Przejdź do treści

Egipt - wakacje w atrakcyjnej cenie

Udostępnij:

Egipt to doskonały kierunek podróży dla osób, którym zależy na egzotyce w przystępnej cenie. Dostęp do Morza Czerwonego i położenie w północno-wschodniej Afryce gwarantuje wyjątkowe krajobrazy i niesamowite atrakcje. Zalicza się do nich m.in. wycieczka wielbłądami po pustyni czy nurkowanie na rafie koralowej. Kraj ten ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Kiedy warto się tam wybrać i na jakie wydatki musimy się przygotować, planując urlop w Egipcie?

Wakacje w Egipcie - kiedy się wybrać?

Pogoda w Egipcie zdecydowanie przypadnie do gustu osobom spragnionym słońca. Najwyższe temperatury panują tam w okresie od czerwca do połowy października. Temperatura na południu sięga wówczas nawet 38-40 st. C. Na północy jest już nieco chłodniej, maksymalna temperatura wynosi tam ok. 28-30 st. C, przy czym temperatura wody w Morzu Śródziemnym to ok. 24 stopnie, zaś w Morzu Czerwonym nawet 26 st. C. Jest to więc zdecydowanie najlepszy czas dla osób, którym zależy na nurkowaniu bądź surfowaniu. Zwiedzanie w takim upale niekoniecznie należy do przyjemnych. Pod tym względem znacznie lepiej wypadają miesiące zimowe. Na przełomie stycznia i lutego temperatura wynosi ok. 22 st. C. Ceny w tym okresie są przy tym zdecydowanie bardziej atrakcyjne, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na ofertę last minute. 

Ceny w Egipcie

Egipt nie jest przesadnie drogi, dlatego też cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Koszt życia jest tam nawet o 30% niższy niż w naszym kraju, chociaż w ostatnim czasie zauważalny jest znaczny wzrost cen, spowodowany w głównej mierze inflacją. Panująca waluta w Egipcie to Funt Egipski (EGP) oraz Piastr (1 EGP to 100 Piastrów), przy czym 1 PLN = 4,93 EGP. 

Jak prezentują się ceny w Egipcie? Sprawdźmy to na przykładzie poszczególnych produktów i atrakcji. Wynajem auta na cały dzień to koszt ok. 60 złotych, za benzynę zapłacimy zaledwie 0,77 zł/litr. Ceny w restauracjach i lokalnych barach także są bardzo przystępne. Za obiad w średniej klasy lokalu, zapłacimy ok. 20 złotych. Ceny w sklepach są niższe niż w Polsce. Butelka wody kosztuje ok. 1,1 zł, a kilogram arbuza 3,3 zł. Niedrogie są tu również pamiątki czy wycieczki fakultatywne. Dla przykładu za Jeep Safari zapłacimy ok. 80 złotych. Wejście do piramid w Gizie kosztuje za to 27 złotych.

Znacznie droższe są za to ceny biletów lotniczych z Polski do Egiptu. Polecieć możemy m.in. do Kairu, Hurghady czy Sharm El Sheikh. Za okazyjne uważa się ceny na poziomie 600-700 złotych za lot w obie strony, w sezonie koszt biletów może być jednak znacznie wyższy i sięgać nawet 1300 złotych. Z tego też względu największą popularnością cieszą się wyjazdy zorganizowane przez biuro podróży. Za tygodniowy pobyt w opcji all inclusive w Egipcie zapłacimy od 1600-1700 do nawet 3000 złotych. Musimy pamiętać, że w kulturze muzułmańskiej zakorzenione jest dawanie napiwków, dlatego nawet w hotelu warto zostawić symboliczną opłatę.

Zabytki Egiptu - nie tylko piramidy i Sfinks!

Dolina Królów - Egipt


Większość zabytków Egiptu przetrwała jeszcze z czasów starożytnych, dlatego też jego zwiedzanie to nie lada gratka dla fanów historii. Rozsławiona jest zwłaszcza Dolina Królów, która znajduje się nad zachodnim brzegiem Nilu. To właśnie tutaj mieszczą się świątynie oraz groby władców Egiptu. Wykute grobowce fascynują bogactwem fresków oraz dekoracji, a podziemne krypty i sarkofagi wywierają niesamowite wrażenie. Główna atrakcja w Dolinie Królów to grób Nefertari, czyli żony Ramzesa II. Jej grobowiec uchodzi za najpiękniejszy w całym Egipcie. 

Świątynia Luksorska - Egipt

Podczas zwiedzania nie można pominąć Świątyni Luksorskiej, która bywa nazywana największym muzeum świata. W jej wnętrzu znajdziemy najważniejsze zabytki Egiptu, do których zalicza się m.in. dziedziniec Amenchotepa czy sanktuarium zadedykowane tzw. Triadzie Tebańskiej. Sam budynek ma aż 260 metrów długości, a wejście do niego prowadzi pomiędzy dwiema bramami. Przy wejściu ustawiony jest posąg Ramzesa oraz obelisk z granitu o wysokości 25 metrów. Równie imponująca budowla to Świątynia Amona Re w Karnaku. Składa się na nią gigantyczny zbiór budowli oraz obelisków, a całość zajmuje ponad 3 kilometry kwadratowe. W Muzeum Egipskim w Kairze znajdziemy za to mumie egipskich faranonów.

Piramidy - Egipt

Nie sposób jednak nie wspomnieć o egipskich piramidach. Te, znajdujące się w Gizie, zaliczane są do jednego z siedmiu cudów świata. To jednocześnie najważniejszy zabytek i symbol Egiptu. Wrażenie wywierają zwłaszcza ich monumentalne rozmiary. Największa jest wśród nich słynna piramida Cheopsa, której wysokość sięga 137 metrów. Składa się ona z 2,3 miliona kamiennych bloków, a każdy z nich waży ok. 2,5 tony! Warto zobaczyć również najstarszą piramidę Egiptu, czyli piramidę schodkową Dżesera, która wybudowana została ok. 2650 r. p.n.e. Na uwagę zasługują także Kolosy Memnona, są to dwa posągi faraona Amenhotepa mierzące blisko 18 metrów.

Czy Egipt jest bezpieczny dla turystów? 

Zainteresowanie wakacjami w Egipcie nieco osłabło za sprawą zamachów terrorystycznych. Sytuacji nie poprawiają także zamieszki na Synaju i na Pustyni Zachodniej. Niemniej, zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w miejscowościach turystycznych jest bezpiecznie. Bez obaw możemy wybrać się do takich miejsc jak: Hurghada, Safadża, Al-Dżuna, Marsa Alam czy Szarm el-Szejk. Ryzyko zamachu w Egipcie nie jest wcale większe niż w Londynie oraz innych europejskich miastach, dlatego też nie ma żadnych podstaw do unikania tego kierunku turystycznego. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, czy miejsce, do którego się wybieramy, jest bezpieczne, warto zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje o krajach objętych ostrzeżeniem.

Przydatne informacje: zwyczaje, język i godzina w Egipcie

Przed wyjazdem do Egiptu warto dowiedzieć się nieco więcej o tym kraju. Panujący w nim język urzędowy to arabski, niemniej w większości miejsc bez problemu porozumiemy się w języku angielskim. W związku z tym, że przeważająca część turystów to Rosjanie, w wielu hotelach personel posługuje się także językiem rosyjskim. Obowiązująca strefa czasowa w Egipcie to GMT +2. W praktyce oznacza to, że do polskiego czasu należy dodać 1 h. Warto pamiętać, że podróż do Egiptu wiąże się z koniecznością posiadania paszportu, który jest ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. Niezbędna będzie także wiza, którą otrzymuje się zaraz po przylocie na lotnisko, jej koszt wynosi 18 dolarów. Z Egiptu nie możemy wywozić antyków, skór zwierząt oraz kawałków raf koralowych.

Przebywając w Egipcie należy unikać spożywania wody z kranu, a także surowych warzyw i owoców. Odmienna flora bakteryjna, która obecna jest w Egipcie, przyczynia się często do występowania choroby nazywanej potocznie Zemstą Faraona. Wśród jej objawów wymienia się najczęściej: ból brzucha, wymioty, a także podwyższoną temperaturę. Osoby, które mają wrażliwy żołądek, powinny przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem, który zaleci im profilaktykę normalizującą florę bakteryjną.

Jakie inne ciekawostki o Egipcie warto znać? Panują tu określone zwyczaje, zwłaszcza o podłożu religijnym. Wynika z nich m.in. etykieta związana z ubiorem. Stroje kąpielowe dopuszczalne są jedynie na plaży, a wejście do miejsc świętych wiąże się z koniecznością zakrycia nóg, ramion i dekoltu. Ponadto, do meczetu nie można wchodzić w butach. Lokalni kupcy cenią sobie zwyczaj targowania się, dlatego podczas zakupu nie należy przystawać od razu na cenę początkową. 

Wczasy w Egipcie to możliwość spędzenia urlopu w egzotycznym miejscu w atrakcyjnej cenie. Wypoczynek dla dwóch osób to koszt ok. 4000 złotych. Dzięki pożyczce ratalnej od Wonga każdego będzie stać na wakacyjny wyjazd. Pożyczkę w wysokości 4 tys. złotych możemy spłacić w 12 ratach w wysokości 137,38 złotych. Po pomoc finansową możemy sięgnąć w każdej chwili, wystarczy jedynie dostęp do sieci. Za pomocą formularza online, składamy wniosek o pożyczkę, a czas oczekiwania na decyzję o jej przyznaniu wynosi zaledwie kilkanaście minut. Jeszcze w ten sam dzień pieniądze mogą pojawić się na naszym koncie.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.