Przejdź do treści

Kupujemy używany samochód – 10 rzeczy, które musisz sprawdzić przed podpisaniem umowy

Udostępnij:

Wybierając używany samochód, bardzo często kierujemy się ceną. Jeśli nasz budżet nie pozwala na zakup nowego auta w klasie i kategorii, która nas interesuje, spoglądamy na rynek wtórny. Wiadomo, że wraz z upływem czasu wartość samochodu drastycznie spada, i po 3 latach wynosi już 40–50% ceny salonowej, dlatego samochody używane cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem.

Niestety to także olbrzymi obszar działania oszustów i naciągaczy. Zobacz nasz poradnik, aby dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę i jak ustrzec się przed złą decyzją. 

1. Sprawdź VIN, by uniknąć zakupu kradzionego auta

Numer VIN to Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. Jest unikalnym kodem nadawanym każdemu samochodowi. Znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym samochodu, na tabliczce przyczepionej we wnętrzu auta oraz na komorze silnika, na ramie lub nadkolu.

Numer VIN nabijany jest w różnych miejscach – zależy to od producenta czy modelu, ale powinien się znaleźć na każdym samochodzie. Na rządowej stronie https://historiapojazdu.gov.pl/ możesz za darmo sprawdzić wyciąg z Centralnej Ewidencji Pojazdów, z którego dowiesz się, czy pojazd, jaki zamierzasz kupić, nie został zgłoszony jako skradziony.

Zakup skradzionego auta to kiepska inwestycja, ponieważ nie tylko zostanie on odebrany nabywcy i zwrócony prawowitemu właścicielowi, ale taki zakup grozi również oskarżeniem o paserstwo. Co więcej, pieniądze, jakie wydałeś na skradzione auto, są trudne (jeśli w ogóle możliwe) do odzyskania.

2. Upewnij się, że auto nie jest obciążone bankowo

Auto, które kupujesz, nie powinno być obciążone bankowo, gdyż jeśli było kupowane na kredyt, który nie został jeszcze spłacony, bank może być jego współwłaścicielem. Dowiesz się tego z wpisów na dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu.

3. Sprawdź, którym właścicielem auta będziesz

Jeśli kupujesz samochód od pierwszego właściciela, który należycie dbał o pojazd i zdecydował się na kupno innego auta, bo np. powiększyła mu się rodzina, zmieniły oczekiwania albo skończyła gwarancja – świetnie. Takie auto najprawdopodobniej było serwisowane w ramach gwarancji przez autoryzowane warsztaty i jego kondycja powinna być jeszcze całkiem dobra. Natomiast jeśli poprzednich właścicieli było wielu, to znak, że samochód mógł sprawiać im kłopoty i chętnie go odsprzedawali.

4. Sprawdź historię wypadków (lub bezwypadkowość)

Numer VIN powie nam też nieco o historii samochodu i ewentualnych wypadkach, jakie miały miejsce w przeszłości. Samochody po czołowym zderzeniu albo po zalaniu lepiej sobie odpuścić. Mniejsze wypadki nie dyskredytują pojazdu, ale należy na nie zwrócić uwagę podczas diagnostyki w warsztacie.

5. Nawet przy dobrej historii wypadków, poszukaj ich śladów na samochodzie

Nie wszystkie wypadki będą wpisane do rejestru. Dlatego sprawdź, czy właściciel (lub jego poprzednik) czegoś nie zataja. Zwróć uwagę na to, czy lakier wszędzie ma ten sam odcień, czy na karoserii nie ma śladów lakierowania albo spawania.

6. Zaopatrz się w miernik grubości lakieru

Najprostsze testery do pomiaru grubości lakieru możesz kupić już za 20–30 zł. Sprzęt za ok. 100 zł jest wystarczający do wielokrotnego pomiaru i wiarygodnych odczytów. To bardzo pomocne narzędzie podczas oglądania używanych aut z zamiarem zakupu.

7. Wybierz się na jazdę próbną

Sprawdź, jak kieruje się pojazdem. Zwróć baczną uwagę na jego zachowanie na drodze, sprawność hamulców, pracę skrzyni biegów i kierownicy.

8. Przeprowadź diagnostykę w warsztacie

Tylko w warsztacie lub centrum diagnostycznym poznasz geometrię i stan podwozia czy silnika. Może to kosztować około 200 zł, więc niech będzie to jeden z ostatnich kroków przed zakupem.

9. Ty wskaż warsztat, do którego pojedziecie

Nieuczciwi sprzedawcy traktują swój fach poważnie, w przeciwieństwie do klientów. Często mają zaprzyjaźnione warsztaty, których pracownicy wydają pozytywne opinie. Dlatego to ty powinieneś wskazać miejsce, w którym odpowiednia diagnoza zostanie postawiona.

Samochód używany

10. Odłóż pieniądze na dodatkowe opłaty

Pamiętaj, by nie wydawać wszystkich oszczędności na zakup używanego samochodu. Czekają cię jeszcze dodatkowe wydatki: podatek, rejestracja, ubezpieczenie, drobne naprawy, wymiana oleju itd.

Infografika - kupujemy używany samochód

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.