Przejdź do treści

Bułgaria powróciła do łask

Udostępnij:

Wakacje w Bułgarii były szczytem marzeń i ekstrawagancji w latach 70. To tam, co zamożniejsi Polacy udawali się latem na urlop i była to jedna z niewielu dostępnych opcji wczasów zagranicznych. Z kolei dziś Bułgaria stała się bezpiecznym celem wielu turystów, a w znakomitych kurortach i hotelach nie ma już śladu po komunistycznych klimatach.

Położona nad Morzem Czarnym, Bułgaria przyciąga turystów stosunkowo niskimi cenami, oryginalną kulturą, piaszczystymi plażami i nowoczesną bazą hotelową. Urlop w Bułgarii to idealna odpowiedź na pytanie: Egzotyczne wakacje luksus, na który stać tylko nielicznych?

Bułgaria – klimat

W Bułgarii przeważa klimat ciepły, umiarkowany. Na jej czarnomorskim wybrzeżu aura jest zupełnie inna i odpowiada raczej klimatowi kontynentalnemu podzwrotnikowemu. Znaczne różnice widać zimą, gdy na północy Bułgarii jest dużo chłodniej niż w południowej części kraju. Lata z kolei są bardzo ciepłe i suche.

Ciekawie też przedstawia się temperatura. Bułgaria potrafi zaskoczyć w tym temacie. Choć średnia, roczna temperatura wynosi 12 stopni Celsjusza, to między północą a południem kraju są naprawdę znaczące różnice. Latem w górach przeciętnie jest tylko 18 stopni, a na południu kraju temperatura zazwyczaj przekracza 25 stopni Celsjusza. 

W sezonie turystycznym, czyli w lipcu i sierpniu, temperatury powietrza w pasie nadmorskim wynoszą około 23 stopni Celsjusza. Wakacje w tym okresie są bardzo przyjemne. Turyści mogą cieszyć się komfortem termicznym i zwykle nie męczą ich upały, tak jak to bywa chociażby w krajach basenu Morza Śródziemnego, gdy tylko wieczorem można nieco odpocząć od fali gorąca.

Bułgaria – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Z Polski nad Morze Czarne w Bułgarii można jechać samochodem i do wyboru są w zasadzie dwie trasy. Jedna, dużo krótsza, przez Ukrainę, wówczas do pokonania jest dystans około 1600 km, licząc odległość z Polski centralnej. Druga trasa wiedzie przez Słowację, Węgry i Rumunię, a w tym przypadku trzeba przejechać około 2000 km. 
 

Sozopol - Wybrzeże Morza Czarnego
Sozopol – Wybrzeże Morza Czarnego


Na miejscu należy unikać pozostawiania samochodu z bagażami w środku, jeśli jednak jest taka konieczność, to warto korzystać ze strzeżonych parkingów. Po zmroku lepiej blokować drzwi w czasie jazdy w samochodzie, bo można paść ofiarą wyspecjalizowanych złodziei. 

Inną opcją jest przelot samolotem i ta forma podróżowania do Bułgarii wydaje się najlepsza. Linie lotnicze oferują sporo lotów do Warny i Burgas, skąd można łatwo się już dostać do docelowego miejsca wypoczynku.

Idealne miejsce na urlop

Nieco na południe od Warny znajduje się najbardziej znany bułgarski kurort Słoneczny Brzeg. Kąpielisko w tym miejscu zaczęło się rozwijać w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, a głównym tego powodem była przepiękna, sześciokilometrowa plaża, osłonięta wydmami. W tych okolicach przeważają słoneczne dni, a promienie ogrzewają wodę w morzu do średnio 24 stopni Celsjusza. Baza hotelowa w tej miejscowości może pomieścić ponad 30 tysięcy turystów. Słoneczny Brzeg to idealne miejsce na wypoczynek dla młodych ludzi, którzy szukają wakacyjnego szaleństwa, bo tu imprezom nie ma końca.

Warna też oferuje turystom bardzo wiele, choć woda nie jest tam najczystsza, ze względu na sąsiedztwo portu i dużego miasta. Jednak warto tu zajrzeć do Delfinarium, które usytuowane jest w Parku Narodowym. W Warnie trzeba też odwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej oraz zobaczyć okręt-muzeum Dryzki.
 

Varna
Varna


Kultowym, bułgarskim kurortem są Złote Piaski, które swoją renomę zdobyły już w latach siedemdziesiątych XX wieku. Od wielu lat turystów przyciąga tu gorące morze, plaża pokryta piaskiem w kolorze złota oraz lecznicze źródła wód mineralnych. Trzeba przyznać, że jest to najdroższa miejscowość wypoczynkowa w całej Bułgarii. Ceny są tu średnio kilkakrotnie wyższe niż w sąsiednich miejscowościach, a niektóre artykuły spożywcze są cztero- i pięciokrotnie droższe niż w Warnie.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.