Przejdź do treści

Ile kosztuje zabieg in vitro?

Udostępnij:

Zapłodnienie in vitro (czasem skracane do samego in vitro, co po łacinie oznacza „ze szkła" – domyślnie: laboratoryjnego) to zapłodnienie pozaustrojowe, czyli takie, przy którym plemnik łączy się z komórką jajową w warunkach laboratoryjnych. Zapłodnienie in vitro stosuje się jako formę przeciwdziałania niepłodności.

Jak przebiega zapłodnienie in vitro?

Procedura in vitro jest wieloetapowa. Wstępny etap obejmuje badania zarówno matki, jak i ojca. Zakres badań ustalany jest przez lekarza indywidualnie, w zależności od pacjentów i historii ich chorób. Następnie rozpoczyna się stymulacja hormonalna pacjentki. Po niej następuje pobranie komórek jajowych kobiety oraz nasienia mężczyzny.

Uzyskaną komórkę jajową łączy się z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych. Powstałą w ten sposób zygotę umieszcza się w specjalnym inkubatorze, skąd transferuje się ją do macicy. Na tym procedura się kończy i tworzy się zarodek jak przy naturalnym poczęciu.

Wskazania do zapłodnienia in vitro

Zabieg zapłodnienia in vitro wykonuje się w przypadku, kiedy zajście w ciążę naturalną metodą jest niemożliwe. Taka sytuacja zachodzi między innymi przy niedrożności jajowodów lub ich wcześniejszym usunięciu, znacznych zaburzeniach hormonalnych w cyklu miesiączkowym, endometriozie oraz obniżonej jakości nasienia mężczyzny. In vitro stosuje się też w przypadkach nieznanych przyczyn uniemożliwiających zajście w ciążę oraz gdy inne metody leczenia niepłodności nie przyniosły rezultatów.

Koszt in vitro

Zapłodnienie pozaustrojowe przeprowadza się w specjalistycznych klinikach leczenia niepłodności. Są to prywatne placówki medyczne, które samodzielnie ustalają swoje cenniki, dlatego koszty przeprowadzenia procedury są zróżnicowane. Sam koszt in vitro to około 8-12 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać o wielu kosztach dodatkowych.

Cena zabiegu często nie obejmuje badań, które musi wykonać para chcąca przystąpić do procedury: trudno przewidzieć ich zakres, ponieważ są one ustalane indywidualnie dla każdego przypadku. Należy liczyć się z wydatkiem rzędu od kilkuset do tysiąca złotych.

Cennik kliniki, w której zamierzamy przeprowadzić zabieg, może też nie uwzględniać kosztów diagnostyki i wizyt kontrolnych. Zwykle za taką wizytę zapłacimy od 100 do 200 zł. Choć cała procedura zajmuje mniej więcej miesiąc, wizyt może być kilka.

Z pewnością też cenniki nie zawierają kosztów przyjmowanych leków hormonalnych. Leki dobierane są indywidualnie, ale obecnie nie jest to duży koszt, ponieważ odpowiednie leki są refundowane.

Refundacja i dofinansowanie in vitro

Rządowy program refundacji in vitro zakończył się w 2016 roku. Oznacza to, że procedura in vitro nie jest finansowana przez państwo. Dofinansowanie in vitro możliwe jest na szczeblu samorządowym i niektóre miasta w Polsce korzystają z tej opcji. Ze środków samorządowych można uzyskać refundację in vitro w wysokości 80 proc. kosztów zabiegu, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Dofinansowanie nie obejmuje badań poprzedzających procedurę. Limit refundacji to 3 próby zapłodnienia.

Koszt in vitro – o tym musisz pamiętać

Ile kosztuje zabieg in vitro?


Procedura in vitro jest wieloetapowa. Każdy z etapów może zakończyć się niepowodzeniem, co oznacza konieczność jego powtórzenia. Często kliniki podają przewidywany koszt całej procedury, zakładając optymistyczny scenariusz każdego z etapów. Oczywiście dopuszczają możliwość powtarzania poszczególnych kroków, jednak niesie to ze sobą dodatkowe koszty.

Jako że in vitro jest procedurą, którą przeprowadza się w określonym czasie (zwykle około miesiąca), warto przygotować się na większe wydatki, niżby to wynikało z cennika kliniki. Zdobycie dodatkowych pieniędzy może być trudne, jeśli będzie nas gonił czas, dodatkowe nerwy także nie sprzyjają zabiegowi. Dlatego bezpiecznie jest przemnożyć szacowaną kwotę nawet razy dwa, by nie stawać przed koniecznością anulowania procedury w jej trakcie.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.