Przejdź do treści

Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Udostępnij:

Doskwiera ci nieprzerwany i ostry ból zęba? Mogło dojść do zapalenia miazgi. Jedynym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe. Nie zwlekaj z wizytą u dentysty, ból sam nie przejdzie, a tabletki przeciwbólowe na niewiele się zdadzą. Zanim jednak umówisz wizytę, sprawdź, ile kosztuje leczenie kanałowe.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe (endodoncja), to metoda leczenia zapalenia miazgi zęba. Miazga zęba to silnie unerwiona i ukrwiona tkanka łączna, która wypełnia jamę zęba: jego komorę oraz kanały. Pełni głównie funkcję odżywczą i naprawczą. Kiedy jednak dochodzi do jej zapalenia, ból towarzyszący infekcji jest bardzo silny. To właśnie po nim można poznać, że ząb wymaga leczenia kanałowego.

Do zapalenia miazgi zęba może dojść:

  • z powodu zaawansowanej próchnicy,
  • z przyczyn mechanicznych: pęknięć czy złamań zęba. Urazy te nie muszą zresztą być widoczne gołym okiem,
  • poprzez zabiegi stomatologiczne wykonywane na danym zębie.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Głównym objawem zapalenia miazgi jest silny ból zęb, potęgowany przez nadwrażliwość na ciepło i zimno lub dotyk, a zatem i w trakcie jedzenia. Niekiedy zapaleniu miazgi towarzyszy przebarwienie zęba, obrzęk dziąsła i węzłów chłonnych. Rzadko zdarza się zapalenie bezobjawowe, które stwierdzić może dentysta na podstawie zdjęcia rentgenowskiego.

Po potwierdzeniu diagnozy zapalenia miazgi, leczenie kanałowe jest niezbędne. Jeśli ząb był już leczony kanałowo, a mimo to ból powrócił, wtedy najprawdopodobniej zabieg nie został przeprowadzony z należytą starannością i konieczne jest jego powtórzenie.

Od zatrucia do mikroskopu – jak zmienia się leczenie kanałowe

Jeszcze kilka lat temu leczenie kanałowe poprzedzano dewitalizacją, zwaną popularnie zatruciem zęba. Polegała ona na otwarciu zęba i zaaplikowaniu specjalnej wkładki, która działała toksycznie i powodowała obumieranie miazgi.

Po około dwóch tygodniach dentysta przechodził do właściwego leczenia kanałowego. Dziś ten etap się pomija. Kontrolowany kontakt z toksyczną substancją jest mimo wszystko niebezpieczny, a dzisiejsze formy znieczulenia pozwalają leczyć „żywy” ząb, zmniejszając ilość potrzebnych wizyt.

Kolejną innowacją jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Specjalne mikroskopy, które jednocześnie powiększają i doświetlają obszar zabiegowy, pojawiły się stosunkowo niedawno, stanowią jednak spore ułatwienie. Po pierwsze, dzięki mikroskopowi można dostrzec struktury kanałowe, które nie są zauważalne gołym okiem.

Dzięki temu zabiegi są bardziej precyzyjne i skuteczniejsze. Po drugie, użycie mikroskopu może skrócić czas zabiegu. Dokładniejszy czas i cena leczenia kanałowego, zależą od liczby kanałów wymagających leczenia.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Cena leczenia kanałowego jest zmienna. Wpływają na nią dwa czynniki: ilość kanałów do leczenia oraz cennik usług stomatologa. Za leczenie jednokanałowe zapłacimy około 400 zł, za każdy kolejny kanał – o 100 zł więcej. Czasem zdjęcie rentgenowskie oraz znieczulenie płatne są dodatkowo.

Warto wybierać gabinety cieszące się dobrą opinią, wyposażone w nowoczesny sprzęt, nawet jeśli ich usługi są nieco droższe. Leczenie kanałowe jest zabiegiem dość skomplikowanym, wymagającym precyzji, dlatego lepiej nie szukać tu oszczędności.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.