Przejdź do treści

Czy e-booki są lepsze od tradycyjnych książek?

Udostępnij:

Kiedy pojawiły się e-książki (książki w wersji cyfrowej, do odczytu na specjalnym urządzeniu), czyli popularne e-booki, a także specjalne urządzenia do czytania książek elektronicznych, czytanie zyskało zupełnie nowy wymiar. Jakie są zalety i wady książek elektronicznych? Przekonaj się i oceń! 

Książka elektroniczna, czyli co to jest e-book?

Dawniej, aby przeczytać interesującą książkę, musieliśmy ją kupić lub wypożyczyć. Obecnie nie jest to konieczne! Jeśli interesuje Cię jakaś książka, możesz sięgnąć do Internetu i kupić ją w formie elektronicznej. Dodatkowo potrzebujesz do tego odpowiedniego urządzenia: smartfona, komputera, laptopa, palmtopa czy specjalnego czytnika książek –które umożliwi odtworzenie wybranej książki. 

E-książka – zalety i wady książek elektronicznych

Czy e-booki są lepsze od tradycyjnych książek?


Elektroniczne książki mają tę podstawową zaletę, że są łatwo dostępne. Wystarczy, że posiadasz dostęp do Internetu i zajrzysz na jedną z bardzo wielu stron, na których gromadzone są e-booki, a z pewnością szybko odnajdziesz interesującą Cię pozycję. Kolejnym atutem jest cena – często niższa niż cena, jaką musisz zapłacić za papierowy odpowiednik. Poza tym istnieją liczne książki elektroniczne za darmo.

Kiedy już wybierzesz interesującą Cię e-książkę, nie musisz czekać na jej dostawę, dostępna jest ona bowiem od ręki. Otóż to, dostępność – kolejny niekwestionowany atut. W przypadku książek elektronicznych nie ma z nią problemu, bo nie są one ograniczone określonym nakładem. E-booki są też ekologicznym rozwiązaniem. W wersji elektronicznej możesz zgromadzić i zarchiwizować ogromną liczbę książek, dla których nie musisz szukać miejsca w domu. 

Jak w przypadku każdego produktu istnieją również wady czytania książek w Internecie. Jeśli nie posiadasz profesjonalnego narzędzia, jak np. czytnik do książek oparty na technologii papieru elektronicznego (gdzie ekran nie jest świecący, ale odbija światło), czytanie może być uciążliwe i szybko męczyć wzrok. 

Czy można zatem udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, która wersja jest lepsza – papierowa czy e-book? Książka elektroniczna jest prawdziwym przełomem i nie sposób nie docenić jej walorów, ale tradycyjna książka także ma wiele zalet, zatem spore grono osób nie wyobraża sobie, aby można było ją zastąpić czymkolwiek innym. Musisz więc wybrać samodzielnie – koniecznie spróbuj przeczytać swoją ulubioną powieść w formie e-booka i wówczas zadecyduj. 

Ile kosztują czytniki?

Czy e-booki są lepsze od tradycyjnych książek?


Jeśli planujesz zadbać o swój wzrok, musisz zapewnić sobie komfort czytania i tym samym zainwestować w profesjonalny czytnik książek, a to wydatek co najmniej 200 zł (za najtańsze dostępne obecnie modele). Dobrej jakości czytniki, które oferują wiele ciekawych funkcji nabędziesz za cenę od 300–400 zł. Jeśli zaś uwielbiasz nowe technologie i lubisz być na bieżąco, koniecznie zapoznaj się z artykułem „Zainwestuj w gadżety, które odmienią Twoje życie."

 

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.