Ból głowy - czy może być objawem poważnej choroby?
Ból głowy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi skutecznie utrudnić lub wręcz uniemożliwić funkcjonowanie. Szczególnie dużym problemem jest bardzo silny ból głowy, który występuje często i bez wyraźnej przyczyny. W takiej sytuacji nie warto czekać, przyjmując kolejne środki przeciwbólowe – trzeba wybrać się do lekarza w celu ustalenia jednoznacznej diagnozy. Czy bóle głowy mogą być objawem poważnych schorzeń? Jak sobie z nimi radzić? Sprawdźmy!
Ból głowy bez tajemnic – co musisz wiedzieć?
Jak wskazują wyniki badań, ból głowy jest jednym z najczęstszych schorzeń. Najistotniejszą kwestią w czasie diagnostyki jest ustalenie, czy jest to tzw. ból pierwotny, zwany też samoistnym, czy wtórny. Do pierwszego zaliczamy m.in. bóle migrenowe oraz klasterowy ból głowy. Z kolei ból wtórny zawsze jest czymś spowodowany, np. urazem lub chorobą. Jeśli ból nie jest silny, nie utrudnia znacząco funkcjonowania, występuje sporadycznie i jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić jego przyczynę (np. aktualne przeziębienie czy silny stres), wówczas nie wymaga konsultacji z lekarzem.
Natomiast silne i częste bóle głowy, wymagają wizyty u specjalisty, który na podstawie wywiadu i badań zdiagnozuje przyczynę i wdroży właściwe leczenie. To bardzo istotne, ponieważ to od ustalenia przyczyny bólu głowy uzależniona jest metoda terapii. Ból głowy bardzo często jest objawem choroby, ale spokojnie – nie oznacza od razu, że jest ona poważna i zagrażająca życiu.
Ból głowy – przyczyny
Silne bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn. Po pierwsze mogą być objawem migreny. To bardzo charakterystyczny ból – obejmuje wyłącznie jedną stronę głowy, jest pulsujący i nasila się podczas jakiejkolwiek aktywności. Migrenie mogą towarzyszyć inne objawy, jak m.in. aura, mdłości i zaburzenia widzenia. Migreny nie da się całkowicie wyleczyć, ale stosując się do zaleceń lekarza można znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych ataków, a także maksymalnie złagodzić te, które już się pojawiły.
Mniej czy bardziej silne bóle głowy są też standardowym objawem towarzyszącym takim chorobom jak: przeziębienie, grypa, angina, zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego oraz inne schorzenia o charakterze laryngologicznym. Bóle głowy często towarzyszą również osobom, które przebyły urazy głowy – mogą się utrzymywać nawet wiele tygodni po wypadku, ale później często samoistnie mijają.
Inne przyczyny bólu głowy to m.in. nadmierny, chroniczny stres, zmęczenie, nadużywanie leków. W przypadku nadużywania leków mamy do czynienia z tzw. polekowym bólem głowy (bólem głowy z odbicia). Jest to najczęściej tępy ból głowy, który występuje zaraz po przebudzeniu i obejmuje swoim zasięgiem całą głowę. Bóle głowy mogą też świadczyć o poważniejszych dolegliwościach, jak m.in. choroby naczyniowe mózgu (głównie krwotok podpajęczynówkowy), nadciśnienie, nowotwory mózgu.
Częste bóle głowy – ile kosztuje leczenie?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko uzależnione jest od przyczyny bólu. W przypadku niegroźnych powodów, jak przeziębienie czy przemęczenie, wystarczy zadbać przede wszystkim o solidną dawkę odpoczynku i wesprzeć się środkiem przeciwbólowym, który można nabyć bez recepty – to koszt zaledwie kilku złotych. W przypadku bólów migrenowych leki przeciwbólowe są zazwyczaj silniejsze i na receptę.
Większa dawka substancji czynnej odpowiadającej za zwalczenie bólu niejednokrotnie wiąże się z wyższą ceną leku – zazwyczaj kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych. Ponadto na bóle migrenowe, w ramach leczenia profilaktycznego, lekarze często przepisują inne środki farmaceutyczne, m.in. leki przeciwdepresyjne i kardiologiczne. Koszt każdego z nich waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od tego, czy są one refundowane czy nie.
Groźniejsze schorzenia wymagają poważniejszych kroków, jak np. zabiegi, których koszt – w przypadku korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej – może sięgać kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z artykułu „Prywatna opieka zdrowotna – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?”