Egzotyczne wakacje – luksus, na który stać tylko nielicznych?
Wakacje to temat, który co roku budzi sporo emocji. Podjęcie decyzji i zaplanowanie urlopu, to przedsięwzięcie dla całej rodziny – trzeba zgrać terminy i wybrać cel podróży. Nieco łatwiej mają Ci, którzy na urlop wybierają się sami, bo to tylko od nich zależy kiedy, dokąd i na jak długo wyjadą. Bez względu jednak na to, w jakim gronie udajemy się na wakacje i kogo ze sobą zabieramy, pozostaje nam je sfinansować.
Wiele osób zaraz stwierdzi, że wakacje to wydatek, na który nie mogą sobie pozwolić, ba… nie myślą nawet o tym. Wycieczki zagraniczne czy wyjazdy all inclusive nad Morzem Śródziemnym lub Czerwonym, kojarzą im się z luksusem, który dostępny jest tylko dla nielicznych. Jeśli jeszcze wspomnimy o Dominikanie, Szanghaju czy o afrykańskim, fotograficznym safari, to już w ogóle na twarzy pojawi się wyraz kompletnej rezygnacji i niedowierzania. A jednak większość osób udających się na wakacje potrafi zorganizować fundusze z oszczędności lub dzięki niewielkim pożyczkom.
Dokąd jeżdżą Polacy najchętniej?
W ubiegłym roku nasi rodacy najchętniej wyjeżdżali do Grecji. Korzystano z wyjazdów organizowanych przez biura podróży, ale formy tych wyjazdów były zróżnicowane. Wielką popularnością cieszyły się niedrogie wycieczki, które zarezerwowane znacznie wcześniej były naprawdę atrakcyjne cenowo. Za tygodniową wycieczkę można było zapłacić około 600 zł, co jest ceną rzeczywiście bardzo niewielką. Inni wybierali wypoczynek stacjonarny w jednym z kurortów na greckich wybrzeżach lub w tych, zlokalizowanych na popularnych, okolicznych wyspach.
Drugim bardzo popularnym celem podróży wakacyjnych w 2017 roku okazała się Bułgaria. Co roku rośnie popularność turystyczna tego kraju. Nie ma się co dziwić, bo Bułgaria dysponuje dzisiaj znakomitą bazą hotelową i rekreacyjną, a i pogoda nad Morzem Czarnym sprzyja wypoczynkowi w sezonie letnim. Zwykle temperatura powietrza jest wysoka, ale upały nie męczą tak turystów, jak to bywa czasem nad Morzem Śródziemnym i to zarówno na wybrzeżach europejskich, jak i na tych afrykańskich. Tygodniowy pobyt w hotelu z wyżywieniem można było wykupić już za mniej niż tysiąc złotych.
Ciekawostką jest fakt, że po raz pierwszy Bułgarię na miejsce wypoczynku wybrało więcej polskich turystów niż Hiszpanię, która uplasowała się na trzeciej pozycji. Na miejscu czwartym znalazła się Turcja, ze swoimi znakomitymi kurortami śródziemnomorskimi, a Egipt zajął dopiero piątą lokatę, choć wyjazdy do tego kraju były wyjątkowo tanie. Niektórzy korzystali z dwutygodniowego wypoczynku za niewiele ponad tysiąc złotych.
Czy zagraniczne wyjazdy i luksusowe hotele dostępne są tylko dla nielicznych?
Wyjazdy zagraniczne stały się dostępne dla zdecydowanej większości Polaków. Ceny wyjazdów nie szokują dzisiaj tak jak kiedyś. Co prawda nie każdy dysponuje odpowiednią kwotę pieniędzy w danej chwili, ale dziś można korzystać z wielu form finansowania dostępnych na rynku. Warto tu wspomnieć chociażby o dostępnych pożyczkach Wonga, których zarówno zaciągnięcie, jak i spłata nie wymaga wielkiego wysiłku. Dzięki nim można śmiało sfinansować każde wakacje, nawet te najbardziej luksusowe. Oferty na wyjazdy urlopowe warto przeglądać już zimą, bo wówczas dostępne są one zwykle w bardzo atrakcyjnych cenach, a im bliżej sezonu urlopowego, tym trzeba wydać więcej. Podjęcie decyzji i wybór oferty wakacyjnej dokonany ze znacznym wyprzedzeniem ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli decydujemy się sfinansować całe przedsięwzięcie dzięki chociażby właśnie finansowaniu z Wonga, to do wyjazdu będziemy w stanie spłacić wszystkie raty i pojechać już bez zbędnych obciążeń finansowych w tle.
Błędem zatem jest twierdzenie, że wakacyjne luksusy dostępne są dla nielicznych. Z nich może skorzystać każdy, tylko po prostu musi chcieć.