Przejdź do treści

Ogród zimowy – czy wymaga pozwolenia na budowę?

Udostępnij:

Możliwość cieszenia oka efektownym ogrodem nie musi być ograniczona porami roku. Ogród zimowy może sprawdzić się jako miejsce do hodowania nawet najbardziej egzotycznych gatunków roślin, a jednocześnie spełni funkcję reprezentacyjnego salonu albo zacisznego kącika do pracy. Dowiedz się, czy oranżeria przydomowa wymaga pozwoleń i jak wygląda jej budowa.

Budowa ogrodu zimowego a pozwolenia

Konstrukcje, których powierzchnia nie przekracza 35 m2 wystarczy jedynie zgłosić do starostwa lub urzędu gminy. Oranżeria musi być osobnym budynkiem. Znacznie łatwiej pod względem budowlanym jest dobudować ją do istniejącej bryły domu.

Fakt ingerowania w bryłę istniejącego budynku wymaga uzyskania pozwolenia. Dlatego, jeśli rozważamy zbudowanie zimowego ogrodu w przyszłości, być może warto plan ten zrealizować już na etapie budowy domu, by uniknąć zbędnych formalności i stworzyć jednolitą całość.

Niekiedy dobrym rozwiązaniem może okazać się po prostu zabudowa tarasu. Projekt ogrodu zimowego możemy przygotować samodzielnie, ale jeśli chcemy, by całość prezentowała się spójnie z domem i z ogrodem, warto skorzystać z pomocy fachowca.

Budowa ogrodu zimowego – podstawowe informacje

Kiedy już zgłosimy budowę lub uzyskamy na nią pozwolenie, możemy przejść do realizacji naszego planu. Ogromne znaczenie będzie miało to, z której strony świata znajdzie się nasz ogród zimowy. Im bardziej nasłoneczniony punkt, tym lepiej dla roślin.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac należy przyjrzeć się materiałom, z których powstaną ściany, dach i fundamenty naszej oranżerii. Zarówno ściany, jak i dach powinna przepuszczać jak najwięcej promieni słonecznych. Istotna będzie także ich odporność na uszkodzenia.

Warto poszukać takich elementów konstrukcyjnych, które nie tylko pomogą zbudować szkielet oranżerii, ale też spełnią funkcje dekoracyjne.

Dach powinien spełniać określone wymagania, aby nie doszło do jego zawalenia np. z powodu obciążenia warstwą śniegu. Ułożenie pokrycia dachu pod kątem zwykle jest pomocne, choć nie zawsze uniemożliwia gromadzenie się tam warstwy puchu.

Jeśli chodzi o drzwi, które pozwolą na wpuszczenie ogrodu do domu w ciepłe dni, tutaj mamy sporą dowolność. Mogą to być zwykłe drzwi balkonowe, ale też przesuwane lub składane. Ważne, by umożliwiały swobodne korzystanie z ogrodu zimowego.

Budując taką konstrukcję, nie wolno zapominać o odpowiednim systemie wentylacji oraz możliwości zapewnienia cienia. Wewnątrz muszą panować optymalne warunki do hodowania roślin, ale i przebywania tam z przyjemnością.

Ogród na tarasie

Oranżeria przydomowa zwykle powstaje z takich materiałów jak aluminium, drewno, stal czy tworzywa sztuczne. Ich połączenie pozwala uzyskać trwałą konstrukcję, która nie tylko spełnia swoje zadanie, ale też stwarza szerokie pole manewru przy realizacji nawet najbardziej śmiałych pomysłów.

Na koszt wybudowania ogrodu zimowego wpływa przede wszystkim planowana wielkość pomieszczenia i zastosowane materiały. Można jednak przyjąć, że korzystając z gotowych zestawów, da się zbudować ogród zimowy o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych od 6-7 tys. zł wzwyż.

Ogród zimowy to projekt niełatwy do zrealizowania, jednakże dostępność rozmaitych materiałów i gotowych zestawów pozwala na wykazanie się kreatywnością. Ta na pewno ułatwia zrealizowanie nawet bardzo śmiałych pomysłów na wprowadzenie do domu elementów ogrodu i przenikanie się tych dwóch przestrzeni. Trudno wyobrazić sobie coś przyjemniejszego od kawy wypitej wśród bujnej roślinności, gdy za oknem pada śnieg.

Sprawdź też, jak urządzić balkon, by służył niemal tak dobrze jak salon.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.