Przejdź do treści

Perlak – czym cechuje się ta choroba ucha środkowego?

Udostępnij:

Perlak ucha to guzowata zmiana w uchu środkowym. Nazwano go tak z powodu jego wyglądu. Swoim kształtem i zabarwieniem do złudzenia przypomina perłę. Guzki te nie są zmianami nowotworowymi.

Perlaki częściej diagnozowane są u mężczyzn niż u kobiet, ale ogólnie występują rzadko. Statystycznie na 100 tysięcy przypadków około 15 osób będzie musiało zmierzyć się z tym schorzeniem. Guzki mogą pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Bywają zmianami wrodzonymi, a czasem formują się w trakcie życia.

Skąd się bierze perlak ucha?

Perlak wrodzony powstaje na skutek zaburzenia embriogenezy. Zwykle pozostaje nierozpoznany przez wiele lat. Najczęściej daje o sobie znać dopiero w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.

Oprócz perlaków wrodzonych występują perlaki nabyte, a te można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od przyczyn ich występowania. Perlaki pierwotne tworzą się w uchu środkowym u osób, które nie przebyły żadnych chorób uszu. Wówczas są najczęściej skutkiem nieprawidłowego złuszczania się naskórka.

Z kolei perlaki wtórne formują się u osób, które zmagają się z problemami otolaryngologicznymi, a w szczególności tymi, których podstawą było uszkodzenie błony bębenkowej. Pierwotną przyczyną mogą być: przebyte zapalenie ucha środkowego, zabieg operacyjny, nieprawidłowe czyszczenie ucha. Lekarze cały czas odradzają stosowanie patyczków do czyszczenia uszu, bo to właśnie one mogą powodować uszkodzenia błony bębenkowej, w konsekwencji czego może formować się perlak w uchu.

Ostatnio uwagę otolaryngologów zwróciły także uwarunkowania genetyczne, które być może przyczyniają się do wystąpienia perlaków. Na podstawie informacji przekazywanych przez pacjentów odkryto, że znaczna liczba takich przypadków miała już miejsce w rodzinach chorych, co wskazuje na bezpośredni wpływ genów.

Perlak – objawy

Guzki w uchu rozwijają się powoli, co oznacza, że początkowo chorzy w ogóle nie zauważają żadnych objawów. Kiedy już jakieś drobne wystąpią, np. lekkie pogorszenie słuchu, pacjenci je bagatelizują. Z czasem jednak niedosłuch staje się coraz głębszy i może nastąpić nawet całkowita utrata słuchu. Pojawia się także obfita wydzielina, często o nieprzyjemnym zapachu. Perlak ucha rzadko powoduje ból, dyskomfort czy uczucie rozsadzania ucha.

Diagnoza i leczenie

Perlak – czym cechuje się ta choroba ucha środkowego?

Aby jednoznacznie stwierdzić, że u pacjenta utworzył się perlak w uchu, lekarz musi wykonać otoskopię, czyli wziernikowanie błony bębenkowej. Następnie przeprowadza się tomografię komputerową, bo pozwala ona bardzo precyzyjnie określić wielkość guza oraz jego położenie.

Perlak – czym cechuje się ta choroba ucha środkowego?

Jedyną metoda leczenia perlaka jest zabieg chirurgiczny. W stanach zaawansowanych czasami konieczne jest najpierw wdrożenie terapii farmakologicznej, aby wyeliminować toczące się równolegle zapalenie ucha środkowego. Leczenie chirurgiczne można podjąć dopiero po opanowaniu tego stanu, a w czasie zabiegu usuwa się guza w całości.

Problemy mogą się pojawić w sytuacji, gdy perlak jest już na tyle duży, że powoduje inne uszkodzenia narządu słuchu. Jeśli to możliwe, w czasie zabiegu przeprowadza się także czynności mające na celu poprawę słuchu.

Pacjenci mogą być dobrej myśli, bo perlaki to guzy całkowicie wyleczalne, choć czasami mają tendencję do nawracania. Nie należy lekceważyć żadnych dolegliwości uszu, by nie doprowadzić do trwałego uszkodzenia ich wewnętrznych struktur. Prywatna opieka zdrowotna daje możliwość korzystania z najbardziej zaawansowanych badań w dowolnym momencie, co ma kluczowe znaczenie w powodzeniu leczenia.

W przypadku wielu dolegliwości ogromnie istotny jest czas, w którym zostanie postawiona trafna diagnoza. Im szybciej wiadomo, co dolega pacjentowi, tym większe ma on szanse na powrót do pełnego zdrowia.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).