Przejdź do treści

Zwiedzanie Aten – co warto zobaczyć w stolicy Grecji?

Udostępnij:

Stolica Grecji jest jednym z najbardziej znanych zabytkowych miast świata. To wspaniałe miejsce dla turystów interesujących się historią starożytną. Również wielbiciele spacerów w pięknych okolicznościach przyrody znajdą w Atenach coś dla siebie.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Aten?

Aby móc podróżować po terytorium Grecji (nie dłużej niż 90 dni), polski turysta musi mieć jedynie ważny paszport lub dowód osobisty. Osoby posiadające kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą bezpłatnie korzystać z opieki medycznej w publicznych placówkach służby zdrowia. Obowiązującą w Atenach walutą jest euro.

Przygotowując się do wycieczki do tego miasta, zwłaszcza w sezonie od końca maja do końca września, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w kremy ochronne z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy, gdyż w Grecji jest bardzo mało miejsc, w których można się schronić przed słońcem.

Rozległe otwarte przestrzenie, stosunkowo gęsta zabudowa i mało zieleni to czynniki powodujące, że odczuwalna temperatura jest znacznie wyższa od tej, którą wskazują termometry. Największy skwar odczujemy w Atenach od czerwca do końca sierpnia. W okresie od października do marca ceny biletów wstępu na większość atrakcji są niższe, również bilety lotnicze oraz hotel można wówczas znaleźć w bardzo przystępnych cenach.

Trzeba jednak pamiętać, że okres jesienno-zimowy w tej części Grecji to nie tylko niższe, sprzyjające zwiedzaniu temperatury (ok. 15-20 stopni w październiku), ale także większa ilość opadów i krótsze dni, a wiele atrakcji turystycznych ma w tym czasie skrócone godziny otwarcia.

Idealne miesiące na zwiedzanie Aten to kwiecień, maj oraz wrzesień. Pogoda jest wtedy piękna, sezon turystyczny trwa, ale unikamy męczących upałów. W Atenach bez trudu porozumiemy się po angielsku, nie tylko z obsługą punktów turystycznych, ale także z mieszkańcami.

Zwyczajowo między godziną 13 a 15 w Atenach trwa sjesta – urzędy, większość sklepów i niektóre restauracje są w tym czasie nieczynne. Dla Greków najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest kolacja. Wielkie ucztowanie rozpoczyna się ok. godziny 21:00, a posiłki umilają śpiewy i tańce – tradycyjną grecką ucztę możemy obserwować wybierając się do jednej z miejscowych tawern. Ze względu na przyzwyczajenia turystów, dania główne można jednak zamawiać już w godzinach popołudniowych.

Kuchnia grecka słynie z dodawanej do większości potraw oliwy z oliwek, dużej ilości warzyw, świeżych ryb i owoców morza, sera feta oraz aromatycznych ziół i przypraw. Porcje w restauracjach są zwykle solidne, jeśli zależy nam na spróbowaniu wielu lokalnych specjałów, idealnym rozwiązaniem będzie tzw. pikilia, czyli talerz z różnymi przekąskami.

Zwiedzanie Aten - co warto zobaczyć w stolicy Grecji?

Ateny – transport i hotele

Ateny są bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, stąd ceny wycieczek w biurach podróży oraz bilety lotnicze nie należą do najtańszych. Jeśli jednak zaplanujemy zwiedzanie Aten z odpowiednim wyprzedzeniem oraz zrezygnujemy z wyjazdu w szczycie sezonie letniego, możemy sporo zaoszczędzić, ciesząc się tanimi wakacjami w Atenach.

Ponieważ stolicę Grecji można zwiedzić w ciągu jednego weekendu, tanie linie lotnicze często oferują tzw. bilet weekendowy z wylotem w piątkowe popołudnie i z powrotem w niedzielny wieczór. W promocji taki bilet można nabyć już za ok. 300 zł. Nabywając bilety do Aten poza promocjami, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 600 zł za przelot w obie strony.

Ateńskie lotnisko jest oddalone od śródmieścia o ok. 25 km. Można z niego dotrzeć do centrum miasta za pomocą metra, jednak loty z Polski często wykluczają tę możliwość, ponieważ docierają do stolicy Grecji w godzinach nocnych, gdy stacje metra są nieczynne. Alternatywą jest przejazd autobusem, który w dni robocze kursuje przez całą dobę co 15 minut, w weekendy raz na pół godziny. Przejazd trwa 45 minut, a bilet dla jednej osoby kosztuje 5 euro.

Dla komfortu zwiedzania greckiej stolicy ogromne znaczenie ma lokalizacja hotelu, w którym się zatrzymamy. Warto zapłacić trochę więcej za nocleg i mieć pokój w ścisłym centrum Aten, ponieważ dzięki temu można zaoszczędzić na dojazdach.

Wszystkie główne atrakcje turystyczne Aten zlokalizowane są na trasie o długości 3,5 km, dzięki czemu po mieście można podróżować pieszo. Nocując w jednym z hoteli wewnątrz miasta, wszystkie obiekty, które warto obejrzeć w Atenach mamy w zasięgu wzroku. Jeśli wybierzemy hotel na obrzeżach miasta, do najważniejszych miejsc bez trudu dotrzemy za pomocą metra lub tramwaju.

W sytuacji, gdy traktujemy Ateny jako bazę wypadową do innych greckich miejscowości, warto rozważyć wynajem samochodu. Do prowadzenia auta na greckich drogach wystarczy polskie prawo jazdy. Samochód w Atenach można wynająć za ok. 50 euro za dobę.

Za pokój w hotelu o średnim standardzie zapłacimy od 100 do 200 zł od osoby. Ceny noclegów będą niższe, jeśli zdecydujemy się zarezerwować je za pośrednictwem biura podróży. 7-dniowy pobyt to wówczas koszt ok. 600-1000 zł od osoby, w zależności od terminu wyjazdu. Jeśli wyjazd z biurem podróży ma obejmować także przelot, zapłacimy od 1000 do 1500 zł od osoby.

Ponieważ do Aten przybywają przede wszystkim turyści nastawieni na zwiedzanie zabytkowych budowli, biura podróży raczej nie organizują wycieczek dłuższych niż na 3-4 dni. Oferta tygodniowych wczasów w Atenach obejmuje zwykle wyłącznie rezerwację hotelową.

Ateny – atrakcje turystyczne

Zwiedzanie Aten - co warto zobaczyć w stolicy Grecji?

Wystarczą 2-3 dni, by bez pośpiechu zwiedzić największe atrakcje turystyczne Aten. Do miejsc, które koniecznie trzeba obejrzeć, należą: Akropol oraz jego zbocza z Teatrem Dionizosa i Odeonem Heroda Attyka po stronie południowej i jaskiniami na zboczu północnym, Agora Grecka, Agora Rzymska, Keramejkos, biblioteka Hadriana oraz Świątynia Zeusa Olimpijskiego. Do każdego z tych miejsc należy kupić oddzielny bilet wstępu, a łączny koszt zwiedzania wynosi niecałe 60 euro od osoby.

Aby jednak zaoszczędzić, warto nabyć karnet turystyczny, dzięki któremu wszystkie wymienione wyżej atrakcje możemy zobaczyć za 30 euro. Karnet ważny jest przez 5 dni, więc możemy z niego skorzystać nawet wtedy, gdy planujemy podzielić zwiedzanie Aten na więcej etapów. Osoby do 18 roku życia oraz studenci studiujący na terenie Unii Europejskiej mają zagwarantowany bezpłatny wstęp na Akropol.

Jeżeli pobyt w Atenach trwa dłużej niż 2 dni, nie będziemy się nudzić. W mieście jest wiele do zobaczenia, a wart uwagi jest m.in. Ogród Narodowy, dający wytchnienie od upału oraz od gwaru panującego w mieście. Wstęp do tego publicznego parku jest darmowy, pamiętać trzeba jednak, że Ogród zamykany jest o zmroku. Udając się na główny plac miasta można podziwiać budynek Parlamentu. Na placu Syntagma w samo południe odbywa się widowiskowa zmiana warty.

Co jeszcze warto zobaczyć w Atenach? Malowniczy Kościół Panagia Kapnikarea, słynny Stadion Panatenajski, na którym rozegrały się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie, Akademię Ateńską, Bibliotekę Narodową i Uniwersytet Narodowy zachwycające architekturą oraz Ratusz.

Wspaniały widok na całe miasto zapewnia najwyższe wzgórze Aten – Likawitos, na szczycie którego znajduje się taras widokowy oraz klimatyczna Kaplica św. Jerzego. Spędzając dłuższy urlop w Atenach warto zaplanować wycieczkę na Półwysep Peloponeski oraz odbyć rejs na Wyspy Sarońskie.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.