Ból kolana przy zginaniu – przyczyny, objawy i leczenie
Ból kolana przy zginaniu to wyraźny sygnał przeciążenia tego stawu. Nieprzyjemny ucisk może wystąpić po urazie lub być znakiem, że w stawie nastąpiły zmiany zwyrodnieniowe. Jednak ból kolana przy zginaniu może być także objawem innych chorób. Sprawdź jak pozbyć przykrych dolegliwości.
Staw kolanowy jest podatny na przeciążenia oraz urazy. Ze względu na skomplikowaną budowę i pełnione funkcje dość często dochodzi do mechanicznych urazów, zwłaszcza wśród sportowców i osób otyłych, które powodują duży dyskomfort, sprawiając trudności w poruszaniu się.
Ból w kolanie przy zginaniu może wiązać się z obrzękami, krwawymi podbiegnięciami (sińcami), ograniczoną ruchomością w stawie, podwyższoną temperaturą i ostrym bólem.
Ból kolana przy zginaniu – przyczyny
Co może być przyczyną uciążliwego bólu w stawie kolanowym? Specjaliści wymieniają:
- stłuczenie stawu
- zwichnięcie stawu kolanowego
- skręcenie lub złamanie
- uszkodzenie łąkotki
- naderwanie, naciągnięcie lub całkowite zerwanie więzadeł w obrębie kolana
- naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie mięśnia
- zwyrodnienia w obrębie kolana.
Niestety ból kolana podczas zginania może być też symptomem poważnej choroby. Borelioza (choroba odkleszczowa) niekiedy daje powikłania stawowe, które objawiają się bólem, obrzękiem i gorączką. Nieleczone przechodzą w stan przewlekły, który może doprowadzić do zniekształceń stawów.
Z kolei podczas urazu ze skaleczeniem może dojść do infekcji bakteryjnej, której objawami są silny ból, obrzęk, zaczerwienienie skóry, gorączka. Jeśli zauważysz u siebie któryś z powyższych objawów towarzyszących natychmiast skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczone urazy mogą skończyć się zabiegami chirurgicznymi bądź uszkodzić stawy na całe życie.
Ból kolana podczas zginania może oznaczać również chorobę reumatyczną. Pojawia się przy każdym kroku, następnie zauważalny jest obrzęk, sina skóra wokół niego, sztywność. Dolegliwościom może towarzyszyć stan podgorączkowy i ogólne samopoczucie jak przy przeziębieniu.
Jak leczyć ból kolana przy zginaniu?
Sposób leczenia w dużej mierze zależy od przyczyny bólu. Tę przykrą przypadłość można leczyć domowymi sposobami, poprzez ćwiczenia lub zabieg chirurgiczny.
Jeśli przyczyną bólu kolana jest niegroźny uraz, jak zwichnięcie, zaleca się odciążenie stawu kolanowego i unieruchomienie go na okres od dwóch do sześciu tygodni w specjalnej ortezie, która jest lżejszą alternatywą dla gipsu lub łuski gipsowej. Doraźnie, jeśli występują obrzęki i wysięk krwawy, warto stosować maści zmniejszające opuchliznę czy okłady z lodu.
Po cięższych urazach, jak skręcenia, złamania czy naruszenie ciągłości więzadeł, poza usztywnieniem lekarze zalecają środki przeciwbólowe, a także zabiegi fizjoterapeutyczne, by chory wrócił jak najszybciej do pełnej sprawności. Jeśli jednak powyższe nie skutkują – należy rozważyć leczenie chirurgiczne. Obecnie odchodzi się już od tradycyjnych operacji pod narkozą – najpopularniejszą metodą leczącą ból kolana przy zginaniu jest artroskopia.
Artroskopia to zabieg leczniczo-diagnostyczny, wykonywany przy użyciu artroskopu, polegający na wprowadzeniu do stawu kolanowego trzech sond (dwie z końcówkami przeznaczonymi do zabiegu i jedną – wyposażoną w kamerę), dzięki którym lekarz jest w stanie obejrzeć wnętrze stawu od środka, przy okazji wykonać ewentualny, niezbędny zabieg. Artroskopia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, poprzez wykonanie trzech nacięć i wprowadzenie ramion narzędzia. Rekonwalescencja po zabiegu jest krótka – trwa od 7 do 14 dni.
Reumatyczny ból kolana należy leczyć pod kontrolą lekarza, który postawi właściwą diagnozę na podstawie przeprowadzonych badań. Leczenie rozpoczyna się od leków przeciwbólowych, hamujących i zmniejszających zapalenie oraz doboru przez rehabilitanta odpowiedniego zestawu ćwiczeń, które poprawią ruchomość stawów i wzmocnią mięśnie. W gorszym przypadku wskazana może być operacja polegająca na rekonstrukcji stawu.
Należy pamiętać, że każdy ból kolana powinno się konsultować ze specjalistą, a w szczególności ten, występujący w czasie zginania kończyny dolnej, któremu współtowarzyszą inne nieprzyjemne dolegliwości. Ból kolana podczas zginania może być objawem poważnych zmian. Jeśli interesuje cię temat fizykoterapii po zabiegach lub w czasie rekonwalescencji – sprawdź koniecznie ten artykuł.