Przejdź do treści

Ból głowy - czy może być objawem poważnej choroby?

Udostępnij:

Ból głowy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi skutecznie utrudnić lub wręcz uniemożliwić funkcjonowanie. Szczególnie dużym problemem jest bardzo silny ból głowy, który występuje często i bez wyraźnej przyczyny. W takiej sytuacji nie warto czekać, przyjmując kolejne środki przeciwbólowe – trzeba wybrać się do lekarza w celu ustalenia jednoznacznej diagnozy. Czy bóle głowy mogą być objawem poważnych schorzeń? Jak sobie z nimi radzić? Sprawdźmy!

Ból głowy bez tajemnic – co musisz wiedzieć?

Jak wskazują wyniki badań, ból głowy jest jednym z najczęstszych schorzeń. Najistotniejszą kwestią w czasie diagnostyki jest ustalenie, czy jest to tzw. ból pierwotny, zwany też samoistnym, czy wtórny. Do pierwszego zaliczamy m.in. bóle migrenowe oraz klasterowy ból głowy. Z kolei ból wtórny zawsze jest czymś spowodowany, np. urazem lub chorobą. Jeśli ból nie jest silny, nie utrudnia znacząco funkcjonowania, występuje sporadycznie i jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić jego przyczynę (np. aktualne przeziębienie czy silny stres), wówczas nie wymaga konsultacji z lekarzem. 

Ból głowy bez tajemnic – co musisz wiedzieć?


Natomiast silne i częste bóle głowy, wymagają wizyty u specjalisty, który na podstawie wywiadu i badań zdiagnozuje przyczynę i wdroży właściwe leczenie. To bardzo istotne, ponieważ to od ustalenia przyczyny bólu głowy uzależniona jest metoda terapii. Ból głowy bardzo często jest objawem choroby, ale spokojnie – nie oznacza od razu, że jest ona poważna i zagrażająca życiu. 

Ból głowy – przyczyny

Silne bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn. Po pierwsze mogą być objawem migreny. To bardzo charakterystyczny ból – obejmuje wyłącznie jedną stronę głowy, jest pulsujący i nasila się podczas jakiejkolwiek aktywności. Migrenie mogą towarzyszyć inne objawy, jak m.in. aura, mdłości i zaburzenia widzenia. Migreny nie da się całkowicie wyleczyć, ale stosując się do zaleceń lekarza można znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych ataków, a także maksymalnie złagodzić te, które już się pojawiły. 

Mniej czy bardziej silne bóle głowy są też standardowym objawem towarzyszącym takim chorobom jak: przeziębienie, grypa, angina, zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego oraz inne schorzenia o charakterze laryngologicznym. Bóle głowy często towarzyszą również osobom, które przebyły urazy głowy – mogą się utrzymywać nawet wiele tygodni po wypadku, ale później często samoistnie mijają. 
 

Ból głowy – przyczyny


Inne przyczyny bólu głowy to m.in. nadmierny, chroniczny stres, zmęczenie, nadużywanie leków. W przypadku nadużywania leków mamy do czynienia z tzw. polekowym bólem głowy (bólem głowy z odbicia). Jest to najczęściej tępy ból głowy, który występuje zaraz po przebudzeniu i obejmuje swoim zasięgiem całą głowę. Bóle głowy mogą też świadczyć o poważniejszych dolegliwościach, jak m.in. choroby naczyniowe mózgu (głównie krwotok podpajęczynówkowy), nadciśnienie, nowotwory mózgu.

Częste bóle głowy – ile kosztuje leczenie?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko uzależnione jest od przyczyny bólu. W przypadku niegroźnych powodów, jak przeziębienie czy przemęczenie, wystarczy zadbać przede wszystkim o solidną dawkę odpoczynku i wesprzeć się środkiem przeciwbólowym, który można nabyć bez recepty – to koszt zaledwie kilku złotych. W przypadku bólów migrenowych leki przeciwbólowe są zazwyczaj silniejsze i na receptę. 

Większa dawka substancji czynnej odpowiadającej za zwalczenie bólu niejednokrotnie wiąże się z wyższą ceną leku – zazwyczaj kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych. Ponadto na bóle migrenowe, w ramach leczenia profilaktycznego, lekarze często przepisują inne środki farmaceutyczne, m.in. leki przeciwdepresyjne i kardiologiczne. Koszt każdego z nich waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od tego, czy są one refundowane czy nie. 

Groźniejsze schorzenia wymagają poważniejszych kroków, jak np. zabiegi, których koszt – w przypadku korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej – może sięgać kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z artykułu „Prywatna opieka zdrowotna – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Udostępnij:

Nieustraszony tropiciel najnowszych odkryć naukowych i ciekawostek medycznych.

Od lat fascynuje go temat wpływu aktywności ruchowej na długość ludzkiego życia. Jest entuzjastą aktywnego wypoczynku i leczniczych właściwości kąpieli termalnych.