Jak wdrażać u dziecka prawidłowe nawyki, by zapewnić dobry start w przyszłość?
Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko wykonywania codziennych czynności, jak mycie rąk czy zębów w taki sposób, by nie odczuwało ono presji z tym związanej. Dobre nawyki znacznie ułatwiają codzienne życie każdemu, bez względu na wiek.
Wśród umiejętności, które każde dziecko powinno posiąść jak najszybciej, na pierwszy plan wysuwają się te, które wspierają zdrowy tryb życia. Dbanie o własne zdrowie, dobre samopoczucie, higienę i bezpieczeństwo oraz zdrowe nawyki żywieniowe wydają się najważniejsze.
Nieodłącznym elementem są także nawyki wpływające na poczucie własnej wartości. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.
Dobre nawyki żywieniowe
Budowanie nawyków u dzieci warto rozpocząć jak najwcześniej. Wiadomo powszechnie, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Trzeba przyzwyczaić malucha, że rano na stole pojawia się pierwszy posiłek i cała rodzina go spożywa.
Nawet jeśli jest na to niewiele czasu, dorośli powinni jeść śniadanie razem z dzieckiem, choćby była to niewielka kanapka, dając mu w ten sposób dobry przykład.
Maluchy powinny też jak najszybciej dowiedzieć się, że w ciągu dnia należy jeść pięć posiłków, które zawierają warzywa, mięso, ryby i porcję zdrowych węglowodanów złożonych. Niezdrowe słodycze warto zastąpić owocami i warzywami. Jeśli zrobi się to we wczesnym wieku, dziecko chętniej będzie sięgało w ciągu dnia po jabłko czy banana.
Warto włączać dziecko w przygotowywanie zdrowych posiłków, w pieczenie zdrowych ciasteczek itp.
Higiena i zdrowe nawyki
Dzieciom trudno zrozumieć, po co myć ręce, które wyglądają na czyste. Podobnie jest z zębami, które zwykle są białe, zaś rodzic upiera się, żeby myć je przynajmniej rano i wieczorem. Im wcześniej wyrobimy w dziecku nawyk mycia rąk po powrocie do domu, po zabawie i przed posiłkami, tym będzie prościej. Dziecko, zanim zacznie zastanawiać się, po co to robić i czy w ogóle warto, będzie miało wypracowane dobre nawyki i samą czynność wykona niemal mechanicznie.
Podobnie rzecz wygląda z myciem zębów, które maluchowi może „wejść w krew”, zanim dopadną go wątpliwości co do zasadności takiego postępowania.
Dobre nawyki wspomagające szczęśliwe życie
Znany amerykański ekspert zajmujący się psychologią sukcesu, Stephen Covey, jest twórcą teorii 7 nawyków dobrego i efektywnego działania. Jego syn Sean, na bazie teorii ojca, opracował „7 nawyków szczęśliwego dziecka”. Covey udowadnia, że jeśli uda się zdrowe nawyki wypracować u dziecka, ma ono ogromne szanse wieść szczęśliwe życie.
Pierwsze trzy nawyki dotyczą zarządzania sobą. Pierwszy nawyk (i umiejętność zarazem) to wypracowanie sposobu myślenia o sobie, zdawania sobie sprawy z tego, że jest się twórcą własnego losu. Kolejny dobry nawyk to planowanie z określeniem terminu realizacji celów, bowiem zamierzenia bez daty realizacji pozostają tylko marzeniami. Trzecim elementem tej grupy nawyków jest zrozumienie, że najpierw jest czas na pracę i obowiązki, a dopiero potem na zabawę.
Budowanie nawyków należących do grupy zwanej zwycięstwami publicznymi dotyczy już dzieci w wieku przedszkolnym, którym trzeba wpajać przekonanie, że każdy może wygrać, ale nie można dążyć do tego kosztem innych.
Dziecko trzeba też nauczyć myślenia przed wypowiadaniem słów, które mogą zranić adresata. W tej grupie nawyków ostatnim jest dostrzeganie korzyści z przynależności do zespołu.
Całą teorię Covey’a zamyka uświadomienie dziecku, że każdy człowiek, pomimo natłoku obowiązków, potrzebuje czasu dla siebie: na odpoczynek, zabawę i przysłowiowe bujanie w obłokach.
Jeśli pomożemy dziecku wypracować wszystkie te nawyki, jego życie będzie poukładane, zdrowe i szczęśliwe. Będzie mogło się rozwijać, uczęszczać na zajęcia dodatkowe dla dzieci i czerpać z nich prawdziwą radość.