Domowa apteczka – sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz!
W każdym domu powinna znajdować się apteczka zawierająca leki, opatrunki i inne środki pozwalające uśmierzyć najczęstsze dolegliwości bądź udzielić pierwszej pomocy w sytuacji trudnej, ale niezagrażającej życiu. Prezentuje się nieco inaczej niż apteczka samochodowa, choć niektóre jej elementy są takie same.
Jeśli nie masz pewności, czy Twoja apteczka jest funkcjonalna, sprawdź, co powinna zawierać i w co należy ją ewentualnie doposażyć.
Domowa apteczka i jej wyposażenie
Apteczka domowa powinna znajdować się zawsze w jednym miejscu. Wyznaczony domownik powinien regularnie czuwać nad tym, by usuwać z niej przeterminowane leki i uzupełniać braki. Całość należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Choć istnieją pewne standardy dotyczące jej wyposażenia, zestaw pierwszej pomocy w domu powinien być jak najbardziej spersonalizowany, by mógł przeciwdziałać naszym najczęstszym dolegliwościom.
Zawartość apteczki w domu powinna obejmować leki, maści oraz akcesoria opatrunkowe. Do pierwszej grupy należą m.in. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie powinno zabraknąć też takich, które przeciwdziałają biegunkom i zatruciom – w przypadku wystąpienia takich dolegliwości przydatne są również elektrolity. Równie często cierpimy na wzdęcia i zaparcia, więc warto mieć w zanadrzu jakieś środki redukujące takie problemy.
W wielu sytuacjach użyteczne bywają też leki i maści przeciwhistaminowe. W sezonie jesiennym w naszej domowej apteczce nie powinno zabraknąć leków zwalczających objawy przeziębienia i grypy. Tu mogą okazać się niezbędne środki na kaszel i ból gardła.
W domu zdarzają się drobne wypadki. Pomocna może okazać się sól fizjologiczna, na przykład do przemywania oczu. W razie skaleczeń czy stłuczeń niezbędne są plastry, gaza opatrunkowa, bandaże, żele na rany, woda utleniona, ale też jałowe kompresy, klamry opatrunkowe oraz jednorazowe rękawiczki.
Apteczka samochodowa i w miejscu pracy
Choć w Polsce nie obowiązuje nakaz wożenia ze sobą apteczki, to warto taką mieć. Apteczka z wyposażeniem to zestaw, który można kupić w wielu sklepach, ale zazwyczaj jego zawartość pozostawia wiele do życzenia. Warto zatem skompletować apteczkę samodzielnie. Co powinno znaleźć się w idealnie wyposażonej apteczce samochodowej?
Między innymi: instrukcja udzielania pierwszej pomocy, lateksowe rękawiczki, ochronne, kompresy, plastry opatrunkowe i takie bez opatrunku, opaska elastyczna, bandaże, jodyna lub inny środek do dezynfekcji, ale też ustnik do przeprowadzenia sztucznego oddychania, koc z folii termoizolacyjnej, który zapewni poszkodowanemu ciepło i zabezpieczy go aż do przyjazdu karetki. Przydatne są też agrafki i nożyczki do cięcia bandaży.
Tak zaopatrzona apteczka pozwoli na przeprowadzenie najprostszych czynności w razie wypadku na drodze. Obowiązkowa jest ona w takich pojazdach jak: autobus, taksówka, samochód ciężarowy przewożący osoby, pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania. W samochodach osobowych takie wyposażenie wciąż pozostaje niekompletne lub nie ma go w ogóle.
Podobna będzie zawartość apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy.Co prawda przepisy w żaden sposób nie precyzują, z czego ma się składać, a jedynie określają, że takowa musi się znajdować na terenie miejsca pracy. Zastanawiając się, co powinno znaleźć się wśród jej wyposażenia, warto rozważyć potencjalne zagrożenia w danym zakładzie pracy i dostosować zawartość do tych sytuacji.
Jeśli łatwo o skaleczenia – niezbędne będą bandaże, plastry, woda utleniona lub jodyna itp. Jeśli z kolei w miejscu pracy panują wysokie temperatury, związane np. z produkcją, konieczne będą wszelkie leki i maści pozwalające opatrzyć rany wywołane przez oparzenia.
Apteczka powinna znajdować się w widocznym miejscu, tuż obok powinna być wywieszona instrukcja o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykaz osób przeszkolonych. Bardzo ważną kwestią jest to, aby w każdym zakładzie pracy była osoba posiadająca odpowiednie przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy, a także obsługująca apteczkę. Powinna znać jej wyposażenie i je uzupełniać. Co nie oznacza, że pozostali pracownicy nie mają dostępu do apteczki.
Brak przymusu czy sprecyzowanych przepisów dotyczących wyposażenia apteczki nie powinien zwalniać z obowiązku jej posiadania. Skompletowanie apteczki zajmie dosłownie kilka chwil, a jej zawartość może uratować zdrowie, a niekiedy nawet życie. Sprawdź również, jak leczyć przeziębienie u małych dzieci.