Przejdź do treści

Co zabrać do szpitala na poród?

Udostępnij:

Ciąża to piękny i ważny czas dla każdej przyszłej mamy. Im bliżej porodu, tym wiele kobiet bardziej zaczyna się stresować. Jest to zjawisko zupełnie naturalne, ale warto pracować nad tym, aby zapanować nad lękiem, bo nie służy on zarówno ciężarnej, jak i nienarodzonemu dziecku. W tej kwestii istotną rolę odgrywa przygotowanie.

Nie chodzi jednak wyłącznie o dobre przygotowanie teoretyczne do samej chwili narodzin dziecka, które można zdobyć m.in. w szkole rodzenia, ale również o właściwe zaplanowanie porodu. Co zabrać do szpitala na poród? Kiedy rozpocząć pakowanie? Sprawdź już teraz i nie daj się zaskoczyć!

Bo natura wie lepiej…

Zacznijmy od tak ważnej kwestii jak to, kiedy zacząć się pakować na poród w szpitalu. Teorii na ten temat jest wiele. Jedne mówią, że warto to zrobić nawet 3-4 miesiące przed porodem, inne że wystarczy 2–3 tygodnie przed planowanym terminem.

Jak to wygląda w praktyce? Na kilka miesięcy przed porodem możesz oczywiście – a nawet powinnaś – zacząć powoli gromadzić wszystkie potrzebne rzeczy dla siebie i maluszka, ale nie ma sensu pakować ich do torby, która będzie stać w kącie, przeszkadzać i łapać kurz. Z kolei pakowanie się na 2–3 tygodnie przed planowaną datą porodu jest dość ryzykowne. 

Pamiętaj o tym, że natura zawsze wie lepiej i jeśli uzna, że dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat, tak też się stanie – i to niezależnie od potencjalnego terminu, jaki wyznaczył Ci lekarz. Rozwiązanie śmiało może nastąpić do 2 tygodni po lub przed wyznaczoną datą i sytuacja taka – o ile badania i Wasz stan zdrowia nie wskazują inaczej – jak najbardziej mieści się w granicach normy.

Jeżeli z różnych względów wiesz już na początku ciąży, że będziesz miała cesarskie cięcie, którego data jest zaplanowana, to także niewiele zmienia, bo i w takim przypadku dziecko może zechcieć przywitać się z tobą wcześniej. Najbardziej optymalnym wyjściem jest przygotowanie wszystkiego na miesiąc przed porodem. Tylko jak powinna wyglądać wyprawka do szpitala do porodu? 

Wyprawka na poród czyli co ze sobą zabrać?

Wyprawka na poród czyli co ze sobą zabrać?


Szczególnie wtedy, gdy spodziewasz się pierwszego dziecka, masz prawo nie wiedzieć, co spakować do szpitala na poród. Nie przejmuj się, wiele przyszłych mam ma dokładnie taki sam dylemat. Możesz rozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem lub z położną w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić. Ta druga opcja jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ różne szpitale i kliniki mogą mieć odmienne wymagania.

Wyprawka do szpitala na poród może zajmować jedną większą bądź dwie mniejsze torby – jedną dla ciebie, drugą dla dziecka. Dzięki temu będziesz wiedziała, gdzie czego szukać, co w chwili stresu przed porodem lub zaraz po jest często trudniejsze, niż się wydaje. 

Co wziąć do szpitala na poród dla siebie? Przede wszystkim niezbędne dokumenty – kartę ciąży, dowód osobisty, ubezpieczenie, NIP swój oraz pracodawcy. Ponadto, jeżeli jesteś na cokolwiek uczulona lub przewlekle chorujesz, zatroszcz się o odpowiednią dokumentację, aby wręczyć ją lekarzowi w szpitalu. Wszystkie dokumenty trzymaj razem w jednym miejscu, aby niczego nie zgubić lub przez przypadek nie zostawić w domu. 

Co spakować do porodu poza dokumentami? Specjalne koszulki do karmienia piersią (najlepiej 2–3 sztuki), kapcie i klapki do kąpieli, szlafrok, ręcznik, skarpetki, jednorazowe majtki, podkłady, chusteczki i papier toaletowy (w szpitalu bywa różnie, lepiej mieć swoje akcesoria higieniczne).

Do kosmetyczki możesz spakować np. nawilżającą szminkę do ust, krem do rąk i do twarzy, żel pod prysznic i do higieny intymnej, pastę i szczoteczkę do zębów, gumki do włosów, szczotkę do włosów. Oczywiście nie bierz zbyt wielu rzeczy, bo przez te kilka dni w szpitalu nie będziesz miała czasu na długie zabiegi pielęgnacyjne. 

Co zabrać ze sobą do szpitala na poród dla dziecka? Tutaj lista jest znacznie dłuższa. Po pierwsze ubranka – cienkie koszulki bądź body, tzw. pajacyki, skarpetki i specjalne rękawiczki (najlepiej po 2–3 pary, bo przecież nie będziesz prać w szpitalu).

Ponadto przygotuj ubranka, w których zabierzesz dziecko do domu. Muszą one być odpowiednio dostosowane do pogody i pory roku. Jeśli będziesz rodzić jesienią lub zimą, zaopatrz się w śpiworek, aby dziecko nie zmarzło podczas drogi do domu. 

Kolejne akcesoria dla maluszka to tzw. rożek do noszenia w szpitalu, małe ręczniczki kąpielowe (2–3 sztuki), kocyk, chusteczki nawilżane, kilka pieluszek tetrowych, niewielkie opakowanie pieluszek jednorazowych, hipoalergiczny płyn do kąpieli oraz krem/balsam po kąpieli. Dodatkowo możesz zabrać ze sobą specjalną poduszkę do karmienia, laktator, butelkę i smoczek. 

O czym jeszcze musisz pamiętać?

O czym jeszcze musisz pamiętać?


Jeszcze przed porodem porozmawiaj z najbliższymi i uprzedź ich, że możesz potrzebować ich pomocy – ważne, aby przynajmniej jedna osoba każdego dnia twojego pobytu w szpitalu była „pod telefonem”. W domu możesz przygotować i zostawić „torbę awaryjną”. Umieść w niej rzeczy, których nie będziesz zabierać ze sobą do porodu, ale które być może przydadzą się później i trzeba będzie je dowieźć np. kolejne ubranka dla dziecka, dodatkowe ubranie dla ciebie, pieluchy tetrowe i jednorazowe, jakieś akcesoria kosmetyczne. 

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).