Przejdź do treści

Borykasz się z częstomoczem? Sprawdź jego przyczyny i poznaj metody leczenia!

Udostępnij:

Częstomocz, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się ze zbyt częstym oddawaniem moczu, ale w niewielkich ilościach. Powodem do zmartwień są szczególnie nagłe potrzeby skorzystania z toalety, które zdarzają się nawet osiem razy w ciągu dnia, oraz przymus oddawania moczu w nocy.

Częstomocz najczęściej związany jest ze stanem zapalnym dróg moczowych, ale może świadczyć o innych, znacznie groźniejszych schorzeniach, m.in. o raku, cukrzycy, chorobach wenerycznych, niewydolności nerek czy zespole jelita drażliwego. Aby skutecznie leczyć częstomocz, należy przede wszystkim poznać jego przyczynę.

Przyczyny częstomoczu. Kiedy należy udać się do lekarza?

Przyczyn częstego oddawania moczu jest bardzo wiele i nie zawsze będzie wiązało się ono z poważnymi przypadłościami. Może być skutkiem ubocznym przyjmowania dużej ilości płynów, zażywania niektórych leków, picia kawy, kofeiny, alkoholu i moczopędnych naparów ziołowych, ciąży, zmiany klimatu czy sytuacji silnie stresujących.

Przyczyny częstomoczu


W przypadku gdy częstomocz trwa już jakiś czas, należy zgłosić się do specjalisty, ponieważ może on być skutkiem poważnych chorób. Najczęstszą jego przyczyną jest zakażenie układu moczowego wywołane przez bakterie, które charakteryzuje się świądem i pieczeniem przy oddawaniu moczu, złym samopoczuciem, gorączką. Sygnałem alarmującym może być także ból w okolicy łonowej oraz nieprzyjemny zapach moczu.

Gdy  częstomocz trwa już jakiś czas, należy zgłosić się do specjalisty, ponieważ może on być skutkiem poważnych chorób.

Częstomocz u kobiet występuje częściej niż u mężczyzn i może być wynikiem wielu chorób narządów rodnych, np. endometriozy, nowotworu, stanów zapalnych jajników i jajowodów. W przypadku jednoczesnego występowania częstomoczu i zaburzeń menstruacji mamy do czynienia z zespołem jelita drażliwego. Jeśli wraz z częstomoczem występują bóle kolkowe w okolicy pachwin, możemy mieć do czynienia z kamicą nerkową.

U mężczyzn częste oddawanie moczu może wiązać się z przerostem prostaty, jej stanem zapalnym, a także rakiem, szczególnie, gdy mężczyzna osiągnął już 50. rok życia. Jeśli mocz ma charakterystyczny słodkawy zapach, jest to pierwszy sygnał alarmujący, świadczący o cukrzycy.

Ponadto częste oddawanie moczu może być związane z licznymi chorobami wenerycznymi, np. rzeżączką, drożdżycą, rzęsistkowicą, chlamydiozą, opryszczką i innymi.

Sposoby leczenia częstomoczu

Częste oddawanie moczu


O leczeniu częstomoczu można mówić wówczas, gdy lekarz zdiagnozuje jego konkretną przyczynę. W tym celu może zlecić wykonanie badań kontrolnych, np. USG jamy brzusznej, badania moczu, USG narządów rodnych, badanie krwi, USG prostaty, a także badania urodynamiczne i urografię. W przypadku chorób nowotworowych jajników i narządu krokowego oraz endometriozy, niezbędna może okazać się operacja chirurgiczna.

Jeśli częstomocz spowodowany jest obniżeniem dna miednicy, skuteczna może być fizjoterapia, w tym elektrostymulacja, ćwiczenia dna miednicy, zmiany nawyków dotyczących przyjmowania płynów, oduczenie złych odruchów, terapia manualna.

Z częstomoczem można walczyć samodzielnie poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, ale wyłącznie za zgodą i pod kontrolą specjalisty. Warto starać się chodzić do toalety nieco rzadziej, ale spędzać w niej większą ilość czasu. Należy także spożywać odpowiednią ilość płynów, czyli około 1,5–2 litrów wody dziennie, ponieważ powstrzymywanie się od picia może spowodować nadmierne zagęszczenie moczu.

Ważna jest także zmiana nawyków żywieniowych – ograniczenie alkoholu i kawy, ponieważ sprawiają one, że przysadka mózgowa wydziela mniej wazopresyny, czyli hormonu odpowiadającego za przeciwdziałanie odwodnieniu.

Dobrze jest także unikać moczopędnych ziół, np. żurawiny, skrzypu polnego, czarnego bzu, mniszka lekarskiego oraz napojów o wysokiej zawartości kofeiny i teiny – energetyzujących, czekoladowych, czarnej herbaty, coca-coli i podobnych.

Podsumowując, częstomocz jest poważnym schorzeniem, drastycznie obniżającym komfort życia chorego. Warto każdą przesłankę konsultować z lekarzem, bo w porę wykrytą przypadłość można skutecznie leczyć, zapewniając sobie spokój i bezproblemowe funkcjonowanie.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.