Przejdź do treści

Kuchnia bez okna – czy można uczynić ją funkcjonalną?

Udostępnij:

Współczesne budownictwo odrzuciło mało praktyczny pomysł ślepej kuchni, czyli kuchni bez okna. Była ona hitem budownictwa lat 60. i 70. Choć trudno odgadnąć, co stało za jej sukcesem w dobie PRL-u, została jako kłopotliwa „pamiątka” ówczesnej myśli architektonicznej, z którą zmagać się musi wielu mieszkańców bloków. Przedstawiamy funkcjonalną aranżację małej kuchni bez okien!

Jak optycznie powiększyć ciemną i wąską kuchnię?

Aranżacja kuchni w bloku z okresu PRL-u to nie lada wyzwanie. Nie przejmuj się jednak, ponieważ można mu podołać, trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach. Ciemna kuchnia bez okna często jest też kuchnią wąską, co dodatkowo utrudnia sprawę. Zacznijmy od wizualnego powiększenia pomieszczenia.

Na początek: ściany. Powinny być pomalowane na jasny kolor. Nie muszą być białe (to w kuchni niezbyt praktyczne), warto jednak postawić na pastele. Jasny zostawmy także sufit i podłogi. Dzięki temu optycznie powiększymy wąską kuchnię.

Podobnym kryterium powinniśmy się kierować, dobierając kolory mebli i sprzętów kuchennych. Producenci kuszą nas czarnymi taflami piekarników, a nawet lodówek, jednak do ciemnej kuchni to zły wybór. Jasne kolory nie tylko stworzą złudzenie większej przestrzeni, ale także odbijać będą więcej światła, które w kuchni bez okna jest niezwykle cenne.

Oświetlenie kuchni bez okna

Powszechnym poglądem jest, że oświetlenie ciemnej kuchni to szczególnie trudne zadanie. To nieprawda. Przecież w kuchni z oknami też spędzamy czas wieczorami, w zimowe poranki czy jesienne popołudnia, kiedy dostęp naturalnego światła jest znikomy lub zerowy. Kuchnia bez okna musi być dobrze oświetlona, ale tak samo oświetlona musi być każda inna kuchnia.

Pamiętajmy o tym, by dostosować źródło światła do funkcjonalnego układu naszej kuchni. Jeśli w centrum stoi stół, na którym spożywamy lub przygotowujemy posiłki, możemy postawić na światło centralne. Jednak jeśli palniki lub zlew znajdą się pod ścianą, to w takim wypadku – przy centralnym świetle – nasza sylwetka będzie rzucała na nie cień. Dlatego lepiej zainwestować w dodatkowe oświetlenie.

Wiele okapów jest wyposażonych w lampę doświetlającą płytę grzewczą. Każda przestrzeń robocza (blat, zlew) powinna być zaopatrzona w dodatkowe oświetlenie. Jeśli mamy je ustawione w rzędzie, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, możemy postawić na listwę ledową.

Przy jasnych ścianach i meblach powinniśmy też zwrócić większą uwagę na barwę światła. Unikajmy żarówek dających zimne, białe światło, zamiast nich wybierzmy światło ciepłe i żółte. Sprawi ono, że poczujemy się w naszej kuchni znacznie milej.

Jak wykorzystać dodatkową ścianę?

Jeśli pokusimy się o optymistyczną perspektywę, kuchnia bez okna stanie się kuchnią z dodatkową ścianą. Daje to kilka dodatkowych możliwości na jej aranżację.

Przy wąskich kuchniach dodatkowa ściana może być zbawienną przestrzenią do zabudowy. Da się przy niej postawić szafki, zamontować na niej półki, haczyki, uchwyty. To rozwiązanie praktyczne.

Możliwe jest też wykorzystanie dodatkowej ściany w aranżacji małej kuchni tak, by wzmocnić optyczne wrażenie przestrzeni. Są na to dwa sposoby. Po pierwsze: można tam powiesić lustro. Lustra odbijają przestrzeń, a przez to wywołują iluzję jej pogłębienia.

Po drugie: można okleić ją fototapetą. To popularne ostatnio rozwiązanie, pozwalające wprowadzić w mieszkanie więcej życia, ma też aspekt psychologiczny: monotonia jednokolorowej ściany zostaje przełamana, nasz wzrok może od niej odpocząć, a umysł złapać nowe bodźce, co przy jednostajnych czynnościach (a takich w kuchni nie brakuje) bywa zbawienne.

Inne rozwiązanie

Kuchnia bez okna – czy można uczynić ją funkcjonalną?


Istnieje jeszcze jeden sposób na poradzenie sobie z kuchnią bez okna. To jej integracja z salonem, czyli wyburzenie ściany oddzielającej ją od pokoju. Aranżacja małej kuchni połączonej z salonem to już inny temat, jednak daje wiele możliwości, łącznie z bardzo popularną wyspą kuchenną, choć przy niewielkich kuchniach lepiej sprawdzi się półwysep.

To rozwiązanie zwykle rozwiązuje problemy przestrzenne, a częściowo także oświetleniowe, choć doświetlenie na zasadach, jakie wyżej opisaliśmy, nadal będzie przydatne. Niestety to rozwiązanie nie zawsze jest dostępne, bo nie każdą ścianę będziemy mogli wyburzyć.

Aranżacje małej kuchni bez okna są nieco ograniczone doborem kolorów ścian czy mebli. Muszą uwzględniać przemyślane i rozproszone oświetlenie. Jednak poza tym pozostawiają sporą dowolność. Możesz zdecydować się na styl bardziej klasyczny lub nowoczesny. Możesz wprowadzać motywy egzotyczne lub marinistyczne. Nie pozwól, by ciemna kuchnia ograniczała twoją kreatywność.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.