Przejdź do treści

Kupujemy komputer - nowy czy używany? Poznaj zalety obu rozwiązań

Udostępnij:

Kupno komputera wiąże się z wieloma wątpliwościami dotyczącymi jego funkcji, rodzaju, marki, ceny, a także wyboru między sprzętem nowym i używanym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto poznać wady oraz zalety zarówno urządzeń nowych, jak i tych kupionych z drugiej ręki. 

Komputer używany – wady i zalety takiego zakupu

Mężczyzna na kanapie z laptopem

 
Niewątpliwie najwięcej zastrzeżeń podczas zakupu komputera budzi jego cena. Za nowy sprzęt stacjonarny przeznaczony do użytku domowego, który nie posiada dodatkowych funkcji, należy zapłacić około 2 tys. zł. Ceny błyskawicznie wzrastają do nawet 10 tys. zł, jeśli kupujący zainteresowany jest komputerami znanych marek oraz tymi, które przeznaczone są dla graczy, muzyków lub grafików.

Zaletą urządzeń z drugiej ręki jest stosunkowo niski koszt, dlatego sprawdzą się w przypadku osób, które mają ograniczony budżet. Używane komputery stacjonarne można kupić nawet za 400–500 zł, a laptopy – około 800 zł. Nietrudno także znaleźć modele z dobrymi podzespołami, które cechuje niska awaryjność oraz przyzwoita wydajność.

Najczęściej mają one zainstalowany system operacyjny (Windows 7), który przy zakupie nowego sprzętu znacząco podwyższa jego cenę. Popularność zdobywa kupowanie komputerów poleasingowych, czyli używanych modeli biznesowych. Są one trwałe, niezawodne, wykonane z dobrej jakości materiałów oraz posiadają wysokie parametry techniczne. Ich dodatkowym atutem jest niska cena w porównaniu z nowymi laptopami klasy biznes.

To rozwiązanie ma jednak kilka wad. Po pierwsze, sprzęt może posiadać większe lub mniejsze uszkodzenia, dlatego należy zwrócić uwagę na elementy, których wymiana będzie szczególnie utrudniona oraz nieopłacalna – m.in. obudowę, mocowanie matrycy, kartę graficzną.

Zakup komputera używanego bardzo często wiąże się także z dodatkowymi kosztami, jakimi jest wymiana ładowarki, baterii oraz dysku twardego. Sprzęt z drugiej ręki może także nie posiadać gwarancji, mieć nielegalne oprogramowanie, pochodzić z kradzieży oraz posiadać dodatkowe ukryte wady.

Wady i zalety zakupu nowego komputera

Para w sklapie wybiera komputer


Zakup nowego sprzętu to niezaprzeczalnie szereg korzyści. Po pierwsze, komputer jest objęty co najmniej dwuletnią gwarancją, więc w razie awarii, do której nie doszło z winy kupującego, producent zobowiązany jest ją naprawić. Ponadto można go dodatkowo ubezpieczyć na wypadek kradzieży, uszkodzenia czy zalania.

Zaletą jest także estetyka sprzętu, na którym nie ma żadnych śladów użytkowania i uszkodzeń w postaci wytarć, rys czy pęknięć. Nowe komputery wyposażone są w sprawne dyski twarde, a w przypadku laptopów - wydajne baterie, które umożliwiają wielogodzinną pracę bez potrzeby ładowania.

Często można je kupić wraz z systemem operacyjnym w najnowszej wersji (Windows 10), zaś ryzyko wad ukrytych jest znacząco zminimalizowane. Nie ma także potrzeby obawiania się o przeszłość sprzętu, oryginalne części oraz jego pochodzenie.

Nowoczesne laptopy są poręczne, lekkie, cienkie, dzięki czemu z powodzeniem sprawdzą się w czasie podróży oraz poza domem, co nie zawsze jest gwarancją w przypadku sprzętów starszej generacji.

Inwestując w nowy komputer, trzeba liczyć się z tym, że nie jest on wolny od wad. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze wysoką cenę, nawet w przypadku podstawowych sprzętów, które wykorzystywane są do użytku domowego – oglądania filmów, korzystania z Internetu, przechowywania zdjęć czy podstawowych prac biurowych.

Niejednokrotnie są droższe niż komputery poleasingowe, a jednak wykonane z plastikowych materiałów niskiej jakości. Urządzenia prosto ze sklepu są także często obciążone i spowolnione przez różnego rodzaju bezużyteczne aplikacje, które zostały zainstalowane przez ich producentów.

Wybór pomiędzy zakupem nowego a używanego komputera to kwestia indywidualna. Warto więc przeanalizować wady i zalety obu rozwiązań, by wybrać takie, które będzie najlepiej dostosowane do potrzeb użytkownika.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.