Bieszczady - co warto zobaczyć?
Większość osób, która przynajmniej raz odwiedziła Bieszczady uznaje to miejsce za magiczne. Wśród ich największych zalet wymienia się najczęściej klimat, który ma wiele do zaoferowania niezależnie od pory roku oraz wyjątkowy, dziki krajobraz. Kiedy wybrać się w Bieszczady i co warto tam zobaczyć?
Kiedy jechać w Bieszczady?
Miłośnicy Bieszczad twierdzą, że nie ma złej pogody na wyjazd w polskie góry. Turystów na szlakach możemy spotkać o każdej porze roku. Najwięcej osób odwiedza Bieszczady latem, szczególnie podczas wakacji. Pogoda sprzyja wówczas górskim wycieczkom, dominuje wszechobecna zieleń, a zachody słońca są zachwycające. Duże zainteresowanie wiąże się jednak z długimi kolejkami i tłokiem na szlakach czy w restauracjach. Trudności sprawia także znalezienie miejsca noclegowego, chyba że wyjazd zaplanujemy ze znacznym wyprzedzeniem. Osoby, które chcą poznać Bieszczady z nieco innej strony, powinny wybrać się tutaj jesienią. Pogoda nadal sprzyja wycieczkom pieszym i rowerowym, a okoliczne miejscowości pustoszeją. Podobnie jest w okresie wiosennym. Zimą Bieszczady ponownie zapełniają się turystami, jednak daleko im pod tym względem do Tatr. Zima to doskonały czas na zjazdy narciarskie i snowboardowe. Nie brakuje tu przygotowanych tras zjazdowych zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych.
Atrakcje turystyczne w Bieszczadach
W Bieszczadach nie brakuje ciekawych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Dlatego też, chętnie przybywają tutaj rodziny z dziećmi. Bieszczadzka Kolei Wąskotorowa kursuje od ponad 100 lat, pozwala na przejażdżkę w otoczeniu dzikiej przyrody. Główna stacja znajduje się we wsi Majdan w gminie Cisna. W Myczkowcach mieści się za to Centrum Kultury Ekumenicznej, gdzie znajdziemy blisko 200 miniatur drewnianych cerkwi, kościołów oraz nietypowy ogród biblijny. Na najmłodszych czeka zaś niewielkie ZOO. Nie zawiodą się również miłośnicy piwa. Bieszczadzki Browar Ursa Maior to miejsce, gdzie zdobywczyni nagród dla piwowarów domowych poczęstuje nas najlepszym, złocistym trunkiem. W Bieszczadach odbywają się także degustacje win, ponieważ w wielu gospodarstwach znajdują się winnice. Mnóstwo atrakcji czeka również na fanów turystyki konnej, w okolicznych miejscowościach nie brakuje stajni, a z lekcji jazdy konnej skorzystać mogą też najmłodsi.
Popularne szlaki turystyczne w Bieszczadach
Bieszczady to przede wszystkim liczne szlaki turystyczne. Największą popularnością cieszy się Połonina Wetlińska. To właśnie tu znajduje się legendarne schronisko, czyli „Chatka Puchatka”. Jest to jednocześnie najbardziej rozpoznawalne miejsce w Bieszczadach. Szlak turystyczny porasta wiekowy las, a w partiach szczytowych dominują połoniny. Ze wspaniałych widoków znany jest m.in. szczyt Smerek. To jednak nie jedyny szlak turystyczny w Bieszczadach, który jest chętnie wybierany przez turystów.
Osoby, które cenią różnorodność, powinny wybrać Połoninę Caryńską, która słynie z majestatycznych masywów. Połoninę można zdobyć aż na 4 sposoby, gdyż do dyspozycji mamy 4 szlaki: dwa zielone z Przełęczy Wyżniańskiej i z Przysłupia Caryńskiego oraz dwa czerwone z Ustrzyk Górnych oraz Berehów Górnych. Turyści, którzy stawiają przed sobą prawdziwe wyzwania za cel obierają zazwyczaj Gniazdo Tarnicy z najwyższym szczytem polskich Bieszczad, czyli Tarnicą ( 1346 m.n.p.m). Nieopodal znajdują się inne, trudne do zdobycia szczyty, jak chociażby Halicz, Krzemień oraz Rozsypaniec.
Doświadczeni turyści często wybierają również szlak o nazwie Bieszczadzka Koronka. Rozpoczyna się on i kończy w Wetlinie (szlak tworzy pętle). Dla bieszczadzkich koneserów polecana jest często trasa, która wiedzie przez Ustrzyki Górne i kończy się w Ustrzykach. Dedykowana jest osobom wytrzymałym fizycznie, gdyż po drodze pokonać trzeba dwa strome podejścia, a pokonanie całej trasy zajmuje nawet ponad 7 godzin. Trasa oznaczona jest kolorem czerownym.
Solina i okolice co warto zobaczyć?
Każdy, kto wybiera się w Bieszczady, koniecznie powinien zajrzeć w okolice jeziora Solińskiego, które nazywane bywa również bieszczadzkim morzem. Dawniej Solina była wsią ze średniowiecznym rodowodem, jednak obecnie jest to coś na kształt osady letniskowej. Nie znajdziemy tu wielu zabytków, jednak spacer po koronie zapory z pewnością nam to wynagrodzi. Istnieje także możliwość połowu ryb lub wypożyczenia sprzętu pływającego (kajaków, motorówek czy rowerów wodnych). Atrakcją jest rejs statkiem „Białej Floty”. Turystów przyciągają tu także klimatyczne knajpki, gdzie serwowana jest regionalna kuchnia. Warto wiedzieć, że jezioro Solińskie to największy zbiornik zaporowy w polskich górach o powierzchni ponad 21 km².
Gdzie zatrzymać się w Bieszczadach?
Największa baza noclegowa w Bieszczadach mieści się w Wetlinie. Prym pod tym względem wiedzie również Smerek. Te dwie wsie podkarpackie zapewniają najdogodniejsze położenie do wędrówek górskich, gdyż rozchodzą się stąd szlaki we wszystkich możliwych kierunkach. Z Wetliny łatwo dostaniemy się, chociażby na Połoninę Wetlińską, szczyty Pasma Granicznego czy Rawki. Ze Smereka blisko do szczytu o tej samej nazwie. Równie dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się wieś Cisna znajdująca się w dolinie Solinki.
Noclegi w Bieszczadach zapewniają przede wszystkim gospodarstwa agroturystyczne. W okolicznych wsiach i miejscowościach znajdziemy ich setki. Ceny mieszczą się przeważnie w przedziale od 90 do 250 zł. Nieco droższe są za to hotele, gdyż cena noclegu sięga nawet do 500 zł za dobę.
Osoby, które chcą wybrać się na wycieczkę w Bieszczady, a nie są pewne czy wystarczy im gotówki, mogą skorzystać z oferty Wonga na pożyczkę krótkoterminową. Największą zaletę stanowi krótki czas oczekiwania na przyznanie decyzji o pożyczce, gdyż cały proces może trwać zaledwie kilkanaście minut. Co więcej, wniosek składa się przez internet, dzięki czemu można to zrobić z dowolnego miejsca o każdej porze, wystarczy jedynie dostęp do sieci.