Przejdź do treści

Czy możliwe jest dorobienie klucza do samochodu?

Udostępnij:

Dorabianie klucza do zamka to procedura prosta, szybka i tania. W punktach oferujących takie usługi zrobimy to w ciągu paru minut i za 20 – 50 zł. Zdziwią się jednak ci, którzy w podobny sposób wyobrażają sobie dorabianie kluczyków do samochodu. Tu sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana i kosztowna

Kluczyki samochodowe – budowa i uszkodzenia

Kluczyki samochodowe mogą być różnie zbudowane, w zależności od producenta pojazdu, a nawet modelu. W niektórych w ogóle odchodzi się od koncepcji kluczyków do samochodu, zastępując je odpowiednimi kartami.

Przyjmijmy jednak uproszczony schemat budowy kluczyka samochodowego, który najczęściej składa się z czterech elementów: obudowy, centralnego zamka (zasilanego baterią), immobilisera oraz grotu, czyli metalowej, ząbkowanej części mechanicznej.

Jeśli nasze kluczyki samochodowe uległy uszkodzeniu, nim dorobimy nowe, spróbujmy naprawić stare. Będzie i łatwiej, i – w większości przypadków – dużo taniej. Jednak stopień skomplikowania i cena zależą od części, która uległa uszkodzeniu.

Naprawa kluczyków samochodowych

Najprostszym elementem do wymiany jest obudowa (wraz z przyciskami) oraz bateria. Obudowa czasem pęknie. Wymiana jest prosta i tania. Podobnie z wymianą baterii, która zasila zamek centralny. To też popularny problem po zakupie używanego, kilkuletniego auta, w którym kluczyk (a w zasadzie część obsługująca centralny zamek) czasem „zacina się" – w rzeczywistości może to być wina baterii. Jej wymiana jest szybka i tania (możliwa do samodzielnego przeprowadzenia).

Nieco więcej problemów sprawia naprawa/wymiana grota kluczyka. Jeśli mamy wzór (np. zapasowy kluczyk), wystarczy, że warsztat dysponuje odpowiednią „surówką", jak popularnie nazywa się pozbawiony nacięć, „czysty" grot kluczyka. Trafia on do małej frezarki, która docina ząbki według modelu. Kosztuje to około 50 zł, choć ceny mogą być wyższe przy niektórych modelach samochodów (nawet do 150 zł).

Co jeśli nie posiadamy wzoru, bo np. zgubiliśmy kluczyk, nie dysponujemy kluczykiem zapasowym? Dorobienie klucza nadal jest możliwe – w takiej sytuacji wzór klucza pobiera się z wkładki zamka. Jest to jednak bardziej skomplikowane – i bardziej kosztowne, ok. 100-300 zł.

Większym kłopotem będzie natomiast naprawa immobilisera. Element ten nie psuje się zbyt często, bywa jednak, że ulega uszkodzeniu mechanicznemu, np. w wyniku upadku kluczyków. Najczęściej urywa się wtedy cewka i immobiliser przestaje działać. Odpowiednie części zamienne można dostać za niewielkie pieniądze.

Ich wymiana też nie jest skomplikowana, jeśli jednak nie mamy zdolności elektronicznych, znalezienie odpowiedniego punktu oferującego takie usługi może nie być łatwe. Oprócz warsztatów mamy do dyspozycji także niepozorne punkty szeroko rozumianych usług elektrycznych i elektronicznych. Warto w nich popytać.

Dorabianie klucza, którego nie mamy

Jeśli posiadamy klucz i chcemy wykonać jego kopię, sprawa jest prostsza i tańsza. Jeśli posiadamy niesprawny klucz i chcemy go naprawić – zwykle problem też nie jest duży. Najwięcej kłopotów sprawi jednak sytuacja, w której zgubiliśmy klucz, nie posiadamy jego kopii i musimy nie tyle skopiować, ile „stworzyć” nowy klucz.

Odtworzenie grota na podstawie zamka jest możliwe, choć odpowiednio droższe. Jednak naprawdę poważny wydatek to odtworzenie elektroniki immobilizera. Używa się do tego specjalnych przyrządów i programów, które są drogie, stąd także wysoka cena usługi – około 500 zł. Poza tym nie każdy sprzęt będzie kompatybilny z danym modelem auta, trzeba sprawdzić, czy wybrany przez nas warsztat może podjąć się zadania.

Dorabianie klucza – nie tylko ASO

Czy możliwe jest dorobienie klucza do samochodu?

Choć autoryzowane stacje obsługi (ASO) oferują dorabianie kluczy (mogą to robić nawet na podstawie numeru VIN), ich usługa jest droga (często ponad 1000 zł), a na realizację czeka się długo. Tymczasem niezależne warsztaty samochodowe mogą podobną usługę wykonać dużo szybciej i za połowę tej kwoty. Jeszcze taniej będzie, jeśli posiadamy wzór klucza (klucz zapasowy) albo tylko naprawiamy uszkodzony kluczyk.

W związku z tym zawsze warto mieć klucz zapasowy. Jeśli zgubimy lub uszkodzimy klucz, nie traktujmy zapasowego jako nowego klucza głównego. Jasne, sprawdzi się tak samo dobrze, ale jeśli i jego gdzieś zapodziejemy, wpadniemy w większe i kosztowniejsze tarapaty.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.