Przejdź do treści

Ile kosztuje test DNA?

Udostępnij:

Badania DNA są oferowane przez wiele laboratoriów, można wykonywać je zdalnie, odsyłając samodzielnie pobrane próbki kurierem. Zobacz, jakie możliwości daje nowoczesna biotechnologia, i jakie są ceny takiego badania.

Dzięki badaniom DNA możemy:

  • zdiagnozować nietolerancje pokarmowe,
  • przeprowadzić badania prenatalne i diagnozę dziecka pod kątem chorób genetycznych i podatności na choroby,
  • przeprowadzić badania DNA na ojcostwo, które mają praktycznie stuprocentową skuteczność,
  • ustalić pokrewieństwo z innymi członkami rodziny.

Co to jest badanie DNA?

DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy, to związek chemiczny zlokalizowany w jądrach komórek, będący nośnikiem informacji genetycznej. Dzięki swojej unikalnej strukturze determinuje wiele cech: kolor włosów i oczu, odcień skóry, wzrost. Zawiera też informacje o rodzicach, a nawet dalszych przodkach. Określa podatność na różne choroby, a także determinuje pewne dolegliwości (choroby genetyczne).

Łańcuchy DNA zawierają olbrzymią ilość informacji. Nauczyliśmy się odczytywać niektóre sekwencje i wykorzystywać zdobytą w ten sposób wiedzę. Choć daleko nam do pełnego poznania DNA, już dziś w laboratoriach prowadzi się badania genetyczne z zakresu genealogii, diagnostyki medycznej czy kryminalistyki. Rozwój technologiczny ostatnich lat sprawił, że tego typu rozwiązania dostępne są również dla osób prywatnych, a cena usług nie jest wygórowana.

Test DNA na ojcostwo

Jednym z najpopularniejszych zastosowań badań genetycznych jest test DNA na ojcostwo. Dzięki niemu, pobierając próbkę materiału genetycznego (zwykle wymaz z wnętrza policzka) od dziecka i potencjalnego ojca można ustalić, czy zachodzi między nimi pokrewieństwo.

Cena testu na ojcostwo zależy od tego, czy jest on wykonywany na użytek prywatny, czy do użytku sądowego. Testy prywatne są tańsze i można je wykonywać zdalnie, dostarczając próbki kurierem i otrzymując wyniki listownie, mailem lub na telefon. Takie badanie kosztuje ok. 1000 zł. Wiele laboratoriów oferuje badania ekspresowe, nawet „na poczekaniu", jednak są one znacznie droższe.

Poza tym różne są też techniki badania, ilość markerów itp., co docelowo ma zwiększyć pewność wyniku. Testy DNA na ojcostwo mogą zarówno wykluczyć ojcostwo, jak i je potwierdzić. Wykluczenie odbywa się ze 100% pewnością, potwierdzenie przy dzisiejszych technologiach daje wynik niemal pewny.

Możliwe jest też przeprowadzenie testów DNA, by ustalić macierzyństwo. Zwykle tego typu testów (przydatnych np. przy sprawach spadkowych) nie wykonuje się oddzielnie, ale wspólnie z ustaleniem ojcostwa.

W przypadku sprawy sądowej cena testu DNA na ojcostwo jest wyższa, ponieważ wymaga stosownych dokumentów prawnych. Wyniki uznawane przez sąd można uzyskać za ok. 1500 zł. Takie badania przydają się przy próbach zmiany nazwiska na akcie urodzenia, rozwiązaniu sprawy spadkowej czy rozstrzygnięciu o obowiązku alimentacyjnym.

Testy DNA w diagnostyce medycznej

Dziś wiele laboratoriów oferuje testy badające nietolerancje pokarmowe, wśród nich celiakię (nietolerancję glutenu) czy nietolerancję laktozy. Badania te wykrywają mutacje genów odpowiedzialnych za nietolerancje pokarmowe. Badania można wykonać samodzielnie wysyłając próbki pocztą.

Czas oczekiwania zależy od laboratorium i zamówionej usługi, podobnie cena. Zwykle za badanie tego typu przeprowadzone w terminie dwóch tygodni zapłacimy ok. 500 zł.

Rosnącą popularnością cieszą się także badania genetyczne dla dzieci. Dzięki nim można wykryć zarówno wrodzone choroby genetyczne, jak i wrażliwość na różne lekarstwa. Te badania mogą być jednak dużo droższe, ponieważ zakres prac laboratoryjnych jest większy. Genetyczne badania diagnostyczne dla dzieci kosztują ok. 3,5 tys. zł.

Gdzie i jak wykonać test DNA?

Gdzie i jak wykonać test DNA?


Test DNA możemy wykonać w dowolnym laboratorium medycznym oferującym takie usługi dla klientów prywatnych. Zdarza się, że prowadzą je nawet laboratoria sądowe. Dużą część badań możemy wykonać zdalnie – jeśli je zamówimy, laboratorium przyśle nam odpowiedni zestaw do pobrania próbki DNA, którą odsyłamy i po określonym czasie (zwykle 14-20 dni, jeśli nie wybierzemy trybu ekspresowego) otrzymujemy wyniki ustaloną drogą (listownie, pocztą elektroniczną lub SMS-em).

Jeśli obawiamy się, że pobrana samodzielnie próbka nie będzie nadawała się do badania i wolimy, by została pobrana w laboratorium, taka usługa nie jest płatna dodatkowo i możemy z niej skorzystać na życzenie. 

Niektóre badania wymagają wizyty w laboratorium, ponieważ preferowane źródło materiału genetycznego może wymagać pobrania przez fachowca – tak dzieje się np. przy pobieraniu krwi. Osobiste stawienie się jest też potrzebne przy badaniach, które zamierzasz wykorzystać w sądzie.

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.