Przejdź do treści

Ceramika i garncarstwo czyli hobby dla cierpliwych!

Udostępnij:

Hobby powinien mieć każdy z nas. Dodatkowe zajęcia sprawiające nam przyjemność, pozwalają się odprężyć i w miły sposób spędzić czas. Poza tym rozwijają w nas nowe umiejętności, kształtują wrażliwość i cierpliwość. Aby jednak hobby należycie spełniało swoje zadanie, powinno być zgodne z naszymi zainteresowaniami.

Dlatego, jeśli nie mamy jasno sprecyzowanych upodobań, powinniśmy uczestniczyć w różnych zajęciach, które pomogą nam odkryć krąg zainteresowań sprawiających nam największą radość. Dla tych, którzy cenią sobie sztukę i chcą doskonalić zdolności manualne, takimi zajęciami mogą okazać się warsztaty ceramiki i garncarstwa.

Kurs ceramiki i kurs garncarstwa – dla kogo?

Kurs ceramiki i garncarstwa - dla kogo?


Obydwa warsztaty dotyczą bardzo zbliżonych do siebie czynności, dlatego często bywają ze sobą mylone. Tymczasem technika każdego z nich jest nieco inna. Teoretycznie przeznaczone są dla każdego. Wybierając zajęcia dla początkujących, z powodzeniem możemy w nich uczestniczyć nawet jako kompletni laicy w tych dziedzinach.

Wiele ofert warsztatowych zakłada bowiem naukę wyrabiania ceramiki od podstaw, co oznacza, że uczęszczając na nie, dowiemy się, jak przebiega lepienie z gliny krok po kroku, nauczymy się, jak przygotowywać materiał do pracy, jak wyrabiać poszczególne przedmioty, zobaczymy także, jak wygląda toczenie na kole garncarskim oraz zdobienie i wypalanie ceramiki.

W praktyce jednak nauka garncarstwa wymaga mnóstwa cierpliwości i motywacji, dlatego zazwyczaj decydują się na nią prawdziwi pasjonaci, choć nie brakuje osób, które zapisują się na kursy po to, by po prostu nauczyć się czegoś nowego.

Ile kosztuje nauka ceramiki i garncarstwa?

Kurs garncarski, podobnie jak ceramiczny, nie należy do kosztownych przedsięwzięć. Ceny jednej godziny zajęciowej rozpoczynają się już od około 50 zł. Jego ostateczny koszt uzależniony jest od liczby godzin, na które planujemy uczęszczać oraz od rodzaju wybranej oferty, zasadniczo natomiast należy przeznaczyć na niego od 1500 do 2000 zł.

Tego rodzaju warsztaty odbywają się w większych miastach. Najczęściej organizują je pracownie ceramiczne i plastyczne. Często są one organizowane także w mniejszych miasteczkach, w lokalnych Domach Kultury oraz w placówkach poświęconych sztuce i kulturze.

Lepienie z gliny w domu – czy to dobry pomysł? 

Lepienie z gliny w domu


Nauka ceramiki i garncarstwa, choć może nie jest bardzo mocno skomplikowana, wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Aby zgłębić jej tajniki, warto skorzystać z doświadczenia profesjonalistów, którym służą podczas organizowanych warsztatów. Nie brakuje jednak osób, które decydują się na samodzielną naukę w zaciszu własnego domu, kupując podstawowe zestawy służące do wyrobu ceramiki – można zakupić je w większości pracowni ceramicznych.

Warto zastanowić się nad wyborem materiału, na którym będziemy pracować. Nie każdy z nich jest bowiem tak samo plastyczny, przez co jego kształtowanie może sprawiać nam większe trudności, tym bardziej, jeśli nasze umiejętności w tym zakresie są raczej niewielkie. Aby wybrać jak najlepszy, można poprosić o pomoc osobę profesjonalnie zajmującą się wyrobem ceramiki.

Gotowy materiał następnie kształtujemy w dowolny sposób – możemy tworzyć ozdoby, naczynia, a także biżuterię. Możemy też użyć gotowych form. Przygotowane przedmioty pozostawiamy do wysuszenia, po czym zaczynamy je obrabiać, usuwając z ich powierzchni wszystkie niedoskonałości. Następnym etapem jest wypalanie w specjalnym piecu ceramicznym (możemy skorzystać z tego, który znajduje się w najbliższej pracowni).

Na kolejnych etapach obróbki ceramiki również możemy skorzystać z pomocy fachowców. W ten sposób możemy połączyć prowadzone warsztaty z samodzielną nauką we własnym domu, ciesząc się przyjemnością płynącą z nowego hobby.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).