Przejdź do treści

Domowe sposoby na katar i przeziębienie

Udostępnij:

Takie schorzenia jak przeziębienie i bardzo często towarzyszący mu obfity, dokuczliwy katar są często uznawane za zupełnie niegroźne i z tego powodu bagatelizowane – niesłusznie! Choć w przypadku przeziębienia, a nawet grypy, stosuje się leczenie zachowawcze (są to choroby wywołane wirusami, zatem antybiotyk jest nieskuteczny), nie oznacza to, że taki stan można zlekceważyć, nie podejmując tym samym żadnych kroków mających na celu poprawę zdrowia i samopoczucia. Jeśli i Ty obserwujesz u siebie pierwsze objawy przeziębienia, już teraz dowiedz się, jak z nim walczyć domowymi sposobami. 

Przeziębienie i katar – teoretycznie niegroźne, ale…

Istnieje wiele chorób, które są mniej lub bardziej niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Przeziębienie i katar z pewnością nie należą do tych groźnych, ale nawet one – jeśli leczenie zostanie zaniedbane – mogą przerodzić się w poważniejsze schorzenia, szczególnie w przypadku małych dzieci oraz osób starszych. W związku z tym koniecznie musisz działać szybko i skutecznie, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy. Jakie?

Przede wszystkim ogólne pogorszenie samopoczucia, osłabienie, ból głowy, nieżyt nosa, charakterystyczne drapanie w gardle. W przypadku przeziębienia gorączka występuje bardzo rzadko, ale temperatura może być nieznacznie podwyższona (zazwyczaj ponad 37 st. C). Przeziębienie stosunkowo łatwo zdiagnozować samodzielnie. W odróżnieniu od grypy rozwija się powoli, a objawy są mniej dokuczliwe. Poza tym w przypadku grypy najczęściej występuje wysoka gorączka (nawet ponad 40 st. C), zaś katar jest rzadkością. Jeżeli nie obserwujesz innych mocno niepokojących symptomów, przeziębienie nie wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej – z powodzeniem możesz je zwalczyć przy pomocy domowych sposobów.

Jak walczyć z katarem i przeziębieniem domowymi sposobami?

Jak walczyć z katarem i przeziębieniem domowymi sposobami?


Absolutną podstawą jest solidna porcja odpoczynku. Jeżeli więc masz tylko taką możliwość, zwolnij obroty, zaplanuj kilka następnych dni tak, aby wygospodarować czas na spokojny relaks pod kocem, z kubkiem gorącej herbaty. 

Zdecydowanie najbardziej dokuczliwym objawem przeziębienia jest katar. Obecnie istnieje całe mnóstwo skutecznych preparatów aptecznych na katar, które możesz nabyć bez recepty. Jest to niezwykle kusząca perspektywa, ale uważaj! Pamiętaj o tym, że nic nie dzieje się bez powodu – nasz organizm jest doskonale zaprogramowany przez naturę i wie, co robi. Wodnisty katar, który zmusza Cię do ciągłego wydmuchiwania nosa, tak naprawdę nie jest Twoim wrogiem. Dzięki niemu organizm oczyszcza się z wywołujących chorobę wirusów i innych patogenów. Zamiast więc „blokować” katar kroplami i sprayami do nosa, znajdź sposób na to, aby ułatwić sobie pozbywanie się zalegającej wydzieliny. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w tym względzie są domowe inhalacje.

Oczywiście możesz też zakupić specjalny inhalator na katar, ale równie doskonale (a może nawet lepiej!) sprawdzi się popularna parówka na katar lub po prostu długa, relaksująca kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem aromatycznych ziół lub olejków zapachowych – niezastąpiony jest tutaj olejek eukaliptusowy do inhalacji. Wystarczy, że dodasz kilka jego kropli do wanny lub do miski z gorącą wodą, nad którą się nachylisz, nakrywając głowę ręcznikiem. Jest to zdecydowanie najlepsza inhalacja na zatkany nos – prosta, szybka, całkowicie bezpieczna i naturalna, a do tego praktycznie darmowa! Możesz przeprowadzić również domowe inhalacje z soli fizjologicznej oraz sięgnąć po rozmaite zioła do inhalacji, jak np. rumianek czy szałwia. Dzięki temu zabiegowi odblokujesz nos, tym samym pozbywając się charakterystycznego uczucia ucisku w głowie i zyskując lepsze samopoczucie. 
 

Jak walczyć z katarem i przeziębieniem domowymi sposobami?


Nie zapominaj o tym, że w czasie przeziębienia bardzo ważne jest dobre nawadnianie organizmu – przede wszystkim ciepłymi napojami, takimi jak np. domowy rosół, napary ziołowe czy herbata z malinami lub miodem i cytryną, które dodatkowo rozrzedzą wydzielinę z nosa i ułatwią jej wydalanie z organizmu. 

Jeżeli katar jest bardzo uciążliwy i ciągłe stosowanie chusteczek podrażnia skórę wokół nosa, smaruj ją    np. tłustym kremem, wazeliną lub maścią majerankową. Poza wspomnianymi inhalacjami możesz stosować maści rozgrzewające z dodatkiem olejku eukaliptusowego czy mentolu, które także ułatwią oddychanie i znacząco podniosą komfort. 

Katar i przeziębienie – jakie są koszty leczenia?

Domowe leczenie przeziębienia nie pociąga za sobą dużych kosztów – jeśli posiadasz kilka z wymienionych wyżej produktów, nie musisz nic kupować. Jeżeli natomiast czeka Cię wizyta w aptece, za wspomnianą maść majerankową lub podobną, która nawilży skórę wokół nosa, zapłacisz nie więcej niż 2–3 zł. Opakowanie rumianku to koszt 3–5 do maksymalnie 10 zł, olejek eukaliptusowy do inhalacji kosztuje średnio 5-6 zł. Niewielka buteleczka wystarczy Ci na długi czas. 

Oczywiście musisz zaopatrzyć się również w solidną porcję chusteczek higienicznych, co pociąga za sobą koszt kolejnych kilku złotych. Jeżeli zdecydujesz się na apteczne preparaty na katar w postaci kropli, sprayu czy żelu, wydasz kilka do kilkunastu złotych za opakowanie. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na tematy związane ze zdrowiem, zajrzyj do artykułu „Prywatna opieka zdrowotna – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.