Przejdź do treści

Hiszpania nigdy nie zawodzi

Udostępnij:

Majorka czy Teneryfa? Hiszpania czy Portugalia? To dylematy, które krążą w głowach wielu Polaków planujących swoje wakacje. Co roku wyjeżdża tam mnóstwo naszych rodaków. Nie ma się co dziwić, na Półwyspie Iberyjskim i na wyspach należących do Hiszpanii i Portugalii z pewnością nie zawiedzie pogoda, bo klimat Hiszpanii gwarantuje udany urlop

Od wielu lat, to właśnie Hiszpania jest w stanie zapewniać turystom idealne warunki do wypoczynku. Hiszpańskie plaże nad Morzem Śródziemnym, kurorty turystyczne, takie jak Costa Brava, Costa Blanca czy Costa del Sol to prawdziwy raj dla turystów. Do tego dochodzi Archipelag Balearów z Majorką i Ibizą na czele oraz niezwykle popularne Wyspy Kanaryjskie, które przyciągają miliony ludzi z całego świata. Pojawia się pytanie, jaki region Hiszpanii wybrać i czy aby na pewno zagraniczne wakacje to luksus, na który stać tylko nielicznych? 

Hiszpania – klimat


W Hiszpanii przede wszystkim mamy do czynienia z klimatem śródziemnomorskim, podzwrotnikowym, ale niektóre tereny charakteryzują się zupełnie innymi warunkami pogodowymi. 

Południowa i wschodnia część kraju to właśnie ciepłe i suche okresy letnie, a deszcze padają praktycznie tylko wiosną i jesienią. Centralna część kraju to już zupełnie coś innego, to klimat typowo kontynentalny. Tu lato zawsze jest bardzo gorące, ale zimą występują mrozy i czasami spore opady śniegu. Z kolei obszary położone nad Atlantykiem są nieco chłodniejsze, a opady występują tylko zimą. 

Na Wyspach Kanaryjskich należących do Hiszpanii panuje klasyczny klimat podzwrotnikowy. Tam przez cały rok występuje wysoka temperatura powietrza, która waha się w przedziale od 18 do 24 stopni Celsjusza.

Hiszpania – jak dojechać?

To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy chcą spędzić w Hiszpanii chociaż kilka dni. Tanie bilety lotnicze i krótki czas przelotu na miejsce kuszą każdego. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne w każdym przypadku. Jeśli wybieramy się na kilka dni, na przykład w czasie przedłużonego weekendu chcemy zobaczyć Madryt, to samolot jest najlepszym wyborem. Wówczas nie zabieramy zbyt wiele bagażu, a też nie możemy poświęcić zbyt dużo czasu na podróż. Ceny biletów są bardzo przystępne, więc jest to najbardziej ekonomiczna opcja.

Jeśli jednak wybieramy się na dłuższy urlop, często z całą rodziną, to znacznie wygodniej dojechać do Hiszpanii samochodem. Choć podróż powinniśmy zaplanować wraz z noclegiem gdzieś na trasie, to będziemy mieć możliwość zabrania sporej ilości bagaży, za które w samolocie trzeba by dodatkowo zapłacić, a wówczas sam przelot nie będzie już tak korzystny cenowo. Samochód na miejscu też jest wygodnym środkiem komunikacji, więc w tym przypadku odpadają nam koszty wynajmu innego auta.

Hiszpania – gdzie najlepiej pojechaćna wakacje?

Historia tego kraju jest niezwykle bogata, wpływ różnych kultur i mniejszości narodowych sprawia, że Hiszpania oferuje coś godnego uwagi niemal w każdym swoim zakątku. Nikomu nie trzeba chyba zachwalać Madrytu, Barcelony czy Walencji. Co roku miliony katolików odwiedzają znane na całym świecie sanktuarium Santiago de Compostela. Niezwykle ciekawym regionem Hiszpanii jest Andaluzja, w której wyraźnie odczuwa się wpływ kultury arabskiej. Sewilla, Malaga czy Kordoba to miejscowości, które należy bezwzględnie ująć w wakacyjnym planie. 

Jeśli natomiast celem wyjazdu jest typowy wypoczynek nad brzegiem morza, to do wyboru mamy mnóstwo znanych kurortów. Chyba najbardziej popularnym wybrzeżem turystycznym jest Costa Brava, zlokalizowane w regionie katalońskim w pobliżu Barcelony i Girony. Hotele, resorty, kwatery prywatne czekają na turystów w zasadzie przez cały rok.

góry Murcia
Góry Murcia

 

Z kolei wybrzeże Costa Blanca kusi turystów cudownymi, piaszczystymi plażami, a 330 słonecznych dni w każdym roku sprawia, że wakacyjny klimat panuje tam przez cały rok. Natomiast, jeśli chce się uniknąć największego tłoku, warto wybrać się na Costa Calida, które jest stosunkowo mało popularne przynajmniej wśród polskich turystów. Piękne okolice, spokojne plaże sprzyjają też wszystkim tym, którzy chcieliby zamienić urlop na pobyt stały w tym ciepłym kraju. 

Nie można też zapomnieć o hiszpańskich wyspach. Na Majorkę, Maderę i Ibizę każdego roku zjeżdżają miliony turystów, a każdego dnia restauracje, bary i kluby oferują im zabawę do białego rana.

 

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.