Funkcjonalna łazienka – czego nie może w niej zabraknąć?
Urządzenie funkcjonalnej łazienki jest nie lada wyzwaniem. Na niewielkiej powierzchni trzeba rozplanować wszystkie niezbędne sprzęty, zachowując przy tym estetykę wnętrza.
Pomysł na to, jak urządzić małą łazienkę, będzie prawdziwym sprawdzianem ze sztuki kompromisu. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać.
Projekty małych łazienek – od tego najlepiej zacząć
Urządzanie łazienki warto rozpocząć od sprawdzenia, czy wszystkie przyłącza zaproponowane przez dewelopera znajdują się w miejscach, które są zgodne z naszymi oczekiwaniami i wizją łazienki. Przy wszystkich urządzeniach powinna zostać zachowana wolna przestrzeń, aby wygodnie z nich korzystać. Przy umywalce około 100x70 cm, przed prysznicem czy wanną około 50 cm. Toaleta również powinna stać w takim miejscu, by mieć do niej swobodny dostęp.
Bardzo często w wyposażeniu łazienki jest też bidet. Najlepiej, żeby znalazł się w pobliżu toalety. Jeśli brak nam na niego przestrzeni, ale zależy nam na tym elemencie wyposażenia, warto wybrać sedes ze specjalną nakładką, która spełni zadania bidetu.
Jeśli przestrzeń jest ograniczona warto przemyśleć zamontowanie wanny z parawanem bądź o zastąpieniu jej kabiną prysznicową, którą można ustawić w rogu lub między dwoma ścianami. Szyba najlepiej jak będzie gładka i przezroczysta. Zastosowaniu odpływu liniowego, który nie dzieli przestrzeni, jak brodzik sprawi, że łazienka wyda się większa i bardziej nowoczesna.
Prawdopodobnie będziemy musieli tam też zmieścić pralkę. Najlepiej zapewnić przed nią około 90 cm wolnej przestrzeni, która umożliwi wygodne użytkowanie. Alternatywą są pralki ładowane od góry – pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, ale mają mniejszą pojemność.
Realizujemy pomysł na łazienkę
Jak już mamy wszystko rozplanowane, wiemy gdzie znajdują się poszczególne sanitariaty, pralka i inne elementy wyposażenia, należy do nich dopasować miejsce na szafki. Jeśli przestrzeń uniemożliwia nam stworzenie praktycznej zabudowy, absolutnym minimum będzie szafka pod umywalkę. Ukryje nie tylko środki czystości i kosmetyki, ale też nieestetyczny syfon.
Funkcjonalna łazienka będzie się wyróżniać również przemyślanym oświetleniem. Poza lampą sufitową przyda się też oświetlenie lustra, które ułatwi wykonywanie makijażu. Duża tafla lustra optycznie powiększy łazienkę.
Inną ważną kwestią są płytki do łazienki. Warto wybrać płytki uniwersalne czyli takie, które nie mają kolorowych wzorów. Nie oznacza to, że muszą być całkiem gładkie, urozmaiceniem – zamiast wzoru – może być efekt trójwymiarowego tłoczenia kafelków. Dzięki temu na ścianie będzie się coś działo, ale nie stworzymy przytłaczającego wrażenia. Błyszczące płytki odbijają światło i spowodują, że łazienka będzie wydawała się większa.
Warto pomyśleć o ułożeniu płytek w formie lamperii, a ścianę powyżej pomalować specjalną farbą łazienkową. To pomoże uzyskać bardziej nowoczesny efekt, a jednocześnie obniży koszt wykończenia łazienki. Ten trik również optycznie powiększy pomieszczenie.
Chcąc wprowadzić do wnętrza nieco ożywienia, można zastosować mozaikowe kafelki pod prysznicem. Będzie je łatwo czyścić, a jednocześnie sprytnie ukryją ewentualne zacieki.
Zachowanie takich zasad przy urządzaniu łazienki spowoduje, że korzystanie z niej będzie łatwe i przyjemne. Nie można zapomnieć również o wentylacji, która ma kluczowe znaczenie w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności. Jeśli nasza łazienka ma nietypowy kształt czy wymiar nie należy się obawiać kreatywnego podejścia do aranżacji takiego wnętrza. Można skorzystać z porady projektanta wnętrz. Sprawdź także, jakie wydatki czekają cię podczas remontu mieszkania.