Przejdź do treści

Ciągle niedoceniana Portugalia

Udostępnij:

Portugalię można określić jednym zdaniem: całoroczny raj dla turystów. Delikatny wiatr wiejący od strony oceanu, przyjemne temperatury i ponad 200 słonecznych dni w roku to wprost idealne warunki do wypoczynku dla każdego. Nic więc dziwnego, że kto raz spędził choć kilka dni w Portugalii, chce tam wrócić jak najszybciej i na jak najdłużej.

Do Portugalii może wyjechać każdy, kto posiada ważny paszport lub dowód osobisty. Można tam przebywać maksymalnie przez 90 dni. Jeśli planowany pobyt miałby być dłuższy należy udać się do Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic i złożyć wniosek o wydanie karty pobytu.

Portugalia – pogoda

Ponta da Piedade, region Algarve
Ponta da Piedade, region Algarve

 

Portugalia to jeden z najcieplejszych krajów na naszym kontynencie, a klimat tego państwa określa się jako śródziemnomorski. Średnia, roczna temperatura powietrza wynosi 12 stopni Celsjusza w części kontynentalnej, a w górach, w północnej części kraju dochodzi do 18 stopni. Wielkość opadów jest zupełnie różna w poszczególnych rejonach kraju. Suma opadów rocznych jest 10 razy większa w górach niż na pozostałych, portugalskich obszarach. Co też jest ciekawe, w tym słonecznym kraju latem średnio przez 11 godzin dziennie świeci słońce, a zimą średnia ta wynosi 5 godzin. O takiej ilości promieni słonecznych my możemy tylko pomarzyć.

Azory i Madera, wyspy należące do Portugalii, mają odrębny klimat. Tam mamy do czynienia z subtropikami, a średnie temperatury w ciągu roku przekraczają 20 stopni Celsjusza, choć jest to temperatura odnosząca się do wybrzeży wysp. Klimat tam panujący przyciąga rzesze turystów.

Kolejnym wartym uwagi miejscem ze względu na klimat jest Lizbona. Pogoda oraz roczna średnia temperatura zachęcają nie tylko do wizyty w tym mieście, ale trzeba też przyznać, że bardzo przyjemnie się tam mieszka. W stolicy Portugalii panuje łagodny klimat, lato jest gorące i suche, zima natomiast jest po prostu deszczowa i przypomina polską, późną jesień. Temperatura powietrza latem nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza, a zwykle wynosi około 30 stopni.

Jak dojechać do Portugalii?

Z Polski do Portugalii jest ponad 3000 km, tak więc podróż samochodem jest dość długa i męcząca. Jeśli podróżuje cała rodzina z mnóstwem bagaży, a po drodze planowane są noclegi, może to być świetna przygoda. Jednak, gdy celem jest szalony weekend w Lizbonie, warto skorzystać z oferty tanich linii lotniczych, bo ceny biletów bywają bardzo atrakcyjne. To jedna z recept na to, jak niskim kosztem zorganizować wakacje zagranicą.

Portugalia – co zwiedzać?

Lisbon, widok na Rossio Square
Lizbona, widok na Rossio Square

 

Wakacje w Portugalii z pewnością będą niezapomniane. Zwiedzanie warto rozpocząć od Lizbony, czyli stolicy, a zarazem największego miasta w tym kraju. W dzielnicy Belem znajduje się słynny Klasztor Hieronimitów, niezwykły przykład architektury manuelińskiej, który został wybudowany z pieniędzy, które Portugalia zarobiła na handlu przyprawami. Koniecznie trzeba też zobaczyć Wieżę Belem, która pełniła funkcję jednego z obiektów chroniących ujście rzeki Tag do Atlantyku.

Oba te zabytki zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Niezbędnymi punktami w planie każdego turysty powinna być wizyta na zamku św. Jerzego oraz Katedra Se. Jeśli na zwiedzanie przeznacza się tylko jeden dzień, to trzeba wszystko starannie zaplanować, włącznie ze sposobem przemieszczania się z jednego punktu do drugiego, tak aby zobaczyć jak nawięcej. Wieczorem warto udać się do Bairro Alto, gdzie znajduje się wiele restauracji i barów. To właśnie w tej wielokulturowej dzielnicy toczy się nocne życie Lizbony, a po całym dniu zwiedzania warto skosztować portugalskiego wina i posłuchać lokalnego bluesa zwanego fado.

Będąc w Portugalii, trzeba też przeznaczyć kilka dni na wypoczynek na przepięknym wybrzeżu Algarve. Tam na turystów czekają znane kurorty, takie jak Albufeira czy Quarteira.

Portugalia na talerzu

Wszyscy miłośnicy owoców morza z pewnością nazwą Portugalię rajem, bo są tam one stosunkowo tanie i można najeść się ich do woli. Portugalczycy śniadania jedzą zazwyczaj na słodko. Ich lunch to najczęściej kanapki lub tosty. Wieczorem natomiast serwuje się przepyszne dania zarówno mięsne, jak i rybne, które są ogromne i zwykle zamawia się jedną porcję dla dwóch osób.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.