Przejdź do treści

Ile kosztują szkła kontaktowe?

Udostępnij:

Szkła kontaktowe, zwane także soczewkami, to coraz popularniejszy zamiennik okularów. Służą zarówno do korekcji wad wzroku, jak i celów estetycznych, nasycając lub zmieniając kolor oczu. Obecnie na rynku dostępne są szkła kontaktowe jedno- i wielokrotnego użytku. Zobacz, jakie soczewki możesz wybrać i jak je nosić.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe podzielić można ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, czas oraz tryb noszenia.

Jeśli chodzi o materiał, wyróżnić możemy soczewki twarde i miękkie. Soczewki twarde wykonane są ze szkła organicznego. Są to szkła kontaktowe starszej generacji, sztywne i mniej wygodne w noszeniu, dlatego dziś rzadko się ich używa, mimo że mają nieco większy zakres korekcji wad wzroku.

Soczewki miękkie, możemy podzielić na hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Różnią się one miękkością i przepuszczalnością tlenu. Soczewki hydrożelowe są najbardziej komfortowe w noszeniu, przepuszczają więcej tlenu, a zatem są zdrowsze i można nosić je dłużej.

Biorąc pod uwagę czas noszenia jednej pary soczewek, wyróżniamy soczewki konwencjonalne (roczne) oraz soczewki częstej wymiany, wśród których dostępne są soczewki jednorazowe i wielokrotnego użytku. Pierwszy rodzaj to najczęściej soczewki hydrożelowe, które nie są zalecane, jeśli tylko możliwe jest zastąpienie ich soczewkami częstej wymiany.

Soczewki jednorazowe nie wymagają dodatkowej pielęgnacji, ponieważ po jednokrotnym użyciu się je wyrzuca. Choć cena soczewek jednodniowych nie jest wysoka, to ich użytkowanie przez dłuższy czas  okazuje się zwykle najmniej opłacalne. Soczewki jednodniowe są najbardziej higieniczne i najzdrowsze, gwarantują też wysoki komfort noszenia.

Soczewki wielokrotnego użytku dzielą się na dwutygodniowe, miesięczne i trzymiesięczne. Dwa pierwsze typy są bardziej popularne. W przeciwieństwie do soczewek jednorazowych, szkła kontaktowe wielokrotnego użytku można zakładać kilka razy (nawet codziennie), jednak po zdjęciu konieczna jest ich dezynfekcja i czyszczenie.

Szkła kontaktowe

 

Inny podział soczewek uwzględnia tryb ich noszenia. Nie należy mylić go z wcześniej opisanym czasem noszenia, ponieważ soczewka może być na przykład dzienna i roczna jednocześnie. Oznacza to wtedy, że nosi się ją wyłącznie w trybie dziennym, ale można go powielać przez cały rok.

Soczewki dzielą się na trzy typy, zależne od trybu noszenia: wspomniane już dzienne, elastyczne i ciągłe. Soczewki dzienne zakłada się na 6 do 14 godzin, w zależności od produktu i producenta. Wszystkie soczewki jednorazowe są dzienne, choć w tej grupie znajdują się też soczewki, które można nosić przez 24 godziny.

Elastyczne soczewki można nosić przez kilka dni bez przerwy, po czym należy je ściągnąć na pewien czas. Soczewki noszone w trybie ciągłym działają podobnie, z tym że czas ich noszenia może wynosić nawet 30 dni. Soczewki o długim czasie noszenia są najczęściej silikonowo-hydrożelowe, ponieważ materiał ten lepiej przepuszcza tlen.

Kiedy nosić szkła kontaktowe? 

Szkła kontaktowe można nosić ze względów korekcyjnych, estetycznych i leczniczych. Soczewki korekcyjne działają podobnie jak okulary, podobnie też można je podzielić:

  • soczewki sferyczne korygujące dalekowzroczność i krótkowzroczność. Ich moc mierzona jest jak przy okularach – w dioptriach.
  • soczewki toryczne korygujące także astygmatyzm.
  • soczewki multifokalne to soczewki o dwóch krzywiznach sferycznych, umożliwiające równoczesne korygowanie blisko- i dalekowzroczności, które pojawiają się przy prezbiopii zwanej też starczowzrocznością.

Soczewki kosmetyczne, występujące też pod nazwą soczewek kolorowych, mogą, ale nie muszą, korygować wady wzroku. Posiadają dodatkową warstwę barwioną, która po założeniu na oko zmienia kolor tęczówki. Niektóre soczewki kosmetyczne zmieniają również kolor źrenic, a nawet białek. Mogą być używane do podbicia naturalnego koloru oczu, jego zmiany na inny kolor naturalny, lub w stylizacjach zupełnie nienaturalnych, dając tęczówki czerwone czy wzorzyste itp.

Istnieją także soczewki lecznicze, które używane są w charakterze opatrunków lub leków przy schorzeniach i urazach oka. Są one wydawane i stosowane pod kontrolą lekarza okulisty.

Przeciwwskazania

Szkła kontaktowe - przeciwwskazania

 

Soczewki mogą wywoływać różne reakcje niepożądane, które mają charakter indywidualny i trudno je przewidzieć. Jednak istnieją oczywiste przeciwwskazania przed ich noszeniem:

  •  problemy z filmem łzowym, np. przy zespole suchego oka.
  • choroba i stan obniżonej odporności.
  • zażywanie niektórych leków
  • nie powinno się ich nosić będąc alergikiem, ponieważ pyłki roślin mogą osadzać się na soczewkach

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Ceny soczewek zależne są od wielu czynników – ich typu, rodzaju, producenta, mocy i ilości. Ten ostatni parametr szczególnie ważny jest przy soczewkach jednodniowych, które sprzedawane są w pakietach od 5 do nawet 180 sztuk. Najpopularniejsze są opakowania po 30 soczewek jednodniowych, które kosztują około 100 zł.

Soczewki dwutygodniowe również sprzedaje się w pakietach, choć zwykle mniejszych, od 6 sztuk za ok. 60-90 zł. Można je także kupować na sztuki. Soczewki kontaktowe miesięczne kosztują około 60-70 zł za parę, choć i tu znaleźć można pakiety. Soczewki roczne to wydatek około 300 zł za sztukę.

Przy soczewkach wielokrotnego użytku należy pamiętać o zakupie odpowiednich preparatów dezynfekujących i czyszczących. Często dołączane są one do większych pakietów soczewek, można jednak nabyć je oddzielnie. Kosztują zwykle 20-30 zł.

Jak zakładać soczewki?

Zakładanie soczewek kontaktowych wymaga nieco wprawy i cierpliwości. Zacznij od umycia rąk mydłem i dokładnego ich wytarcia. Ponieważ zbliżenie palca do oka będzie wywoływało naturalny odruch mrugania, należy przytrzymać górną powiekę palcem lewej ręki (jeśli prawą nakładamy soczewkę). Palcem ręki trzymającej soczewkę wywijamy dolną powiekę i zbliżamy soczewkę do oka. Kiedy soczewka znajdzie się już na oku, zamykamy je na chwilę, dzięki czemu dopasuje ona się do gałki ocznej.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.