Przejdź do treści

Berlin - co warto zobaczyć? Jakie atrakcje oferuje Berlin?

Udostępnij:

Berlin – stolica i największe miasto Niemiec – to miejsce wyjątkowe pod każdym względem. Każdy kto raz odwiedzi Berlin, zapragnie powracać tutaj wielokrotnie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że tej potężnej metropolii nie sposób zwiedzić w trakcie krótkiego, wakacyjnego pobytu. Jakie są najciekawsze miejsca w Berlinie?

Berlin – atrakcje dla miłośników historii

Jeśli chodzi o zabytki Berlina, bo właśnie o nich będzie mowa, lista jest bardzo długa. Do zdecydowanie najsłynniejszych należy Brama Brandenburska – jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Powstała w drugiej połowie XVIII wieku, ma wysokość 26 metrów i szerokość 65,5 metra. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że budowlę tę zaprojektował niemiecki architekt, który urodził się w Kamiennej Górze i zmarł w okolicach Wrocławia. Brama to symbol Wolności i Pokoju, symbol zjednoczenia Niemiec. Szczególnie pięknie prezentuje się oświetlona nocą. Brama Brandenburska jest na przestrzeni wyłączonej z ruchu samochodowego.

Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie
Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie
 

Innym ciekawym zabytkiem Berlina jest Reichstag czyli gmach parlamentu. Ta monumentalna budowla w stylu neorenesansowym powstała w drugiej połowie XIX wieku i do dnia dzisiejszego wprost zachwyca. Budynek można zwiedzać po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji.

Jeszcze jednym wartościowym zabytkiem jest Pałac Charlottenburg. Nosi on miano jednego z najpiękniejszych zespołów architektonicznych Berlina – całkiem zresztą słusznie. Cały zespół pałacowo-parkowy jest miejscem magicznym, w którym na każdym kroku można doświadczyć niesamowitej atmosfery, historii i aury tajemniczości. Sporą część budowli wchodzących w skład kompleksu można zwiedzać. Warto zajrzeć np. do pałacu, gdzie mieści się porcelanowy pokój – jego nazwa jest bardzo trafna, bowiem znajduje się w nim mnóstwo najrozmaitszych wyrobów porcelanowych. Ponadto w pałacu przechowywane są m.in. klejnoty koronne. Kusi także pięknie urządzony i zadbany park z licznymi alejkami, ławeczkami, fosą, fontanną, a także mauzoleum królowej Luizy. 

Berlin – ciekawe miejsca, które musisz poznać

Jednym z piękniejszych zakątków Berlina jest Pawia Wyspa. Położona jest na rzece Hawela będącej dopływem Łaby. Piękno i wartość wyspy zostały docenione, znalazła ona swoje miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na zwiedzanie warto przeznaczyć większą część dnia. Szczególnie malownicze widoki można podziwiać wiosną i latem. Jak sama nazwa wskazuje, na wyspie rzeczywiście żyją pawie, których jest bardzo dużo! Ponadto – spacerując urokliwymi alejkami – można podziwiać m.in. zamek i pałacyki. Dawniej na wyspie istniała palmiarnia, jednak spłonęła w końcu XIX wieku. 

Doskonałym miejscem na wycieczkę jest także Obserwatorium Archenholda. Wspaniałe obserwatorium astronomiczne mieści się w Treptower Park. Jest to największe i jednocześnie najstarsze publiczne obserwatorium w całych Niemczech, które dysponuje najdłuższym na świecie teleskopem soczewkowym. W głównym budynku instytucji mieści się muzeum, które w całości poświęcone zostało zagadnieniom astronomicznym. Warto zwiedzić!

AquaDom – to miejsce na pewno trzeba zobaczyć. Jest to największe na świecie akwarium cylindryczne wypełnione wodą morską. Robi ogromne wrażenie nawet na najbardziej wymagających turystach!

Kolejna atrakcja to Berliński Ogród Zoologiczny – jeden z największych w Niemczech, który może się pochwalić ogromną ilością gatunków zwierząt (jedna z największych kolekcji na świecie). To doskonałe miejsce na spędzenie dnia z całą rodziną. Zoo w Berlinie jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Europie.

Wyspa Muzeów – jak sama nazwa zdradza, jest to wyspa, na której mieści się jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie. Sama wyspa położona jest na rzece Sprewa, w centrum miasta. Wyspa wpisana została na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Znajdują się tu między innymi takie muzea jak: Stara Galeria Narodowa, Muzeum im. Bodego, Nowe i Stare Muzeum. Moc wrażeń gwarantowana!

Brama Brandenburska

 

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.