Przejdź do treści

Rolety, zasłony, żaluzje – jak zapewnić sobie prywatność we własnym domu?

Udostępnij:

Dom lub mieszkanie to przestrzeń prywatna. Nic więc dziwnego, że nie chcemy dzielić się nią z sąsiadami lub przypadkowymi przechodniami. Rolety, zasłony lub żaluzje zapewnią komfort i dzięki nim będziemy mogli odciąć się od świata zewnętrznego.

We własnym domu chcemy się czuć bezpiecznie oraz komfortowo. Wrażenie bycia podglądanym przez przypadkowe osoby sprawia, że nie czujemy się swobodnie. Problem ten dotyczy głównie osób, które mieszkają w blokach na parterze czy pierwszym piętrze, a także osób, które mieszkają w domach bez ogrodzenia czy blisko drogi. Istnieje wiele rodzajów zabezpieczeń przed tego typu sytuacjami. Zasłony, rolety okienne lub żaluzje pomogą zapewnić nam prywatność. Co jest jednak najlepszym rozwiązaniem?

Żaluzje

Drewniane żaluzje

Żaluzje najbardziej popularne były w latach 80. Zakładano je nie tylko w domach, ale także w biurach czy urzędach. W obecnych czasach żaluzje zostały wyparte przez rolety. Chociaż są coraz rzadziej montowane, można je spotkać w mieszkaniach oraz niektórych domach. Ich zaletę stanowi przede wszystkim cena, która jest znacznie mniejsza niż w przypadku rolet materiałowych lub elektrycznych.

Żaluzje, choć wybierane są rzadziej, mogą służyć przez długie lata, jeżeli wykonane są ze starannie dobranych materiałów. Obecnie produkuje się je z aluminium oraz innych tworzyw sztucznych. Na rynku znajdziemy oferty produktów wykonanych z drewna czy bambusa.

Decydując się na żaluzje, mamy możliwość wyboru stopnia zaciemnienia. W zależności od tego, jaki będzie kąt nachylenia lameli, możemy całkowicie odciąć dopływ światła lub jedynie je rozproszyć.

Rolety

Rolety w oknach w nowoczesnym salonie


Klasyczne rolety są bardziej popularne od żaluzji. Wykonane są z dobrej jakości tkanin w różnych kolorach, które są odporne na deformację czy zabrudzenia. Oprócz tego, że zapewniają nam prywatność, pełnią także inne funkcje. Rolety dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne.

Jeżeli chcemy ochronić się przed nadmiernym ogrzewaniem, możemy wybrać rolety wewnętrzne. Wyglądają elegancko i estetycznie. Kolor rolet powinien być spójny ze stylem wystroju wnętrza. Rolety zewnętrzne tworzą natomiast barierę przed wiatrem czy gradem, a także są dobre dla osób, które mieszkają przy ruchliwych ulicach, gdyż dodatkowo skutecznie tłumią dźwięk.

Mogą również zabezpieczać przed kradzieżą, ponieważ pełnią funkcję antywłamaniową. Wyglądają też dobrze na nowoczesnych domach, gdzie stanowią element dekoracyjny elewacji.

Zasłony

Zasłony w oknie w nowoczesnym salonie


Zasłony do salonu czy pokoju są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy ochronę swojej prywatności chcą połączyć z estetyczną aranżacją wnętrz. Rynek oferuje szeroki wybór tkanin, z których wykonane są zasłony. Można je łatwo zamontować, a co najważniejsze dobrze prezentują się w połączeniu z firanami. Sami lub z pomocą projektantów wnętrz możemy dobierać różne upięcia, a także ozdoby, upiększając tym samym pomieszczenie.

Zasłony tworzą przytulny nastrój, pasują do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Latem chronią przed słońcem, a zimą, kiedy są odsłonięte, umożliwiają dopływ światła. Chociaż są w stanie zapewnić nam prywatność, mają jednak kilka wad. Zasłony wchłaniają zapachy roznoszące się po domu – mogą przesiąknąć na przykład dymem papierosowym. Wymagają regularnego prania i prasowania.

Ponadto, gdy w domu przebywają ruchliwe dzieci lub zwierzęta, należy liczyć się z tym, że mocniejsze szarpnięcie może sprawić, że zasłona spadnie na podłogę.

Mieszkanie lub dom to miejsca, w których powinniśmy czuć się bezpiecznie, komfortowo oraz swobodnie. Większość z nas nie chce dzielić się swoją prywatnością z nieproszonymi gośćmi. Warto dokonać dobrego wyboru i zdecydować się na rozwiązania, dzięki którym będziemy mogli odciąć się od świata zewnętrznego.

Jak natomiast odciąć się od nadmiaru światła w przypadku okna dachowego? Więcej na ten temat w poniższym artykule.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.