Przejdź do treści

O czym należy pamiętać, kupując odkurzacz?

Udostępnij:

Jaki odkurzacz do domu będzie najlepszy? – to pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać przed wybraniem się do sklepu. Oferta odkurzaczy jest ogromna. Jeden odkurzacz będzie dobry dla alergika, drugi do domu, w którym są zwierzęta, a trzeci odpowiedni tam, gdzie nie ma dywanów, ale jest parkiet. Dlatego też na początek warto zapoznać się z tym, jakie modele są w ogóle dostępne w sklepach.

Odkurzacz bezprzewodowy rumba

Ostatnim hitem jest odkurzacz bezprzewodowy, który świetnie sprawdza się na dużych powierzchniach, gdyż  nie trzeba co chwilę przełączać kabla do innego gniazdka.

Odkurzacz ręczny również nie posiada kabli, ma kompaktowe rozmiary, dzięki czemu łatwiej nim odkurzyć zakamarki w meblach czy siedzenia w samochodzie. Interesującym modelem jest także odkurzacz piorący. Potrafi on usunąć plamy z dywanów, umyć podłogi, a także zebrać z nich rozlany płyn.

Odkurzacz bezworkowy to z kolei alternatywa dla popularnych odkurzaczy workowych. Tutaj nie ma konieczności regularnego wymieniania worka, ponieważ zanieczyszczenia gromadzą się w specjalnym plastikowym zbiorniku.

Dobrym pomysłem jest też odkurzacz z filtrem wodnym. W nim zamiast worka również znajduje się plastikowy pojemnik, do którego nalewa się wody. To ona zatrzymuje wewnątrz wszystkie zanieczyszczenia. W przeciwieństwie do klasycznych odkurzaczy workowych, z których zawsze wydmuchiwana jest choćby odrobina kurzu, wodny zatrzymuje go w środku.

Dodatkowo wybierając odkurzacz należy zwrócić uwagę na:

  • Moc silnika, która może wynosić od 1200 do 2700 W oraz moc ssania, która decyduje o skuteczności urządzenia. Im większa moc silnika tym łatwiej będzie usunąć brud i kurz z dywanów, a także posprzątać większą powierzchnię.
  • Filtry, które zatrzymują kurz, alergeny, zanieczyszczenia.
  • Głośność pracy, która jest wyrażana w dB. Warto wybrać taki model, który nie drażni naszego słuchu. Odkurzacz ze średniej półki cenowej wytarza hałas ok. 70-80 dB.
  • Wagę – im lżejszy odkurzacz tym łatwiej go przenosić.

Jaki odkurzacz pasuje do Twoich potrzeb?

Każdy z odkurzaczy będzie mniej lub bardziej wszechstronny, więc spełnia swoje podstawowe funkcje. Jeśli jednak mamy jakieś szczególne wymagania, warto będzie poświęcić nieco uwagi odpowiednim modelom. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu mieszka alergik, a do tego mamy małe dzieci i zwierzęta. Wszystko to tworzy mieszankę wybuchową, którą może uporządkować tylko dobry odkurzacz.

Najlepszy odkurzacz dla alergika to taki, który będzie posiadał filtr HEPA H13. Filtr poprawia jakość powietrza. To rozwiązanie sprawdza się także w przypadku domów zamieszkiwanych przez zwierzęta. Wysoki poziom filtracji pozwala ograniczyć ilość alergenów w powietrzu.

Zwierzęca sierść sama w sobie może stanowić niemały problem. Są sposoby na to, by zmniejszyć ilości kocich czy psich włosów i sierści przyklejonych do mebli, poduszek, ubrań czy pościeli, a jeden z nich to właśnie dobry odkurzacz na sierść. Tym, co będzie go wyróżniało, jest specjalna turboszczotka. Jej specyficzna budowa pozwala na lepsze zbieranie sierści i zatrzymywanie jej wewnątrz odkurzacza.

Odkurzacz o dużej mocy ssania z pewnością poradzi sobie z takimi i innymi zanieczyszczeniami lepiej od pozostałych. Całkiem niezłej jakości urządzenie można kupić już za kilkaset złotych, jednak im lepszy filtr, więcej funkcji i większa moc ssania, tym cena będzie wyższa.

Poszukując dla siebie odpowiedniego odkurzacza, koniecznie należy zwrócić uwagę na powyższe cechy, zwłaszcza jeśli mamy wobec niego ponadprzeciętne wymagania. Na pewno dużą zaletą ogromnego wyboru jest fakt, że łatwo będzie znaleźć taki model, który te wymagania spełni. Poczytaj też, jak urządzić dom, w którym mieszka pies.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.