Przejdź do treści

Czym grozi jazda bez badań technicznych?

Udostępnij:

Każdy właściciel jest zobowiązany do wykonania badań technicznych pojazdu, którym się porusza, określanych popularnie mianem przeglądu. Badania te pozwalają określić stan techniczny pojazdu oraz ocenić, czy można się nim bezpiecznie poruszać.

Niestety wielu kierowców wciąż bagatelizuje ten obowiązek, zapominając o ich przeprowadzeniu lub wykonując je po terminie, nie zważając na to, że brak przeglądu może mieć poważne konsekwencje. Co może nam grozić za jazdę bez ważnego przeglądu?

Czym jest przegląd techniczny i ile kosztuje?

Badania techniczne to inaczej okresowe testy pojazdów, które wykonuje się w dowolnej Stacji Kontroli Pojazdów. Przed skorzystaniem z usług wybranej stacji, warto upewnić się, że posiada ona stosowane uprawnienia do wykonywania badań okresowych.

W przypadku nowych samochodów pierwszy przegląd należy wykonać przed upływem 3 lat od daty zakupu, kolejny przed upływem dwóch. Informacja o terminie następnego badania technicznego zostaje umieszczona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Starsze samochody muszą przechodzić badania okresowe każdego roku.

Od listopada 2017 roku zmieniły się zasady wykonywania badań technicznych. Zasadnicza zmiana dotyczy tego, że musimy za nie zapłacić przed ich wykonaniem. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku, informacja na temat rodzaju usterki, która spowodowała taki wynik, trafia do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Badanie nie może zostać przerwane, a klient nie ma prawa domagać się zwrotu poniesionych kosztów. Następnie właściciel ma 14 dni na usunięcie usterki i ponownie zgłoszenie się do przeglądu do tej samej stacji kontroli. Jeżeli usterka zostanie naprawiona, po uiszczeniu stosownej opłaty (w zależności od rodzaju usterki od 13 do 36 zł), wynik badania zostaje zmieniony na pozytywny.

Po upływie 14 dni właściciel może też zgłosić się do innej Stacji Kontroli, jednak w takim przypadku badanie musi zostać przeprowadzone ponownie, co wiąże się z koniecznością zapłacenia całej sumy za wykonanie przeglądu.

Wprowadzone zmiany miały na celu wyeliminowanie zjawiska odwiedzania przez kierowców kolejnych stacji kontroli w celu uzyskania pozytywnego wyniku przeglądu pomimo złego stanu technicznego pojazdu. Dzięki ich zastosowaniu informacja na temat stanu technicznego pojazdu trafia do centralnego systemu ewidencji i jest widoczna dla wszystkich diagnostów, co uniemożliwia zmianę wyniku badania bez usunięcia istniejących usterek.  

Cena badania technicznego w każdej Stacji Kontroli wynosi tyle samo. W przypadku badania technicznego samochodu osobowego bez instalacji LPG jest to 99 zł. Dla samochodów wyposażonych w instalację LPG wynosi ona 162 zł. Za przegląd motocykla musimy zapłacić 62 zł, samochodu ciężarowego do 16 t d.m.c 153 zł, samochodu o większej masie 176 zł.

Jak może skończyć się jazda bez przeglądu?

Brak przeglądu technicznego może skończyć się dla kierowcy w bardzo nieprzyjemny sposób. Poruszanie się pojazdem nieposiadającym stosownych uprawnień – w przypadku kontroli – może zakończyć się zabraniem dowodu rejestracyjnego i wydaniem pozwolenia tymczasowego lub odholowaniem do najbliższej stacji kontroli pojazdów. To nie koniec przykrych niespodzianek. Brak badania technicznego dla kierowcy może oznaczać mandat w wysokości nawet 500 zł.

Czym grozi jazda bez badań technicznych?

Brak ważnego przeglądu może wiązać się także z przykrymi konsekwencjami w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego lub uczestnictwa w kolizji drogowej. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, uzasadniając swoje działania złym stanem technicznym pojazdu, który mógł przyczynić się do spowodowania zdarzenia. W takiej sytuacji czekają nas spore wydatki i duże nieprzyjemności. Jazda bez przeglądu technicznego może mieć bardzo poważne skutki, lepiej więc wykonywać badania w wyznaczonym terminie.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.