Przejdź do treści

Haluksy - czym są i jak wygląda zabieg ich usunięcia

Udostępnij:

Haluksy (nazywane też paluchami koślawymi) to choroba cywilizacyjna z którą zmaga się coraz większa ilość osób w naszym kraju. Pogłębiająca się deformacja kości dużego palca prowadzi do zniekształcenia stopy, co skutkuje bólem i dyskomfortem podczas poruszania się. Schorzenie to warto zacząć leczyć już w jego wczesnym etapie, dzięki czemu unikniemy zabiegu operacyjnego. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, jak wygląda taki zabieg i z czym się wiąże. 

Czym są haluksy - istota problemu

Czym są haluksy?

Haluks (łac. Hallux valgus) jest chorobą zwyrodnieniową stóp, która objawia się nienaturalnym kierowaniem palucha na pozostałe palce. Na skutek tego przekrzywienia, kość mocno uciska na skórę, co skutkuje pojawieniem się wystającej i zaczerwienionej narośli. Rozwijającym się haluksom towarzyszą takie objawy jak: odciski, obrzęk, bolesność oraz przerost nasady pierwszej kości sródstopia. Schorzenie to w znacznym stopniu utrudnia normalne poruszanie się, ogranicza aktywność fizyczną, a także determinuje rodzaj obuwia w jakim możemy chodzić. Haluksy są również defektem estetycznym, który nierzadko powoduje kompleksy i wstyd przed nakładaniem odkrytego obuwia.

Główne czynniki powodujące schorzenie to: wiek, nadwaga, skłonności genetyczne, wrodzone deformacje, urazy stóp spowodowane aktywnością fizyczną, płaskostopie czy siedzący tryb pracy. Wbrew istniejącej opinii, obuwie nie wpływa na powstawanie haluksów, jednak może przyspieszać ich powstawanie. Haluksy częściej występują u kobiet, gdyż posiadają one słabszą budowę mięśniowo-więzadłowej stopy oraz noszą buty o wąskich czubkach i na wysokim obcasie.

Haluksy – jak leczyć? 

Leczenie haluksów

Metody zachowawcze leczenia haluksów:

 • Aparat na haluksy

 • Osłony na haluksy

 • Peloty i wkładki do butów

 • Plastry na haluksy

 • Separatory na palce

 • Ortezy korekcyjne

 • Szyna.

Operacja usunięcia haluksów - jak wygląda?

Jeśli z powodu haluksów zmagamy się ze znaczną deformacją stopy oraz bolesnymi dolegliwości przy poruszaniu się, zabieg operacyjny można przeprowadzić w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, którego koszt pokrywa NFZ. Decyzję o konieczności wykonania takiego zabiegu podejmuje lekarz ortopeda w oparciu o objawy wskazane w wywiadzie lekarskim, badanie fizykalne, zdjęcie RTG. Technika wykonania tego typu zabiegu zależy przede wszystkim od tego, z jakim stopniem deformacji mamy do czynienia.

Operacja na haluksy trwa ok dwóch godzin. Jest ona całkowicie bezbolesna dla pacjenta, ponieważ przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu zostaje przecięta kość, kolejno zostaje ona ustawiona w odpowiedniej pozycji i ustabilizowana przy użyciu śrub i płytek. Cięcie skórne ma zazwyczaj długość 5 cm. Przy większych deformacjach palca koślawego wykonywana jest również osteotomia kości śródstopia lub innych palców. W zależności od wybranej metody leczenia  haluksów stosuje się również unieruchomienie gipsowe lub specjalne obuwie ortopedyczne. Po operacji kość goi się około miesiąca, dlatego należy ograniczyć używanie kończyny poddanej zabiegowi we wczesnym okresie pooperacyjnym.

Najczęściej stosowane metody operacji haluksów  

 • metoda Ludloff – skośne przecięcie kości i zespolenie jej za pomocą śrub

 • osteotomia klinowa i półkulista - w trakcie zabiegu wycina się klin, można go również usunąć lub przemieścić w inne miejsce

 • osteotomia Chevron - polega na nacięciu w kształcie litery V głowy I kości śródstopia i jej przesunięciu w kierunku bocznym

 • metoda Scarf: metoda bezgipsowa, polegająca na wykonaniu długiego skośnego cięcia w obrębie I kości śródstopia. Pacjenci poddani zabiegowi w krótkim czasie od przeprowadzenia (2-3 doby) mogą obciążyć stopę przy użyciu specjalnego ortopedycznego obuwia. Po okresie około sześciu tygodni mogą wrócić do używania codziennego obuwia.

Ile będzie nas kosztować operacja na haluksy?

Jeśli chcemy poddać się operacji na haluksy ze względów kosmetycznych, koszt przeprowadzenia takiego zabiegu będziemy musieli opłacić sami. Ceny takich operacji uzależnione są przede wszystkim od stopnia zaawansowania deformacji. Jeśli ortopeda zaleci wykonanie osteotomii, czyli ingerencji w szkielet kostny stopy za operację jednostronną będziemy musieli zapłacić ok. 3 tys. zł. W przypadku występowania obustronnego palucha koślawego, zabieg będzie kosztował nas około 5 tys. zł.

W sytuacji, gdy konieczny jest zabieg w obrębie tkanek miękkich, wówczas ceny takich zabiegów są nieco niższe i wynoszą około 3-4 tys. zł. Warto sprawdzić, czy w koszty takiej operacji wliczone są dodatkowe opłaty - badania, znieczulenie, implanty, opatrunki, obuwie pooperacyjne czy opieka lekarska.

Jeśli potrzebujesz pieniędzy, dzięki którym opłacisz zabieg operacyjny na haluksy możesz skorzystać z pożyczki ratalnej Wonga. Pożyczka rozłożona na 6 spłat to zaledwie 261,25 zł miesięcznie. Dzięki wnioskowi złożonemu przez Internet oraz formalnościom ograniczonym do minimum, pożyczkę możesz otrzymać nawet w kilkanaście minut.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.