Przejdź do treści

Ekologiczny dom – inwestycja, która się opłaca

Udostępnij:

Środowisko naturalne jest ostatnio przedmiotem szeroko zakrojonej debaty. Z jednej strony badania naukowe pokazują, że działalność człowieka jest dla niego wyniszczająca, wywołuje trwałe i niekorzystne, a nawet groźne dla nas zmiany klimatyczne. Inne badania temu zaprzeczają, twierdząc, że zmiany klimatyczne są częścią natury i nie doprowadzą do jej katastrofy. Jednakże bez względu na to, jak zapatrujemy się na tę kwestię, ekologiczne budownictwo to obecnie silny trend, ponieważ poza środowiskiem dba też o nasze portfele.

Na czym polega ekologiczność domu?

Ekologiczny dom - inwestycja, która się opłaca


Ekologiczność domu ma wymiar filozoficzny i praktyczny. Od strony filozoficznej opiera się ona na przekonaniu, że jako ludzie stanowimy część natury, jej ekosystemu i podejmując różne działania – nawet te o charakterze cywilizacyjnym, jak wznoszenie domu – powinniśmy tę zależność mieć na uwadze. Z perspektywy ekologicznej takie zakorzenienie w środowisku daje nam poczucie przynależności, które jest ważnym czynnikiem zadomowienia.

Od strony praktycznej dom ekologiczny będzie minimalizował straty środowiskowe na każdym etapie swojego funkcjonowania, zaczynając od budowy, a nawet od procesu produkcji materiałów budowlanych. Będzie ograniczał emisję dwutlenku węgla, wykorzystywał odnawialne źródła energii i racjonalnie zmniejszał produkcję odpadów. Dzięki temu w ekologicznym domu maleją koszty eksploatacji, staje się więc nie tylko ekologiczny, ale i ekonomiczny.

Ekologiczny dom

Dom energooszczędny

Ekologiczny dom jest przede wszystkim domem energooszczędnym. Oszczędzanie energii wiąże się z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery, by zmniejszyć efekt cieplarniany. W tym celu do budowy domu wybiera się materiały niskoenergochłonne, to znaczy takie, które zużywają stosunkowo mniej energii.

Druga kwestia związana z energooszczędnością to ograniczenie energii potrzebnej do ogrzewania i oświetlenia domu. Dlatego w domach ekologicznych często wykorzystuje się naturalne i odnawialne źródła energii oraz oszczędnie się nią gospodaruje. Ekodomy mają duże okna, często montowane także na dachach, by wpuszczały maksymalną ilość światła słonecznego. Są też szczelnie izolowane, by jak najmniej energii zużywać na ogrzanie domu. Często montuje się na nich (lub przy nich) alternatywne źródła pozyskiwania energii, jak panele słoneczne (częściej) lub wiatraki produkujące energię elektryczną (rzadziej, ze względu na stosunkowo wysoki koszt).

Ekologia bryły

Ekologiczny dom - inwestycja, która się opłaca


Domy ekologiczne mają proste kształty. Nie znajdziemy w nich fantazyjnych załamań ani nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Ot, bryła o prostokątnym, czasem nawet kwadratowym przekroju.

Dzieje się tak, ponieważ wszelkie rogi i załamania są miejscami, przez które „ucieka" ciepło. Prostokątne bryły mają najkorzystniejszy stosunek ścian do odgradzanej przez nie przestrzeni. Taką przestrzeń łatwiej ogrzać, więc zużywa się na to mniej energii.

Z podobnego powodu domy ekologiczne nie mogą być parterowe. Dach jest kolejnym miejscem utraty energii cieplnej, a zatem tę samą przestrzeń użytkową podzieloną na dwa piętra łatwiej ogrzać, niż gdy jest rozłożona w układzie parterowym, a jej dach ma dwa razy większą powierzchnię.

Rodzaje i materiały

Można spotkać różne rodzaje ekodomów. Podział zazwyczaj odbywa się na podstawie materiału, z jakiego zbudowany został dom. Od tego wyboru zależy też koszt jego wzniesienia.

Najpopularniejszym surowcem, z jakiego stawia się domy ekologiczne, jest drewno. Używa się go pod postacią bali pozyskiwanych z różnego rodzaju drzew (liściastych i iglastych). Koszt metra kwadratowego w tej technologii wynosi około 2000 zł.

Domy drewniane wznosi się również w oparciu o szkielet drewniany. Poszczególne elementy składowe domu mogą zostać dostarczone prosto z zakładów produkcyjnych, co znacznie skraca czas budowy: montuje się je na działce zamiast wznosić od podstaw. Do obudowy szkieletu drewnianego używa się płyt OSB lub desek z wypełnieniem z wełny mineralnej. Koszt metra kwadratowego to około 2500 zł.

Innym wariantem domu ekologicznego jest dom wzniesiony z gliny i słomy. Oparty jest także na drewnianym szkielecie, ale do wypełnienia używa się pustaków wyprodukowanych ze specjalnej mieszanki gliny i słomy. Wbrew pozorom są one bardzo trwałe i ciepłe. Są też najtańszą z ekologicznych technologii – metr kwadratowy wycenić można na 850 zł.

Koszty budowy domu ekologicznego bywają zaskakująco niskie, ale innym jego atutem są koszty eksploatacji. Ponieważ domy ekologiczne są energooszczędne, miesięczne rachunki są znacznie niższe. Dlatego o domu ekologicznym należy myśleć w kategoriach inwestycji. A jeśli nie mamy na niego wystarczającego kapitału? Wtedy warto rozważyć możliwość pożyczki. Oszczędności z budowy i eksploatacji domu ekologicznego nie tylko zrównoważą, ale nawet przewyższą jej koszty, zwłaszcza gdy sięgniemy po opłacalne pożyczki, jak te oferowane online przez Wonga.

 

 

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.