Ogrzewanie podłogowe – jakie są zalety tego systemu?
Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne? To dylemat, nad którym musi pochylić się każdy, kto zamierza wybudować swój własny dom. Tę decyzję trzeba podjąć już w chwili projektowania budynku, tak aby właściwie rozplanować wszelkie instalacje. Podgrzewana podłoga ma wiele zalet, a my postaramy się pokazać, dlaczego warto zainwestować właśnie w ogrzewanie podłogowe.
Nie ma też co ukrywać, że głównym kryterium wyboru rodzaju ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych jest wysokość kosztów, i to zarówno tych inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych. Tu niestety trzeba przyznać, że sam koszt instalacji ogrzewania podłogowego jest z reguły znacznie wyższy niż koszt tradycyjnego systemu grzejnikowego i ten fakt sprawia, że ciągle wiele osób nie chce nawet myśleć o tego typu rozwiązaniu w domu.
Jednak czy to słuszny tok myślenia? Wszyscy, którzy stoją przed taką decyzją, powinni zdawać sobie sprawę z niższych kosztów późniejszej eksploatacji podłogowych systemów grzewczych oraz z kilku dodatkowych zalet, jakie niesie za sobą ciepła podłoga w mieszkaniu. Jakie to zalety?
Energooszczędność ogrzewania podłogowego
Wodne systemy ogrzewania podłogowego wykorzystują wodę, której temperatura zwykle nie przekracza 50 stopni Celsjusza, natomiast w tradycyjnej instalacji grzejnikowej krążąca woda musi mieć temperaturę znacznie przekraczającą 70 stopni.
Pomimo tych różnic sprawność obu instalacji będzie podobna, bo podłogowe ogrzewanie emituje ciepło na zasadzie promieniowania. Łatwo więc dojść do prawidłowych wniosków, że potrzeba znacznie mniej energii do ogrzania wody do 50 stopni niż do przynajmniej 70, a zatem koszt uzyskania ciepła jest znacznie niższy.
Lepszy komfort cieplny
Ogrzewanie podłogowe jest jednym wielkim grzejnikiem, umieszczonym pod całą powierzchnią podłogi. Sprawia to, że temperatura uwalniana jest równomiernie na całej powierzchni pomieszczenia, a nie punktowo jak w przypadku tradycyjnych grzejników. Dzięki temu nie pojawiają się różnice temperatur w poszczególnych strefach jednego pomieszczenia.
Dodatkowo najwięcej ciepła otrzymują nasze stopy, bo powietrze jest najcieplejsze tuż przy podłodze, a nie pod sufitem jak w przypadku cyrkulacji powietrza pojawiającej się przy tradycyjnych, grzejnikowych systemach ogrzewania.
Duża funkcjonalność
Ogrzewanie podłogowe może być systemem wodnym, ale z powodzeniem stosuje się także systemy elektryczne. Systemy wodne mogą funkcjonować za pośrednictwem niemal dowolnego urządzenia grzewczego. Można wyróżnić ogrzewanie gazowe podłogowe albo takie, które współpracuje z kotłem olejowym lub tym na paliwo stałe. Ogrzewanie podłogowe zasilane elektrycznie nie wymaga natomiast żadnego dodatkowego urządzenia, a co za tym idzie, nie potrzeba wydzielać specjalnej kotłowni.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że ten typ ogrzewania pomieszczeń sprawdza się w domach, do których budowy zastosowano dobre materiały o wysokich właściwościach cieplnych. Bardzo ważny jest też rodzaj materiału, który zostanie wykorzystany do wykończenia podłogi. I wcale nie chodzi tu o fakt, że wybór ten jest w jakiś sposób ograniczony.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że materiał wykończeniowy nie może blokować ani ograniczać przenikania ciepła. Bardzo dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne i kamienne, panele podłogowe, a nawet niektóre gatunki drewna. Na podłodze można też położyć wykładzinę dywanową, ale producent powinien zaznaczyć w jej opisie, że nadaje się ona do położenia na podłodze, w której zainstalowano ogrzewanie.
Inne zalety
Dzięki ogrzewaniu podłogowemu podłoga na całej swojej powierzchni jest zawsze sucha i nie ma możliwości rozwoju żadnych grzybów ani innych drobnoustrojów. Kurz zbierający się na podłodze nie unosi się w powietrzu, tak jak w pomieszczeniach o tradycyjnym systemie grzejnikowym, bo ciepło po prostu promieniuje, nie powodując ruchu powietrza. Dodatkową zaletą jest też sam fakt braku grzejników w pomieszczeniu, co ułatwia ustawienie mebli oraz upraszcza utrzymanie czystości.
Warto więc ponieść nieco większe koszty na początku i zdecydować się na ogrzewanie podłogowe gazowe lub nawet elektryczne. Jeśli problemem są większe wydatki, można skorzystać z atrakcyjnych pożyczek. Ogrzewanie podłogowe i tak przyniesie spore oszczędności już wówczas, gdy nadejdzie pierwsza jesień i zima.
Ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić? W tym przypadku jest wiele zmiennych, więc nie sposób określić ile zaoszczędzimy – będą to jednak w perspektywie kilku, czy kilkunastu lat oszczędności rzędu nawet kilku tysięcy złotych.