Przejdź do treści

Bagaż podręczny do samolotu – co można do niego spakować?

Udostępnij:

Każdy pasażer może wnieść na pokład samolotu jeden bagaż podręczny. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami podyktowanymi zasadami bezpieczeństwa. Każda linia lotnicza posiada regulamin, w którym określone są warunki przewożenia bagażu.

Wymiary bagażu podręcznego

Przygotowując się do podróży samolotem, należy sprawdzić wymiary bagażu podręcznego oraz jego dopuszczalną wagę. Dla większości tanich linii lotniczych wymiary bagażu wynoszą zazwyczaj 55 x 40 x 20 cm (włącznie z kółkami i uchwytami). Jego waga powinna wynosić od 8 do 10 kg.

Często dozwolone jest także zabranie ze sobą dodatkowo torebki na rzeczy osobiste lub torby z aparatem fotograficznym. Niektóre linie lotnicze wymagają, aby takie rzeczy znajdowały się w bagażu podręcznym.

Większość sklepów z walizkami ma w ofercie bagaże przystosowane do wymagań konkretnych linii lotniczych, dlatego przy zakupie warto o nie zapytać. Jeżeli walizka do samolotu będzie za duża, na lotnisku będziemy musieli zapłacić za nadbagaż.

Co można przewozić w bagażu podręcznym?

Kobieta podczas odprawy


Przewóz płynów jest jedną z najbardziej restrykcyjnych kwestii, jeżeli chodzi o podróż samolotem. W bagażu podręcznym, jaki zabieramy ze sobą na pokład, mogą znajdować się płyny, które są przechowywane w opakowaniach o pojemności nieprzekraczającej 100 ml (napoje alkoholowe mogą zawierać maksymalnie 70% alkoholu).

Ograniczenia te nie mają zastosowania do alkoholu, który można zakupić w strefie bezcłowej. Wszelkie płyny oraz kosmetyki czy perfumy, które znajdują się w pojemnikach do 100 ml, muszą być zapakowane w przezroczystą torbę (1 litr). Plastikowe butelki i słoiki można kupić w drogeriach. Możemy przelać do nich fluid, balsam lub inne kosmetyki. Torba nie może być zbyt duża, gdyż na lotniskach zwraca się uwagę na jej wielkość.

W podróż warto zabrać ze sobą chusteczki nawilżające albo żel antybakteryjny. Limitom nie podlegają pokarm dla niemowląt oraz leki ogólnodostępne, które są niezbędne na czas podróży, np. krople do oczu. Jeżeli płynne leki mają pojemność większą niż 100 ml, a są potrzebne pasażerowi ze względów zdrowotnych podczas lotu, należy je zgłosić osobno podczas kontroli bezpieczeństwa.

Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

Do bagażu podręcznego nie wolno pakować przedmiotów niebezpiecznych, czyli takich, które mają ostre zakończenia oraz są łatwopalne. Zakazuje się przewożenia różnego typu broni (w tym broni palnej), materiałów wybuchowych oraz substancji chemicznych.

Nie można przewozić przedmiotów, które mogłyby ranić inne osoby. Do takich przedmiotów należą nożyczki, szydełko, nóż, igły do strzykawek, a nawet kije do golfa czy łyżwy. Warto wiedzieć, iż na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego znajduje się informacja, co można zabrać do samolotu.

Dodatkowy bagaż podręczny – czy jest taka możliwość?

Niektóre linie lotnicze pozwalają na przewóz dodatkowego bagażu podręcznego. Dotyczy to głównie lotów rejsowych, czyli usług świadczonych na podstawie regularnego rozkładu. Jednak przez zabraniem podobnego bagażu na pokład warto zadzwonić i dowiedzieć się, czy taka możliwość na pewno istnieje.

Za dodatkowy bagaż podręczny (bezpłatny) uznaje się torbę z laptopem, aparatem fotograficznym, książkę do czytania lub torebkę z rzeczami osobistymi.

Bagaż podręczny – pakowanie

Dziewczyna domyka walizkę


Pakując rzeczy, należy robić to w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać powierzchnię walizki. Warto skorzystać zatem z kilku przydatnych porad. Przede wszystkim na spodzie walizki trzeba umieścić rzeczy, które nie będą nam potrzebne podczas lotu – buty, odzież czy ręczniki. Bluzki i spodnie zwinąć w rolkę oraz położyć obok siebie. Na wierzchu najlepiej położyć torebkę z kosmetykami, lekami oraz jedzeniem.

Bagaż podręczny do samolotu musi mieć odpowiednią wagę i wymiary, warto zatem tak pakować walizkę, by nie przekroczyć dozwolonych rozmiarów bagażu. Często podróżujesz samolotem? Zastanawiasz się, co zrobić, gdy twój lot się opóźni? Jeśli potrzebujesz takich informacji, sprawdź poradnik „Opóźniony lot – jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie?”

Infografika bagaż podręczny

 

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.