Zakupy na raty – wady i zalety tego rozwiązania
Zakupy na raty to rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wydanie większej kwoty za jednym razem. Oferowane są w wielu sklepach. Jeśli chcemy dokonać zakupu za niższą kwotę wystarczy dowód osobisty i decyzję kredytową otrzymamy w 15 minut. Poznajmy wady oraz zalety takiego rozwiązania.
Zakupy na raty – zalety
Płatność ratalna pozwala nabyć upragnioną lub konieczną w danej chwili rzecz. Takie rozwiązanie odpowiednie jest również dla osób, które nie potrafią systematycznie oszczędzać, a więc mają problem z odłożeniem konkretnej kwoty.
Czasami jednak zdarza się, że pojawiają się niezapowiedziane wydatki – popsuje się sprzęt domowy, np. lodówka czy pralka. W sytuacji, gdy nie można czekać do przyszłego miesiąca, zakupy na raty są idealnym rozwiązaniem. Okazją są duże promocje w sklepach z AGD.
Jeżeli stary sprzęt nadaje się do wymiany, duże obniżki cen działają zachęcająco. Niektóre sklepy oferują raty zero procent. W związku z tym nie ponosi się dodatkowych kosztów. Reasumując, płatność ratalna jest o tyle wygodna, że zamiast jednorazowo wysokiej kwoty, mamy kilka mniejszych rat.
Zakupy na raty – wady
Główną wadą zakupów na raty jest to, że zwykle wiążą się one z oprocentowaniem. Decyzja o podpisaniu umowy musi być zatem dobrze przemyślana. Należy dokładnie przeanalizować jej treść, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się ze sprzedawcą. Wiąże się to z dodatkowymi formalnościami. Sklepy niejednokrotnie proszą o przedstawienie zaświadczenia o źródle dochodu, jednak niektóre oferują już raty bez zaświadczeń.
W umowach kredytowych spotykamy się z określeniem RRSO co oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu w ujęciu rocznym. Często dochodzi ubezpieczenie, które w wielu bankach jest obowiązkowe. Stanowi ono zabezpieczenie spłaty kredytu.
Popularną formą finansowania są raty 0 procent. Faktycznie mogą nie być one oprocentowane, ale bank za to, że udziela nam kredytu, pobiera prowizję, której wysokość nie zależy od wartości kredytu, a od stawek ustalonych przez bank.
Warto mieć też na uwadze, że rozłożenie płatności na raty wiąże się z comiesięcznym spłacaniem, a to może znacznie ograniczyć budżet do tej pory przeznaczany na coś innego. Spłaty powinny być regularne i wpływać na specjalny rachunek wskazany przez bank do spłaty zobowiązania. Opóźnienie może spowodować naliczenie dodatkowych opłat, a każda zwłoka może wpłynąć na naszą wiarygodność kredytową.
Ważne jest, aby znać umiar w trakcie robienia zakupów – nie należy kupować więcej, niż faktycznie potrzebujemy. Nie można wierzyć w slogany reklamowe, takie jak „To jedyna okazja”. Sprzedaż w ratach jest stosowana w sklepach po to, aby powiększać ich dochody – im większa konsumpcja, tym większy przepływ pieniędzy
Podczas większych zakupów można wybrać dwie drogi płatności – gotówka lub spłata w ratach. Jeżeli na koncie znajduje się wystarczająca ilość pieniędzy, wówczas mamy ten komfort, że potrzebne produkty możemy nabyć szybko. Jeżeli jednak na coś nas nie stać bądź pojawiają się niespodziewane wydatki, z pomocą przychodzi płatność w ratach.
Warto jednak nauczyć się systematycznie oszczędzać, by w przyszłości lepiej radzić sobie z własnym budżetem. Jak nie dać się ponieść szałowi wyprzedaży? O tym w poniższym artykule.