Przejdź do treści

Do Włoch na weekend lub na urlop

Udostępnij:

Włochy leżące na południu Europy znane są doskonale Polakom. I choć jedni oglądali je tylko w programach telewizyjnych, a inni byli tam wielokrotnie, to niemal każdy z nich chce tam pojechać. To w końcu jeden z najchętniej odwiedzanych krajów przez turystów z całego świata.

Nie ma się co dziwić, w końcu Rzym to miasto, gdzie historia wydziera się z każdego zakątka, Wenecja to idealne miejsce dla zakochanych par, przepiękne góry z wieloma ośrodkami narciarskimi, no i te plaże… To jednak tylko kilka przykładów, bo Włochy to 109 prowincji, a w każdej z nich można znaleźć coś ciekawego, coś co sprawia, że turyści zakochują się we włoskich klimatach. Jak niskim kosztem zorganizować wakacje za granicą i poczuć włoski feeling? Dowiesz się tutaj.

Jak dojechać do Włoch?

Włochy położone są stosunkowo niedaleko, można więc korzystać z różnych środków transportu, ale wybierając ten odpowiedni, należy zadać sobie pytanie, jak chcemy spędzać czas na miejscu i ile bagażu trzeba zabrać ze sobą. Dziś, w dobie tanich linii lotniczych, najtańsza jest podróż samolotem. Do niektórych miast włoskich można polecieć nawet za 60-70 zł, co jest ceną niezwykle atrakcyjną. I rzeczywiście, gdy zamiarem jest spędzenie kilku dni w Rzymie, Mediolanie czy w Turynie, ta opcja wydaje się idealna. Ograniczeniem jest ilość bagażu, ale na kilka dni zwykle nie zabiera się 50 pudeł na kapelusze.

Podróż samochodem to już znacznie większy wydatek, a do tego zajmuje dużo więcej czasu. Jednak, jeśli podróżuje cała rodzina, a celem są dwa tygodnie na śródziemnomorskiej plaży, to samochód jest idealnym środkiem transportu. Przede wszystkim można zabrać ze sobą dużo bagażu, a na dachu wygodnie umieścić deskę surfingową. Podobnie rzecz się ma z wypadami na narty, gdzie samolot zwykle się nie sprawdza.

Pozostają jeszcze autobusy i kolej, ale to środek komunikacji, z którego korzysta się tylko wówczas, gdy niedostępne są dwa pierwsze. Amatorzy większych przygód wybierają też autostop, ale to raczej forma podróżowania tylko dla odważnych, bo na wstępie nie można nawet oszacować czasu podróży.  

Włochy – klimat

Włochy – klimat
Widok na port i stare miasto Atrani na Wybrzeżu Amalfitańskim, zatoka Salerno, Campania

 

Pogoda we Włoszech sprzyja w zasadzie całorocznej turystyce i nie ma się co dziwić, że właśnie turystyka jest jedną z prężnie rozwijających się gałęzi gospodarki włoskiej. Panuje tam klimat typowo śródziemnomorski, a między północą a południem kraju występują zasadnicze różnice pogodowe. Ogólnie klimat Włoch to lato ciepłe i bezdeszczowe oraz stosunkowo łagodna, ale śnieżna zima głównie w górach. Włoskie Alpy to mekka dla narciarzy, a co roku ściągają tam setki tysięcy amatorów białego szaleństwa.

Temperatury we Włoszech są bardzo zróżnicowane szczególnie zimą, gdy na południu średnia temperatura w styczniu to około 13 stopni Celsjusza, ale już na północy to tylko 3 stopnie, a w górach jeszcze mniej. Włoska wiosna i jesień bywają bardzo deszczowe i tylko na Sycylii jest inaczej, bo tam deszcz pada głównie zimą.

Włochy – co warto zobaczyć?

Gondola przy moście Rialto, Wenecja
Gondola przy moście Rialto, Wenecja

 

Na to pytanie odpowiedź nie jest prosta. We Włoszech każdy może znaleźć coś, co go zainteresuje, po prostu coś dla siebie. Ci, którzy kochają słońce i wypoczynek nad wodą, powinni spędzać wakacje na przepięknej i urokliwej Sycylii. Jeśli marzy im się jeszcze więcej wakacyjnej atmosfery, wówczas warto udać się do któregoś z kurortów położonych na północy, na przykład do Rimini. 

Miłośnicy białego szaleństwa powinni odwiedzić zimą włoskie Alpy. Tam czekają na nich doskonale przygotowane trasy narciarskie i  urokliwe włoskie miasteczka. Do najsłynniejszych należy Cortina d’Ampezzo, Val di Fiemme czy Madonna di Campiglio.

Włochy to także raj dla tych, którzy lubią poznawać historię, a na pobyt tylko w Rzymie i zwiedzanie tam zlokalizowanych zabytków trzeba by przeznaczyć kilka miesięcy. A przecież we Włoszech jest wiele innych miejsc, które należy zobaczyć. Nie można pominąć Wenecji i przepłynięcia przez Canal Grande czy Mediolanu, gdzie turyści najczęściej robią zakupy we Włoszech. Choć raz trzeba odwiedzić urokliwą Florencję czy słynną Weronę.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.