Przejdź do treści

Zakup nowego laptopa - jak się do niego przygotować, na co zwrócić uwagę?

Udostępnij:

Przed zakupem sprzętu należy się zastanowić, w jakim celu będzie on najczęściej używany.

Kategorie laptopów – zdecyduj, czego potrzebujesz

Laptopy dzielą się w zależności od planowanego zastosowania. Wyróżniamy laptopy do gier, tzw. laptopy gamingowe, biznesowe, laptopy „2 w 1” (konwertowalne), konsumenckie oraz ultrabooki. Laptopy do gier wyposażone są zazwyczaj w dobry procesor oraz mocną, dedykowaną kartę graficzną. Odpowiednie parametry sprawdzają się w przypadku nawet najbardziej wymagających gier.

W przypadku laptopów biznesowych duże znaczenie ma bezpieczeństwo danych, wydajność, waga oraz czas działania baterii. Komputer, który ma być narzędziem pracy, musi sprawdzać się zarówno, gdy korzystamy z niego w biurze, jak i w podróży.

Kolejną kategorią są laptopy konwertowalne, które wyposażone są w zawiasy umożliwiające obrót ekranu, natomiast laptopy hybrydowe pozwalają na odłączenie ekranu od klawiatury. Ultrabooki to sprzęty przeznaczone dla grafików, programistów oraz osób, które zajmują się montowaniem filmów, obróbką dźwięku oraz obrazu.

Ostatnia, najbardziej popularna kategoria laptopów, to laptopy konsumenckie. Przeznaczone są głównie do używania w domu – oglądania filmów, odtwarzania muzyki oraz surfowanie w internecie.

Jak wybrać laptopa, który spełni nasze oczekiwania?

Uśmiechnięta dziewczyna z latopem


Dysk, RAM, procesor

Przy wyborze laptopa należy zwrócić szczególną uwagę na jego wydajność. Zależy ona w głównej mierze od trzech podzespołów, do których należą dysk, RAM i procesor. Istnieją dwa rodzaje dysków: HDD i SSD. Za SSD zapłacimy więcej, ale możemy być pewni, że szybkość oraz odporność na wstrząsy będzie o wiele większa. W dysk ten warto zainwestować, jeśli zależy nam na komforcie i bezpieczeństwie przetwarzania danych.

W przypadku pamięci RAM optymalną ilością jest obecnie co najmniej 4 GB. Ostatnią kwestią jest procesor. Aby cieszyć się odpowiednią szybkością, warto wybrać model Intela: i3, i5, i7 lub i9. Procesory tej firmy są niezwykle popularne wśród profesjonalistów i graczy.

Matryca i obudowa

Wyróżnia się dwa rodzaje matryc – błyszczącą i matową. W przypadku błyszczącej możemy liczyć na bardziej intensywne, wyraźne kolory. Trzeba jednak liczyć się z tym, że podczas pracy w pogodne dni, promienie słoneczne będą się odbijały od ekranu, co znacznie utrudni patrzenie i zmęczy wzrok.

Przy wyborze laptopa warto przyjrzeć się jego obudowie, ponieważ awarie zawiasów to częsta przyczyna oddawania sprzętu do serwisu. Najlepszymi materiałami, które sprawią, że laptop będzie bardziej trwały są włókna węglowe i aluminium. Plastik jest o wiele bardziej podatny na pęknięcia i inne uszkodzenia.

Bateria 

Bardzo ważną rzeczą jest wydajna bateria. Niektóre modele laptopów przy włączonym trybie oszczędności potrafią wytrzymać bez ładowarki nawet do 12 godzin. Jest to ważna kwestia przy zakupie laptopa szczególnie dla osób, które lubią pracować w terenie – w parku, kawiarni lub są zmuszone do pracy w podróży. Jeżeli kupimy laptopa, ważne jest, aby go nie przegrzewać (nie pozostawiać na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie), nie rozładowywać całkowicie baterii ani nie ładować jej do pełna.

Gdzie kupić laptopa?

Mężczyzna w sklepie wybiera laptopa


Przed zakupem laptopa warto zorientować się, jaka jest jego cena w sklepie stacjonarnym, a jaka w internecie. Może zdarzyć się bowiem tak, że za ten sam model laptopa zapłacimy mniej, jeśli kupimy go zdalnie. Należy mieć również na uwadze, że w internecie znajdziemy więcej ofert, natomiast w sklepach stacjonarnych, głównie w dużych sieciach handlowych możemy wybierać jedynie z tego, co znajduje się w magazynie.

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na dany model laptopa, a już go oglądaliśmy, możemy zamówić go przez internet. Na zwrot bez podawania przyczyny będziemy mieć wówczas 14 dni.

Przed zakupem należy pamiętać, by z góry określić, do czego potrzebujemy laptopa. To ułatwi wybór właściwego modelu w konkretnym przedziale cenowym. Obawiasz się, że nie stać cię na zakup nowego komputera? Sprawdź zatem nasz poradnik pt.: „Kupujemy komputer - nowy czy używany? Poznaj zalety obu rozwiązań”.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.