Przejdź do treści

Czy uczyć dzieci muzyki i gry na instrumentach?

Udostępnij:

Rodzice chcą nauczyć dzieci wielu umiejętności, mając nadzieję, że to ułatwi lub uprzyjemni im życie. Nie ma co ukrywać, że marzeniem mamy i taty jest także odkrycie niezwykłych talentów swoich pociech. Stąd tak wielu dorosłych zapisuje dzieci na zajęcia muzyczne.

Gra na instrumencie czy znalezienie odpowiedzi na pytanie – jak nauczyć się śpiewać, to tematy, które zaprzątają głowę rodziców. Jak należy postępować, aby zachęcić dziecko do nauki gry na instrumentach i jak rozwijać jego pasję w tym zakresie?

Zanim zaczniemy uczyć malucha śpiewu, gry na gitarze, na skrzypcach czy na pianinie, warto się dowiedzieć, jak sprawdzić słuch muzyczny malucha, by nie męczyć go w sytuacji, gdy nie potrafi prawidłowo odróżnić dźwięków tworzących podstawową gamę.

Ile zajmuje nauka gry na gitarze? To zależy od indywidualnych predyspozycji, ale z pewnością może trwać dość długo, a dziecko zdąży się w tym czasie zniechęcić. Czy można więc sprawić, że maluch będzie z ochotą uczęszczać na lekcje gry na pianinie lub z radością ćwiczyć grę na skrzypcach?

Dlaczego warto uczyć dzieci gry na instrumentach?

Czy uczyć dzieci muzyki i gry na instrumentach?


Jeśli dziecko ma dobry słuch, lubi muzykę i choć w minimalnym stopniu przejawia chęć opanowania gry na gitarze, pianinie czy innym instrumencie, warto znaleźć dobrego nauczyciela i spróbować. Nauka gry na gitarze dla dzieci czy też nauka gry na pianinie dla dzieci to możliwość zdobycia umiejętności, które w najgorszym przypadku pomogą tylko maluchowi w zdobywaniu nowych przyjaciół.

Jednak czasami zdarza się tak, że dziecko odkrywa prawdziwą pasję, a muzyka staje się wówczas ważną częścią jego życia. Dlatego w początkowej fazie nauki trzeba zaobserwować, jaką rolę muzyka ma szansę odegrać w życiu dziecka. Prawidłowa ocena sytuacji sprawi, że i dzieci, i rodzice będą szczęśliwi.

Rola nauczyciela w budowaniu motywacji

Maluchy bardzo szybko zniechęcają się, gdy w czasie nauki nie mogą doczekać się swoich własnych postępów. Bardzo ważny jest zatem wybór odpowiedniego nauczyciela, który potrafi prowadzić zajęcia z dziećmi w odpowiedni sposób.

Nauczyciel  musi być dobrym znawcą psychiki dziecka. Im bardziej zajęcia będą interesujące i miłe dla malucha, tym chętniej będzie on w nich uczestniczyć. Jeśli nauczyciel pokaże dziecku, dlaczego warto kochać muzykę i dany instrument, to młody adept sztuki będzie bardzo chętnie uczestniczył w każdych zajęciach.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. W początkowym okresie nauki nauczyciele, ale także rodzice, przykładają często zbyt dużą wagę do samej techniki gry. Strofują malucha przy każdej okazji, a to zniechęca dzieci.

Wydaje się, że znacznie lepiej jest prowadzić zajęcia w luźnej atmosferze, która może wręcz graniczyć z zabawą. Potrzeba doskonalenia swoich umiejętności powinna się u dziecka pojawić niemal naturalnie – dopiero to daje nadzieję, że pokocha ono muzykę i instrument oraz będzie chętnie rozwijać swój talent.

Czas zacząć przygodę z muzyką

Czy uczyć dzieci muzyki i gry na instrumentach?


Decyzja o rozpoczęciu nauki gry na instrumencie musi zapaść tylko za jednoczesną zgodą rodziców i dziecka. Wybór instrumentu również musi być starannie przemyślany, chyba że dziecko już wcześniej przejawiało zainteresowanie jakimś konkretnym.

Pianino dla dziecka czy gitara do nauki gry dla dziecka wcale nie muszą być bardzo drogie. Nawet lepiej rozpoczynać naukę na instrumentach nieco tańszych, być może używanych. Dopiero gdy okaże się, że samo słowo „muzyka” nabiera znacznie głębszego znaczenia, warto zainwestować w dobry instrument i rozpocząć prawdziwą naukę gry na instrumencie.

A zatem – czy warto uczyć dziecka gry na instrumencie? Odpowiedź jest oczywista – jak najbardziej. W najgorszym przypadku, jeśli okaże się, że nie ma dobrego słuchu czy też po prostu serca do grania, niczego nie stracisz – poza czasem dziecka poświęconym na pierwsze lekcje, z których może wynieść także naukę, co do dyscypliny oraz efektów, jakie daje regularne ćwiczenie umiejętności.

W przypadku zainteresowania dziecka nauką gry na instrumencie, może ono zaprezentować swój talent przed rodziną i znajomymi, a ty tym samym pomagasz mu w jego rozwoju. Nauka gry na gitarze czy innym instrumencie to doskonałe ćwiczenia kreatywności, systematyczności, a także skupienia. Nie należy zapominać także o jej pozytywnym wpływie na zdolności manualne oraz pozytywnym wpływie na rozwój określonych struktur mózgowych.

Dlatego warto aby dziecko chociaż przez krótki czas spróbowało swych sił w tej dziedzinie!

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).