Przejdź do treści

Jak urządzić domową siłownię?

Udostępnij:

Siłownia w domu to inwestycja w zdrowie. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na ćwiczenia na tradycyjnej siłowni, wstydzą się ćwiczyć przy innych lub nie lubią być uzależnione od warunków panujących na zewnątrz.

Gdzie urządzić domową siłownię?

Trenujący w domu meżczyzna

Do urządzenia siłowni w domu nie jest potrzebna duża przestrzeń ani specjalne pomieszczenie, które będzie przeznaczone tylko do ćwiczeń. Siłownię można urządzić w salonie, większej sypialni,  a nawet piwnicy. Siłownia domowa powinna znajdować się w miejscu, w którym będzie dobra wentylacja. Dostateczna ilość tlenu spowalnia męczenie się organizmu, przez co jesteśmy bardziej wydajni.

Warto zadbać o montaż nawiewników w oknie, gdyż otwieranie go, szczególnie w czasie zimy, może doprowadzić do przeziębienia. W pomieszczeniu, w którym urządzamy siłownię, musi być wytrzymała podłoga, która będzie odporna na uderzenia. Dodatkowo można kupić maty, które spełnią funkcję dodatkowej amortyzacji i stłumią hałas.

Sprzęt do ćwiczeń w domu

Ciężarki w pokoju - domowa siłownia

Najważniejsze jest odpowiednie wyposażenie. Możemy zakupić różne przyrządy – od stosunkowo tanich i prostych aż do profesjonalnych sprzętów wielofunkcyjnych. Decydując się zatem na urządzenie siłowni domowej, należy wziąć pod uwagę nasze wymagania, rodzaj ćwiczeń, które będziemy wykonywać, ale przede wszystkim zasobność naszego portfela. Zacznijmy od hantli. To najprostszy sprzęt, który powinien znaleźć się w naszej siłowni.

Ćwiczenia z hantlami wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, ramion czy pleców. Do wyboru są przyrządy o różnej wadze. Pozwala to na wybór odpowiedniego dla nas obciążenia. Możemy nabyć je w cenie od 20 nawet do 200 zł.

Kolejnym stosunkowo niedrogim urządzeniem są drążki, na których można się podciągać. Ich montaż jest możliwy we framudze drzwi lub na ścianie czy suficie. Ich ceny wahają się od 50 do 300 zł.

W każdej siłowni domowej powinny znaleźć się również maty. Ułatwią one robienie pompek lub brzuszków. Przydadzą się także do wykonywania ćwiczeń gimnastycznych, a także relaksacyjnych, np. jogi.

Warto wybrać matę z antypoślizgową powierzchnią, odporną na przetarcia i niepochłaniającą wilgoci. Ponadto sprzętem angażującym wszystkie mięśnie jest skakanka. Już 5 minut skoków ujędrnia nogi i daje taki sam efekt jak przebiegnięcie 800 metrów.

Do najpopularniejszych sprzętów w każdej siłowni należy bieżnia elektryczna. Angażuje ona do pracy mięśnie nóg, pośladków i brzucha. Trening na bieżni pozwoli poprawić kondycję, ułatwi schudnięcie, a także jest dobrą alternatywą dla osób, które nie lubią biegać na zewnątrz. Bieżnię można kupić już za ok. 1600 zł. Jeżeli jednak nie stać nas na tak drogi sprzęt, możemy wybrać coś tańszego.

Rower treningowy, którego ceny zaczynają się od ok. 500 zł, jest odpowiednim sprzętem do ćwiczeń kardio. Dzięki ćwiczeniom na rowerze zwiększa się wydolność organizmu. Przyrządem, który dobrze rozwija mięśnie pośladków, łydek oraz ud, jest stepper. Ceny stepperów zaczynają się już od 150 złotych. W porównaniu z bieżnią czy rowerkiem treningowym sprzęt ten jest lekki, zajmuje mało miejsca i można na nim ćwiczyć w małych pomieszczeniach.

Regularne ćwiczenia są niezbędne do prowadzenia zdrowego trybu życia, poprawy kondycji oraz wydajności organizmu. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na siłownię kilka razy w tygodniu z różnych względów, powinny zainwestować w domową siłownię. Sprawdź, jakie ćwiczenia możesz wykonywać bez wychodzenia z domu.

Udostępnij:

Fan zdrowego stylu życia. Smakosz dobrej, czyli zdrowej kuchni.

Kocha jeść, ale tylko zdrowo. Docenia wiedzę medyczną przodków i lecznicze właściwości jedzenia. Fascynują go możliwości współczesnej medycyny.