Przejdź do treści

Naturalne peelingi do twarzy i ciała - jak przygotować, jak stosować w domu?

Udostępnij:

Domowe peelingi do twarzy i ciała są tanie, łatwe w przygotowaniu, a większość składników bez problemu można znaleźć w każdej kuchni. Są doskonałą alternatywą dla drogeryjnych kosmetyków, których składy pełne są barwników, substancji silnie uczulających, sztucznych aromatów i chemicznych wypełniaczy. Domowe peelingi to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także liczne korzyści zdrowotne dla skóry.

Kilka słów o peelingach – jak działają i kiedy się je stosuje?

Peeling do twarzy

Peelingi z powodzeniem stosuje się zarówno na twarz, jak i całe ciało. Działają one złuszczająco na martwy naskórek, regulują pracę gruczołów łojowych, odblokowują pory, co sprawia, że skóra staje się widocznie gładsza, oczyszczona i odmłodzona. Są szczególnie polecane osobom, które borykają się z przebarwieniami, bliznami, trądzikiem, zanieczyszczoną cerą ze skłonnością do przetłuszczania się.

W gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej wykonuje się peelingi fizyczne, mechaniczne oraz chemiczne na bazie kwasów, np. migdałowego, salicylowego, glikolowego. W zależności od potrzeb albo oczekiwanego efektu peelingi lekarskie mogą działać w górnych lub głębokich warstwach skóry. Te, które wykonuje się w warunkach domowych, są delikatne i oddziałują wyłącznie na naskórek.

Jak zrobić naturalny peeling do twarzy i ciała?

Naturalny peeling do twarzy i ciała

Do domowych peelingów wykorzystuje się najczęściej cukier, sól, zmieloną kawę, naturalne oleje, np. kokosowy, jojoba, arganowy, olejki eteryczne, miód, suszone zioła, a także witaminy w kapsułkach – E lub A+E.

Peeling cukrowy jest delikatniejszy niż solny, dlatego sprawdzi się przy pielęgnacji całego ciała – nie wywołuje uczucia podrażnienia i pieczenia w kontakcie z niewielkimi ranami. Do jego przygotowania najlepiej jest wykorzystać brązowy cukier, ponieważ wykazuje on silne działanie antybakteryjne. Jako baza sprawdzi się oliwa z oliwek, która jest bogata w witaminę E oraz działa nawilżająco.

W zależności od osobistych preferencji, peeling cukrowy można wzbogacić wybranymi olejkami eterycznymi, np. różanym, pomarańczowym czy lawendowym, które korzystnie wpłyną na samopoczucie oraz zapewnią niezwykle przyjemne doznania zapachowe.

Wykonywany regularnie, 1-2 razy w tygodniu, poprawi krążenie skóry, zwiększy jej jędrność oraz elastyczność, a także wyrówna koloryt.

Do peelingu kawowego najlepiej wykorzystać zaparzoną kawę, ponieważ zawarta w niej kofeina działa przeciwutleniająco i antycellulitowo. Jej drobne fusy sprawdzą się także jako delikatny peeling do twarzy. Za bazę doskonale posłużą oleje: ze słodkich migdałów, jojoba lub kokosowy, które nawilżą oraz wygładzą skórę.

Peeling kawowy świetnie współgra z cynamonem, gdyż nie tylko działa on odkażająco, ale jest także silnym antyoksydantem. Do mieszanki wystarczy dodać jedną lub pół łyżeczki, a następnie masować twarz przez kilka minut.

Po zabiegu może być ona delikatnie zaczerwieniona lub podrażniona, dlatego w przypadku cery wrażliwej zamiast cynamonu lepiej użyć miodu – zadziała on kojąco i odżywczo.

Peeling solny przeznaczony jest przede wszystkim do partii ciała, które wymagają mocnego złuszczenia (stóp, dłoni, łokci, kolan), a także wyraźnego efektu masażu – nóg, brzucha i pośladków. Ze względu na swoją siłę ścierania nie powinien być stosowany jako peeling do twarzy. Sól doskonale oczyszcza, wspomaga usuwanie toksyn, mikrokrążenie skóry, a także działa silnie odkażająco, dlatego świetnie sprawdzi się przed depilacją.

Do zrobienia peelingu solnego najlepiej wykorzystać sól himalajską, morską czy gorzką, a następnie połączyć ją z wybranym olejem roślinnym. Tak przygotowaną mieszankę warto wzbogacić suszonymi kwiatami lawendy oraz kilkoma kroplami lawendowego olejku eterycznego, który dodatkowo ukoi nerwy.

Naturalny domowy peeling dla wielu stanowi podstawę codziennej pielęgnacji. Jest łatwy i tani w przygotowaniu. Może być także idealnym prezentem dla pani lubiącej dbać o siebie. 

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).