażać bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów, jego wynik będzie negatywny. Oznacza to, iż prowadzenie takiego pojazdu nie jest możliwe i poruszanie się nim po drogach będzie zabronione, a diagnostyk musi zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i przekazać go do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu. Jeżeli po usunięciu usterek i ponownym przeglądzie samochodu wynik jest pozytywny, można odebrać uprzednio zatrzymany dokument.

W sytuacji, gdy usterki nie są na tyle poważne, by zagrażać bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów, osoba, która przeprowadza przegląd samochodu, wystawia zaświadczenie o jego negatywnym wyniku. W zaświadczeniu wskazuje, że samochód nie działa prawidłowo i szczegółowo wymienia wykryte wady. Kierowca musi oddać pojazd do warsztatu, w którym wszelkie uszkodzenia zostaną usunięte w ciągu czternastu dni od dnia wykonania przeglądu.

Jazda bez przeglądu

Formularz wypełniany podczas przeglądu technicznego


Należy pamiętać o tym, że dobry stan techniczny samochodu to gwarancja bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Może zdarzyć się sytuacja, w której podczas zatrzymania pojazdu policjant wykryje brak ważnego przeglądu, zatrzyma dowód rejestracyjny. Jeśli według policjanta auto zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, pojazd zostanie odholowany. Wszelkie koszty z tym związane ponosi właściciel.

 Podczas przeglądu możliwe jest wykrycie usterek w początkowym stadium, dzięki czemu naprawa może okazać się stosunkowo tania. Dlatego właśnie ważne jest coroczne sprawdzenie stanu technicznego auta w autoryzowanej stacji kontroli pojazdów.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.