Rozważasz wykonanie tatuażu? Poznaj fakty, zanim podejmiesz ostateczną decyzję
Tatuaż to ozdoba ciała, która często jest próbą wyrażenia siebie. Powstaje poprzez wszczepienie pigmentu pod skórę za pomocą igły do tatuażu. Jeżeli tatuaż zostanie wykonany poprawnie, ingerencja w ciało może być nieinwazyjna. Istnieją natomiast pewne zasady bezpieczeństwa, z którymi przed wykonaniem tatuażu każdy powinien się zapoznać.
Rodzaje tatuaży
Sztuka robienia tatuażu wymaga cierpliwości oraz poświęcenia, ważne są wprawa, doświadczenie oraz talent tatuatora. Każdy tatuażysta ma swój własny styl, w którym tworzy tatuaże. Jest wiele rodzajów tatuaży.
- Black and grey (czarno-szary) oraz realistyczny to style, w których tatuaż wykonywany jest za pomocą czarnego tuszu, jedynie z akcentem kolorystycznym.
- Jednym z najbardziej znanych jest tribal. To styl robienia tatuażu charakteryzujący się dominacją czarnych oraz wyrazistych motywów roślinnych i zwierzęcych.
- Wiele osób, aby pamiętać o wyznawanych zasadach i wartościach, decyduje się na kanji. Za pomocą pisma chińskiego, gdzie każdy z symboli oznacza jedno słowo, można w sposób niekonwencjonalny sformułować przekaz.
- Kolejny styl to styl japoński. Irezumi lub horimono cechuje się bogactwem kolorów oraz symboliki. Styl ten wyróżniają pewne wzory – smoki czy motywy z drzeworytu ukiyo-e.
- Ponadto wyróżnia się także style takie jak gotycki czy old school, którego najpopularniejszymi motywami są róże, czaszki czy serca.
Niektóre salony tatuażu otwarte są na autorskie projekty. W salonie dowiemy się także, ile kosztuje tatuaż i ile czasu może zająć tatuowanie. To, jaka wersja tatuażu będzie ostateczna, zależy jedynie od nas, gdyż można wprowadzić poprawki. Ważne jest, by decyzja o zrobieniu tatuażu była świadoma i przemyślana – usunięcie go to bolesny i kosztowny proces.
Kiedy zrobić tatuaż?
Najlepsza pora na wykonanie tatuażu to wczesna wiosna, jesień i zima, wówczas ciało nie jest narażone na silne oddziaływanie promieni słonecznych. Tatuaż goi się średnio około 10 dni, jednak jego pielęgnacja powinna trwać dłużej.
Słońce może sprawić, że kolory stracą intensywność, dlatego należy go bezwzględnie unikać. To samo dotyczy korzystania z solarium, sauny czy pływania w basenach. Przynajmniej przez miesiąc od zrobienia tatuażu nie powinniśmy dopuszczać do podrażnienia miejsca, w którym się znajduje.
Tatuaż a zasady bezpieczeństwa
Zrobienie tatuażu wiąże się z pewnymi zasadami bezpieczeństwa. Po pierwsze, przed udaniem się do salonu, należy wykonać podstawowe badania krwi. Jeżeli okaże się, że układ odpornościowy (immunologiczny) nie jest podatny na zakażenia, można zdecydować się na sesję. Osłabiony organizm nie będzie miał siły, aby wyleczyć ranę i walczyć z ewentualnymi infekcjami.
Każde studio tatuażu musi spełniać podstawowe zasady higieny. Autoklaw jest hermetycznie zamykanym zbiornikiem służącym do sterylizacji urządzeń, którymi wykonuje się tatuaż. Zbiornik ten powinien być regularnie sprawdzany, aby nie było wątpliwości co do prawidłowości jego działania. Ponadto obowiązkiem tatuażysty jest używanie medycznych rękawiczek.
Czy dawca krwi może zrobić sobie tatuaż?
Mitem jest to, iż posiadanie tatuażu na zawsze pozbawia nas możliwości oddawania krwi. Jeżeli dawca krwi zdecyduje się na tatuaż, po jego wykonaniu powinien wstrzymać się z oddawaniem krwi przez 6 miesięcy. Po tym okresie osoba posiadająca tatuaż może zgłosić się do Centrum Krwiodawstwa oraz wypełnić ankietę, a następnie oddać krew. Po upływie 6 miesięcy można ocenić, czy nie doszło do zarażenia wirusem HIV lub WZW typu C.
Czy wykonanie tatuażu boli?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista – wykonywanie tatuażu łączy się z bólem, ale wiele zależy od tego, w jakim miejscu go zrobimy. Do najbardziej wrażliwych miejsc zaliczymy z pewnością pachwiny, piersi, a także usta, brwi oraz okolice kości. Im cieńsza skóra i mniejsza zawartość tłuszczu, tym ból będzie większy.
Tatuaż jest oryginalną ozdobą. Aby w pełni się nim cieszyć, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz właściwie go pielęgnować. Formą płytkiego tatuażu jest natomiast makijaż permanentny. Więcej informacji na temat makijażu permanentnego przeczytasz tu.