Przejdź do treści

Domowe ćwiczenia rozluźniające mięśnie karku

Udostępnij:

Przyczyn bólu oraz sztywnienia karku jest sporo. Zazwyczaj przypadłości są spowodowane nadmiernym napięciem mięśni, wynikającym chociażby z długotrwałej pracy przy biurku lub też nieodpowiedniego ułożenia głowy w trakcie snu. Problem ten dopada także kierowców, którzy przez wiele godzin siedzą za kierownicą. Nie należy także zapominać o zmianach zwyrodnieniowych, pojawiających się wraz z wiekiem. Jak rozluźnić mięśnie kręgosłupa szyjnego, by wreszcie poczuć ulgę i stać się wydajniejszym podczas wykonywania codziennych obowiązków?
 

Dlaczego boli Cię kark?

Wykonuj ćwiczenia rozluźniające szyję

Pamiętaj, że ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi przydadzą się wówczas, gdy bóle występują sporadycznie, od czasu do czasu i są spowodowane złą pozycją podczas siedzenia czy leżenia. Każde z nich możesz bezpiecznie wykonać samemu we własnym domu.

Ćwiczenia rozluźniające szyję:

  • Usiądź prosto i postaraj się dosyć szeroko rozstawić nogi.
  • Prawą dłonią uchwyć siedzisko krzesła lub ułóż ją na udzie. Prawy bark musi pozostawać opuszczony, a lewą ręką należy objąć głowę, by pochylić ją w lewo. W taki sposób powinno się rozciągać mięśnie nie dłużej niż 20 sekund. 
  • Następnie wykonaj ćwiczenie, zmieniając strony i ręce.
  • Ruszaj głową w przód i tył, pochylaj ją i podnoś oraz obracaj szyję na boki. To pozwoli szybciej pozbyć się bólu.

Dołącz do tego również ćwiczenia rozluźniające barki. Jakie?

  • Unieś lewe ramię, a następnie zegnij je za głową w taki sposób, żeby Twoja dłoń dotknęła prawej łopatki. 
  • Umieść swoją prawą dłoń na lewym łokciu i spróbuj go przesunąć w prawo. 
  • Staraj się wytrzymać w takiej pozycji 10 sekund, a potem odpocznij 10 sekund i ponów całe ćwiczenie. Aby mogło przynieść jak najlepszy efekt, stosuj serie po pięć powtórzeń.

 

Jakie ćwiczenia wzmacniające mięśnie karku robić w domu?

Jeśli miewasz problemy z okolicami karku, najprawdopodobniej Twoje mięśnie, zlokalizowane w tej części ciała, nie są w zbyt dobrej formie. Właśnie dlatego powinieneś się zastanowić, jak wzmocnić mięśnie karku. W tym celu również pomogą Ci właściwe ćwiczenia.

 Oto niektóre z nich:

  • Usiądź wyprostowany i patrz przed siebie. Postaraj się rozstawić stopy możliwie szeroko. Następnie oprzyj jedną lub dwie dłonie na czole, a następnie próbuj z jak największą siłą napierać na nie czołem. Niech ćwiczenie nie trwa dłużej niż 10 sekund, następnie przerwij na 5. Najlepiej, jeśli będziesz je wykonywać seriami po 4, 5 razy.
  • Trzymaj lewą dłoń przy lewym uchu. Później staraj się z całej siły naprzeć głową na rękę, jednocześnie jednak stawiaj opór dłonią. Wykonuj całość przez 15 sekund. Potem zrób sobie króciutką przerwę i powtórz jeszcze 5 razy. Takie ćwiczenia na kark i szyję mogą Ci bardzo pomóc w ich wzmocnieniu.
  • Zapleć dłonie z tyłu głowy. W kolejnym kroku napieraj nią na ręce, ale nie pozwalaj się jej jednocześnie odchylić. Ćwicz 10 sekund, a potem zrób sobie przerwę. Powtórz całość 3 lub 4 razy.

Ile zapłacisz za pracę z trenerem personalnym?

Czasem dobrze jest pomyśleć o kimś, kto będzie Cię kontrolował podczas ćwiczeń. Liczy się przecież nie tylko właściwa motywacja, ale i Twoje bezpieczeństwo. Wynajęty trener personalny nie pozwoli Ci zrobić sobie krzywdy, a jednocześnie zadba o odpowiednią ilość ćwiczeń, dobierając je specjalnie pod Twój organizm. Naturalnie, taki indywidualny trening także kosztuje. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalne studio, za godzinę pracy z trenerem zapłacisz około 100–150 zł. Pamiętaj jednak, że wówczas zajmie się on wyłącznie Tobą, wskazując co robisz źle i jak to poprawić, a ponadto udzieli fachowych konsultacji. Razem ustalicie plan działania oraz określicie, jakie zmiany muszą zajść w Twoim życiu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Korzyści wynikające z ćwiczeń pod okiem trenera personalnego”.

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.