Domowe ćwiczenia rozluźniające mięśnie karku
Przyczyn bólu oraz sztywnienia karku jest sporo. Zazwyczaj przypadłości są spowodowane nadmiernym napięciem mięśni, wynikającym chociażby z długotrwałej pracy przy biurku lub też nieodpowiedniego ułożenia głowy w trakcie snu. Problem ten dopada także kierowców, którzy przez wiele godzin siedzą za kierownicą. Nie należy także zapominać o zmianach zwyrodnieniowych, pojawiających się wraz z wiekiem. Jak rozluźnić mięśnie kręgosłupa szyjnego, by wreszcie poczuć ulgę i stać się wydajniejszym podczas wykonywania codziennych obowiązków?
Wykonuj ćwiczenia rozluźniające szyję
Pamiętaj, że ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi przydadzą się wówczas, gdy bóle występują sporadycznie, od czasu do czasu i są spowodowane złą pozycją podczas siedzenia czy leżenia. Każde z nich możesz bezpiecznie wykonać samemu we własnym domu.
Ćwiczenia rozluźniające szyję:
- Usiądź prosto i postaraj się dosyć szeroko rozstawić nogi.
- Prawą dłonią uchwyć siedzisko krzesła lub ułóż ją na udzie. Prawy bark musi pozostawać opuszczony, a lewą ręką należy objąć głowę, by pochylić ją w lewo. W taki sposób powinno się rozciągać mięśnie nie dłużej niż 20 sekund.
- Następnie wykonaj ćwiczenie, zmieniając strony i ręce.
- Ruszaj głową w przód i tył, pochylaj ją i podnoś oraz obracaj szyję na boki. To pozwoli szybciej pozbyć się bólu.
Dołącz do tego również ćwiczenia rozluźniające barki. Jakie?
- Unieś lewe ramię, a następnie zegnij je za głową w taki sposób, żeby Twoja dłoń dotknęła prawej łopatki.
- Umieść swoją prawą dłoń na lewym łokciu i spróbuj go przesunąć w prawo.
- Staraj się wytrzymać w takiej pozycji 10 sekund, a potem odpocznij 10 sekund i ponów całe ćwiczenie. Aby mogło przynieść jak najlepszy efekt, stosuj serie po pięć powtórzeń.
Jakie ćwiczenia wzmacniające mięśnie karku robić w domu?
Jeśli miewasz problemy z okolicami karku, najprawdopodobniej Twoje mięśnie, zlokalizowane w tej części ciała, nie są w zbyt dobrej formie. Właśnie dlatego powinieneś się zastanowić, jak wzmocnić mięśnie karku. W tym celu również pomogą Ci właściwe ćwiczenia.
Oto niektóre z nich:
- Usiądź wyprostowany i patrz przed siebie. Postaraj się rozstawić stopy możliwie szeroko. Następnie oprzyj jedną lub dwie dłonie na czole, a następnie próbuj z jak największą siłą napierać na nie czołem. Niech ćwiczenie nie trwa dłużej niż 10 sekund, następnie przerwij na 5. Najlepiej, jeśli będziesz je wykonywać seriami po 4, 5 razy.
- Trzymaj lewą dłoń przy lewym uchu. Później staraj się z całej siły naprzeć głową na rękę, jednocześnie jednak stawiaj opór dłonią. Wykonuj całość przez 15 sekund. Potem zrób sobie króciutką przerwę i powtórz jeszcze 5 razy. Takie ćwiczenia na kark i szyję mogą Ci bardzo pomóc w ich wzmocnieniu.
- Zapleć dłonie z tyłu głowy. W kolejnym kroku napieraj nią na ręce, ale nie pozwalaj się jej jednocześnie odchylić. Ćwicz 10 sekund, a potem zrób sobie przerwę. Powtórz całość 3 lub 4 razy.
Ile zapłacisz za pracę z trenerem personalnym?
Czasem dobrze jest pomyśleć o kimś, kto będzie Cię kontrolował podczas ćwiczeń. Liczy się przecież nie tylko właściwa motywacja, ale i Twoje bezpieczeństwo. Wynajęty trener personalny nie pozwoli Ci zrobić sobie krzywdy, a jednocześnie zadba o odpowiednią ilość ćwiczeń, dobierając je specjalnie pod Twój organizm. Naturalnie, taki indywidualny trening także kosztuje. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalne studio, za godzinę pracy z trenerem zapłacisz około 100–150 zł. Pamiętaj jednak, że wówczas zajmie się on wyłącznie Tobą, wskazując co robisz źle i jak to poprawić, a ponadto udzieli fachowych konsultacji. Razem ustalicie plan działania oraz określicie, jakie zmiany muszą zajść w Twoim życiu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Korzyści wynikające z ćwiczeń pod okiem trenera personalnego”.