Przejdź do treści

Keratynowe prostowanie włosów - czy zabieg rzeczywiście służy prostowaniu?

Udostępnij:

Keratynowe prostowanie włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w salonach fryzjerskich. Jego nazwa może wydawać się myląca – nie służy on bowiem trwałemu wyprostowaniu włosów, ale ich maksymalnemu odżywieniu oraz wygładzeniu przy pomocy keratyny, która wnika w ubytki we włosach pod wpływem wysokiej temperatury. Efekt prostujący jest zatem jedynie skutkiem ubocznym zabiegu. 

Na czym polega i w jaki sposób przeprowadza się keratynowe prostowanie włosów?

Prostowanie włosów

 
Prostowanie keratynowe służy uzupełnieniu w strukturze włosów ubytków keratyny, czyli białka będącego ich podstawowym budulcem, w celu ich maksymalnej odbudowy, odżywienia i regeneracji. Zabieg ten jest szczególnie polecany osobom, które borykają się z łamliwymi, suchymi, matowymi włosami, a także zniszczonymi w wyniku farbowania, rozjaśniania oraz niewłaściwej pielęgnacji.

Kuracja sprawdzi się również w przypadku włosów elektryzujących, puszących się lub sprawiających trudność w codziennym układaniu.

Prostowanie keratynowe przebiega w kilku etapach. Po umyciu i wysuszeniu włosów fryzjer dzieli je na sekcje oraz aplikuje preparat z keratyną, która wchłania się od 15 do 30 minut. Następnie nadmiar keratyny zostaje usuniętym grzebieniem, a włosy ponownie wysuszone. Wtedy stylista kilkukrotnie prostuje każde pasmo w temperaturze około 220 stopni – ma ono na celu zamknięcie łuski włosa i zabezpieczenie preparatu przed zbyt szybkim wypłukaniem.

Po zabiegu włosów nie należy myć ani wystawiać na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych przez około dwa dni. W pierwszym tygodniu po kuracji trzeba także unikać korzystania z basenów i sauny oraz na miesiąc zrezygnować z farbowania.

Keratynowe prostowanie włosów kosztuje od 150 do 1000 zł, w zależności od ich długości, i można je wykonać w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Efekty utrzymują się średnio od 3 miesięcy do pół roku.

Część kobiet decyduje się na przeprowadzenie keratynowego prostowania włosów w domu, ze względu na niemal trzykrotnie niższy koszt takiego zabiegu. Kuracja w warunkach domowych jest jednak obciążona niebezpieczeństwem niepowodzenia, co się nie zdarza pod okiem profesjonalistów.

Preparaty dostępne na stronach internetowych są zdecydowanie tańsze, ale ich jakość w porównaniu do produktów używanych w salonach fryzjerskich jest dużo niższa. Ingerencja w strukturę włosa bez odpowiedniej wiedzy może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. 

Wady i zalety keratynowego prostowania włosów

Dziewczyna długowłosa

 
Do niezaprzeczalnych zalet keratynowego prostowania należy zregenerowanie, nawilżenie oraz wygładzenie włosów. Zniwelowanie efektu puszenia się oraz znaczne ułatwienie pielęgnacji i stylizacji, sprzyja oszczędności czasu. Ponadto włosy są mocne i bardziej odporne na zniszczenia, a także nie kruszą się i szybciej rosną. Efekt jest widoczny od razu oraz utrzymuje się nawet sześć miesięcy. Przez ten czas większość kobiet może zrezygnować z korzystania z prostownicy, jednak zależy to od porowatości, budowy czy podatności na skręcanie się włosa.

Wśród wad zabiegu keratynowego prostowania wymienia się przede wszystkim wysoką cenę zabiegu. Jeśli kuracja zostanie przeprowadzona w nieprawidłowy sposób, keratyna może wypłukać się nawet po kilku tygodniach, co wiąże się ze stratą pieniędzy. Ponadto włosy szybciej przetłuszczają się oraz mogą być przyklapnięte u nasady w wyniku nałożenia kosmetyku zbyt blisko skóry głowy.

Po prostowaniu keratynowym włosy wymagają szczególnej pielęgnacji, najczęściej z użyciem profesjonalnych i drogich kosmetyków bez parabenów, które mają sprzyjać utrzymaniu się efektu przez następne miesiące. Rozczarować może także fakt, iż loki oraz wymyślne uczesania mogą nie utrzymać się w ciągu dnia.

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg odżywczy i regenerujący, w którym wygładzenie włosów jest jedynie efektem ubocznym. Jakie inne zabiegi regeneracyjne możesz wykonać? Sprawdź poradnik „Zabiegi regeneracyjne na zniszczone włosy” jeszcze dziś!

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).